mobil menü megnyitása mobil menü bezárása
tudatos tesztek
Tudatos Vásárlók Egyesülete

Main navigation

  • Hírlevél feliratkozás
  • Tesztek
  • Mi ez?
  • Áraink
  • Blog
  • tudatosvasarlo.hu

User account menu

  • Belépés / Regisztráció

Tippek : Mosogatógépek 2023

143 terméket teszteltünk
2023. 02. 13.
  • A teszt eredménye
  • Tippek
  • Hogy készült a teszt
  • Tesztünkről

Az Energy Star szerint a mosogatógép használatával évente akár 230 óra házimunkát is megspórolhatunk. De mégis mekkora kapacitású gép kell ehhez? Mire jók a különféle programok? Könnyű lesz tisztítani? És melyik mellett lehet zavartalanul aludni egy időzített program alatt? Bemutatunk néhány szempontot, amit érdemes átgondolnod, mielőtt mosogatógépet vennél.

étkészlet tányér evőeszköz mosogatás kapacitás családi

Ezeket gondold át vásárlás előtt

Mosogatógépet ritkán vesz az ember, így nem árt némi sorvezető a típus kiválasztásához. Nulladik lépésként gondold végig, esetleg néhány napig figyeld meg a háztartásodban élők igényeit:

  • Mekkora kapacitású gépre van szükség? (Hány fő után kell mosogatni? És milyen gyakran hívtok vendégeket?)

  • Milyen típusú szennyes edények keletkeznek a háztartásban? 

A gyártók a mosogatógép kapacitását az egyszerre hatékonyan elmosható terítékek számában határozzák meg. Tehát a jó döntés alapja, hogy jól tippeld meg, hogy hány teríték egyidejű elmosogatására alkalmas gépre van szükséged. 

Tipp: A Tudatos Vásárlók Egyesülete mosogatógép tesztjében a részletes szűrésnél szűrd a teszt eredményeit aszerint is, hogy hány terítéket szeretnél a mosogatógépben elmosni! 

A mosogatógép leendő helye legtöbb esetben meghatározza, hogy a beépítés típusát tekintve milyen berendezések közül válogathatsz. A gyártók ezeken belül is megkülönböztetnek keskeny és sztenderd méretű készülékeket.

A szabadon álló mosogatógépek elejére nem lehet a konyhabútor borítását ráerősíteni, így ezek “rejthetők el” legkevésbé. Ideális választás lehet viszont, ha már meglévő konyhabútorhoz keresel készüléket, vagy a bútortól függetlenül szeretnéd elhelyezni azt. Az aláépíthető mosogatógépeket a pult alá lehet beépíteni. A teljesen beépíthető berendezés kezelőfelületét csak a készüléket kinyitva lehet látni, vezérelni – legtöbbször az ajtó felső peremén. Tehát a részben beépíthető modellek egyértelmű előnye, hogy akár főzés, vagy a gyerekkel tanulás közben is láthatjuk, hogy hol tart a program. Bizonyos teljesen beépíthető modellekben találhatunk olyan világító jelzést, ami a padlóra vetíti, hogy hol tart a program, ám ehhez is oda kell mennünk a géphez.

Praktikus belső kialakítás, amivel időt spórolhatsz

A legfontosabb, hogy minél több edény és eszköz beférjen a gépbe, mégpedig úgy, hogy a tisztítóhatás mindenhol érvényesüljön. Ha a felső kosár magassága állítható, az alsó kosárban matekozás nélkül elfér a pizzás tányér, vagy a nagyobb tálak is. Praktikus, ha az edénytartó tüskesorok állíthatók (lehajthatók), vagy ha az evőeszköztartó kosár elhelyezése variálható.

Az áramfogyasztást és a vízfelhasználást a gyártók minden típusnál éves szinten határozzák meg, valamint megadják a készülék energiaosztályát. A tesztben feltüntettük a régi és az új energiabesorolást is. Ha a számlákon is szeretnéd látni a különbséget, érdemes a jobb besorolású gépet választani. 

Rengeteg “észrevétlen” plusz kiadást okoz az évek során, ha a készülék energiafogyasztás szempontjából alulteljesít. Ám jó ha tudod, hogy nem feltétlenül a drágább készülék az energiatakarékosabb, ráadásul nem csak a gép energiaosztályán múlik! Sokan ugyanis abba a hibába esnek, hogy inkább kisebb méretű készüléket választanak, hogy így takarékoskodjanak. Azonban, a kisebb kapacitású mosogatógép többszöri elindítása sokkal nagyobb energia- és vízfogyