A mosógépek ára mintegy 120 ezer és 800 ezer forint között mozog, vagyis nem olcsó beruházás. Ezért nem mindegy, hogy mennyit fogyaszt az évek során, milyen könnyen használható, és főleg milyen jól mos vagy öblít. Íme a Tudatos Vásárlók útmutatója, ami segít megtalálni a számodra megfelelő mosógépet!

1. Nem a méret a lényeg! Számold meg a szennyes törölközőidet!
Kezdő mosógép vásárlóknak feladhatja a leckét, hogy mekkora kapacitású gépben gondolkodjanak. Ökölszabályként igaz, hogy egy 1 kg ruha jelenthet 5 pólót/inget, 2 farmert vagy 2 nagy törölközőt. A háztartási mosógépekbe tölthető ruha súlya jellemzően 4 és 10 kg közé esik.
2. Döntsd el a típust
Felültöltős mosógépet szeretnél, hogy ne kelljen hajlongani? Érdemes tudni, hogy az elöltöltős alá is tehetsz talapzatot, de az többletköltséget jelent.
3. Mérd le, hogy pontosan mekkora helyed van
Mérd le centire pontosan, hogy mekkora hely áll rendelkezésedre: hátul 15 centit számolj rá a csöveknek, oldalt pedig 2,5 cm-t, hogy könnyen be lehessen illeszteni a helyére. Mérd le azt is, milyen szélesek az ajtók a lakásban a mosógép helyéig! Kellemetlen, ha mindenhová passzol, csak épp az ajtófélfát kell lecsiszolni, hogy beférjen a választott mosógép a fürdőbe!
4. Válassz a mosógép helye szerint típust!
A mosógép helye nem csak abban számít, hogy elől vagy felültöltős gépet keress. Egyes mosógépek nagyon zajosak lehetnek, különösen a centrifugálás alatt. Ha hálószoba vagy nappali közelébe kerül a gép, mindenki jobban jár, ha csendes típusban gondolkodsz! Mosógép tesztünkben azt is megnézheted, hogy melyik a legcsendesebb mosógép.
5. Válassz kedvező energiaosztályú modellt!
Jó esetben egy mosógép évekig működik, miközben pörgeti a villany- és a vízórát. Ez alatt az idő alatt több 10.000 Ft-ot is spórolhatsz, ha energiatakarékos és kis vízfogyasztású típust választasz.
A termék energiacímkéje jelzi, hogy a gyártó milyen energiaosztályba sorolta az adott berendezést, bár ahogy tesztünk eredménye bizonyítja, ez sajnos nem mindig tükrözi a hétköznapi gyakorlatot. Hogy biztosan ne nyúlj mellé, ugyanazzal a módszerrel vizsgáltuk minden egyes mosógép víz- és energiafogyasztását, így könnyen összehasonlíthatod a készülékek fogyasztását. Nézd meg a mosógép tesztünket, ha kíváncsi vagy, hogy melyik készülék a leginkább víz- és energiatakarékos.

6 extrán hasznos funkció:
Minél több speciális beállítás van egy mosógépen, annál drágább. Főleg ha nem is használjuk őket. Sok közép és magas árfekvésű gépnek van például gőztisztító programja, de a gyakorlatban ez csak egy kicsit javít a tisztítási hatékonyságon.
Íme néhány valóban hasznos funkció:
-
Automata adagolás: a megfelelő időben üríti a mosószert, fehérítőt vagy öblítőt. Egyes mosógépek több hónapra elegendő mosószert is képesek tárolni.
-
Hőfok, centrifugálás fordulatszámának beállítása: Ezzel csökkentheted a vízmelegítésre vagy a centrifugálásra fordított energiát.
-
Automata hőszabályozás: ahelyett, hogy egyszerűen összekeverné a hideg és meleg vizet előre meghatározott arányban, folyamatosan a beállított hőmérsékleten tartja azt.
Nézd meg a szárítógép tesztünket! Azt vizsgáltuk, hogy mennyire jól szárítanak, milyen könnyen vasalhatók szárítás után a ruhák, egyszerű-e a készülék kezelése, mennyi áramot fogyasztanak és milyen hangosak.

-
Extra öblítési ciklus: az extra öblítés segít megszabadulni az olyan szennyeződésektől, mint az állatszőr, de hasznos akkor is, ha érzékenyek vagyunk a ruhában maradt öblítőre.
-
Ciklus végi jelzés: egy dallam vagy csipogás jelzi, ha végzett a mosógép, ezért nem kell figyelned az órát.
-
Mosó- és szárítógép egyben: Ha túl kicsi a lakás a szárításhoz, praktikus megoldás a mosó- és szárítógép egyben, még ha ez utóbbi több áramot is fogyaszt. Hátrányuk, hogy egyszerre kevesebb ruhát tudnak szárítani, mint mosni, továbbá, ha az egyik funkció elromlik, akkor a másikra sem használható a gép.

Kapcsolódó tartalmak:
Kép: dreamstime.com