Találd meg a számodra legjobb gőzölős vasalót vagy gőzállomást!
A Tudatos Vásárlók Egyesülete 22 márka 141 hazai boltokban és webshopokban megvásárolható gőzölős vasalóját és gőzállomását tesztelte nemzetközi fogyasztóvédő szervezetekkel együttműködve, egységes módszertan alapján, laboratóriumban.
A vasalás valószínűleg nem tartozik a legnépszerűbb házimunkák közé. Könnyebbé tehető azonban egy minőségi, hatékonyan működő, nem vízkövesedő, megbízható gőzkibocsátású, egyszerűen kezelhető készülékkel.
Tesztünkben 90 gőzölős vasaló és 51 gőzállomás szerepel, minden termékadatlapon részletes laboreredményekkel.
Független szakértők vizsgáltak 5 fő tesztelési szempontot:
melyek mind a hétköznapi használat fontos szempontjai.
Rengeteg szűrési lehetőséget is találsz a tesztünkben, hogy ki tudd választani a neked legjobbat.
A tesztelt termékek átlagára 7 000 és 237 000 Ft között mozog.
Örök tanulságnak mutatkozik, hogy nem javasolt csak ár alapján választani, mert a legjobban teljesítő modellek között is találunk 20 – 30 000 Ft-os és 200 000 Ft feletti átlagáron elérhető készüléket. Ugyanez elmondható a lista végéről is, ahol szintén találunk akár 100 000 Ft-os terméket.
A tesztben szereplő gőzölős vasalók 7 000 és 51 000 Ft közöttiek. Jól használható készüléket már 11000 Ft-ért kaphatunk. A gőzállomások árai magasabbak, a legolcsóbb 30 000 Ft, 40 000 Ft körül már itt is találunk jól teljesítő modellt.
Akármennyit is szánunk tehát vasaló vásárlására, mindenképpen érdemes utánajárnunk, hogy az egyes termékeknek melyek az erősségei és melyek a gyengeségei. Ebben segítenek a terméktesztek.
A Tudatos Vásárlók Terméktesztjei pártatlanok, tudományosak, alaposak és sok pénzbe kerül az elkészítésük.
Ingyenes tesztoldalakat könnyű találni az interneten. Sokszor azonban ezeket az oldalakat a termék mögött álló gyártók, forgalmazók támogatják, és nem kell túl alaposnak vagy tudományosnak lenniük ahhoz, hogy magukat tesztnek nevezzék. Ezért az értékeléseik inkább bújtatott reklámnak tekinthetők.
Egy nemzetközi fogyasztóvédő hálózat tagjaként a mi tesztjeinket európai és amerikai laboratóriumokban szakértők készítik. Ez a hálózat teszi lehetővé, hogy ebben a tesztben 8 millió Ft összértékű, anonim módon vásárolt gőzölős vasalót és gőzállomást vizsgáltunk.
A mi tesztjeink mindig függetlenek a gyártóktól és a forgalmazóktól, a saját pénzünkön tesztelünk – ezért kérjük a hozzájárulásodat.
Már csak pár kattintás, és kiderül, melyik a számodra legjobb gőzölős vasaló és gőzállomás!
Ebben a cikkben összefoglaljuk neked a teszt eredményeit a legfontosabb szempontok alapján.
A leggyengébben teljesítő termék eredménye
A legjobban teljesítő termék eredménye
Teszteredmények átlaga
A cikk elolvasásához jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Az összehasonlításhoz jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Ezeket a szempontokat vizsgáltuk a laborban. A tesztkritériumok melletti százalékos érték a kritérium súlyát jelenti az összpontszám kialakításában.
A laboratóriumi vizsgálatot az IEC 60311 szabványnak megfelelően végezték el a szakértők. A vasalók/gőzállomások 252 órán keresztül dolgoztak speciális karokhoz rögzítve, így minden készülékkel pontosan ugyanaz történt. Ez az idő nagyjából két év normál használatot modellez. A hőmérséklet és a gőzölés is maximum értékre volt beállítva. A készülékek számos vasalási és gőzölési ciklust teljesítettek, melyek során a víz automatikusan utántöltésre került a rendszerben.
A vasalókat/gőzállomásokat 12 órás időközönként ellenőrizték a szakértők, megvizsgálták, hogy mennyi víz párolgott el, nem szivárog-e belőlük víz, és hogy teljesen működőképesek-e. Tisztításra akkor került sor, amikor az erre figyelmeztető indikátor led kigyulladt, vagy a gőztermelés a beállított határérték alá esett (5 g/perc vasalóknál és 20 g/perc gőzállomásoknál).
A tartóssági teszt a következő okok miatt érhetett véget idő előtt:
Az értékelésben három szakértő vett részt, akik a következő szempontokat vizsgálták:
A laboratóriumi vizsgálat az IEC 60311 szabvány szerint állandó páratartalmú és hőmérsékletű helyiségben történt. Tesztmintaként 3 féle szövetet használtunk: poliészter/pamut, 100% pamut és farmer. Először szabványos eljárással gyűrtük a textileket, majd a termosztátot poliészternél közepes, pamutnál magas, farmernél pedig maximális hőmérsékletre állítottuk be és a gőz funkciót is használtuk a vasaláshoz.
A vasalókat egy speciális tartóba rögzítettük, ami az anyag felületén mozgatta őket, mindig azonos módon. Mindegyik készülék kilenc szövetcsíkot vasalt, minden anyagból hármat. A vasalás hatékonyságát ezután három szakértő értékelte egy hatfokú skála segítségével. Értékelésük legfeljebb egy ponttal térhetett el egymástól, ellenkező esetben újraértékelésre került sor.
A gőzölés intenzitását és a vízszivárgást szintén az IEC 60311 szabvány szerint mértük. Két sorozat mérés történt, az elsőben a termosztátot a középső, a másodikban a maximum hőmérsékletre állítottuk. A mérés elején a tartályt teljesen feltöltöttük vízzel, majd lemértük a vasaló/gőzállomás tömegét. A készülék alá egy tartályt helyeztünk, melybe az esetlegesen szivárgó víz csöpögött a vizsgálat alatt, majd elkezdtük a gőzölést. Meghatározott idő elteltével lemértük újra a készüléket és az alatta lévő tartályt, majd a tömegkülönbség elve alapján meghatároztuk a gőzölés intenzitását és a vízszivárgás mértékét.
A tesztet csak azután végezték el, hogy az eszközök megfeleltek a tartóssági teszten. Három különböző keménységű anyagot használtak: száraz és nedves mosogatószivacsot, valamint fém dörzsit. A karcolásokat három szakértő értékelte egy hatfokú skálán.
Labortesztjeink során számtalan mérést és vizsgálatot elvégzünk. A vizsgált kritériumok pontszámokat kapnak, 0-tól 5-ig tartó skála alapján értékelünk. Minden esetben igaz, hogy 0 a legrosszabb és 5 a legjobb érték.
A vizsgálati paramétereket rendszerezzük, a legfontosabb jellemzőket pedig súlyozzuk, így képzünk egy százalékos értéket, ami végül a termék tesztben elért eredményét mutatja a maximálisan elérhető 100%-hoz képest.
Bizonyos kiemelt kritériumoknál egyéb korlátozásokat is alkalmazunk, amennyiben az elvártnál (küszöb) rosszabb eredményt ér el a vizsgált szempont, az összeredmény sem mehet meghatározott érték fölé. Ebben az esetben a végső százalékos érték nem felel meg a kritériumok súlyozott átlagának. Az értékelést segíti az alábbi táblázat:
A gyártók minden évben új gőzölős vasaló és gőzállomás modelleket dobnak piacra. A vasalók viszonylag olcsók, ellenben a gőzállomások árai a csillagos égig érnek. Mindkét típusnak megvannak az előnyei és hátrányai. Reméljük, vásárlási útmutatónk segítségül szolgál majd a választásban.
A gőzállomás víztartálya olyan, mint egy kazán. Viszonylag nagy méretű, nyomás alatt van és vasalás előtt kell vízzel feltölteni. A gőzöléssel történő vasalás akkor kezdődhet el, ha az összes víz felmelegedett, ami ugyan viszonylag hosszú ideig tart, cserébe viszont általában több órát lehet a készülékkel dolgozni. A gőzállomás esetében a víz nem a vasalóban van, ezért nem csöpög és az emelendő súly is könnyebb.
A gőzölős vasaló viszont gyorsan felmelegszik és munkára kész. Ezenkívül méretei egyszerűbb kezelést és kisebb tárolási igényt tesznek lehetővé – így bármikor kéznél lehet. Hasznos lehet, ha gyakran és kisebb adagokban vasalunk. A kisebb víztartály hosszabb vasalás esetén gyakoribb utántöltést igényel, ami kissé megnövelheti a vasalódeszka mellett eltöltött időt.
A hosszan tartó vasalást egy nagy halom ruha mellett végül gyorsabban meg tudja oldani egy gőzállomás, amely a nagyobb teljesítményével kárpótol a lassabb indításért. Fő előnye az intenzívebb gőzölés és a több rétegben történő ruhanemű egyidejű vasalásának lehetősége.
Vásárláskor érdemes figyelembe venni, hogy a gyártó által megadott információk általában a maximális hőmérsékletre és a maximális gőzölési beállításra vonatkoznak, amit a gyakorlatban nem szoktunk használni. Ráadásul tesztünk kimutatta, hogy a gőz ugyan megkönnyíti a vasalást, de más paraméterek is erősen befolyásolják a végeredményt. A gőzkibocsátási tesztben jó minősítést kaptak azok a modellek, amelyek percenként körülbelül 30 gramm gőzt termeltek. A legjobb eredményeket a 40 g/perc vagy annál nagyobb sebességű eszközök érték el.
Javasoljuk annak alapos átgondolását vásárlás előtt, hogy hol fogunk a leggyakrabban vasalni. Ha kis lakásunk van, és például a konnektortól távol eső asztalon kell vasalnunk, akkor mindenképp nézzük meg a kábel hosszát. A legtöbb vasaló esetén a kábel legalább két méter hosszú, míg a leghosszabbak három méter körüliek.
Fontoljuk meg, milyen gyakran vasalunk. Ha például heti néhány órát is eltöltünk ezzel a tevékenységgel, ne becsüljük alá a készülék súlyát. Bár úgy tűnik, nem különböznek lényegesen a készülékek egymástól, hosszú vasaláskor minden plusz száz gramm érezhető.
A jó minőségű talp garantálja, hogy a vasaló simán siklik az anyagon, és nem karcolódik meg, amikor először érintkezik egy kemény gombbal. Ennek ellenére fontos, hogy óvatosan kezeljük, és kerüljük a fém alkatrészeket a ruházaton. Ha megkarcoljuk a talpat (például cipzárral, szegecsekkel vagy különféle gombokkal), a ruhák elkezdhetnek hozzátapadni, és tönkre mehetnek. A zománc- és kerámiatalpak jobban ellenállnak a karcolásnak, és általában a jobban csúsznak a különböző textileken. Egyes gyártók saját fantázianevet adnak a talp anyagának, és ipari titokként őrzik az összetételüket. Alapvetően azonban a használt típusok egyike: teflon, zománc, kerámia, oxidált alumínium vagy rozsdamentes acél. Ez általában „javítható” más anyagok használatával, amelyek hozzájárulhatnak a vasalás jobb minőségéhez.
Annak érdekében, hogy egy készülék hosszú ideig jól működjön, rendszeres karbantartást igényel. Ez alól egy vasaló vagy egy gőzállomás sem kivétel. Legnagyobb ellenségük a vízkő, amely a kemény vízből képződik. Amint azt teszteredményeink is igazolják, a vízkő szennyeződés összefüggésbe hozható az elpárolgott víz mennyiségével. A gyártók mind a vasalókhoz, mind a gőzállomásokhoz vízlágyító rendszereket és vízkőlerakódások tisztítására szolgáló kiegészítőket kínálnak. Ilyenek a vízkőtelenítő gombok vagy szelepek, amelyek úgy működnek, hogy leengedésükkor/kihúzásukkor hideg víz áramlik a vasaló felmelegített fűtőelemére, így gőzsokkot hozva létre, amely feltöri a lerakódásokat. A gőzállomások és egyes vasalók patronnal, gyűjtővel vagy pálcával vannak felszerelve a vízkő begyűjtésére. Bevált módszer, amely a pénztárcánkat is kíméli, az ecetes vízzel való tisztítás.
A vasalók és gőzállomások általában kellően magas fogyasztásúak ahhoz, hogy lehetővé tegyék a könnyű vasalást. Az energiafogyasztás alsó határa nem eshet 1300 watt alá. Tesztünkben 2200 W-os alsó határértékkel rendelkező eszközökkel lehet találkozni.
Egyes vasalók és gőzállomások praktikus funkcióval rendelkeznek, amely biztosítja, hogy a készülék energiatakarékos üzemmódba kapcsoljon hosszabb használaton kívüli időszak után. Ugyanakkor magától is kikapcsolhat, ha az oldalára fordítják, vagy mozdulatlanul fekszik vízszintes helyzetben a vasalófelületen vagy a ruhákon. A gőzállomás automatikusan le tudja kapcsolni a gőzkibocsátást, ha hosszabb ideig nem használjuk, de magát a vasalót nem tudja kikapcsolni.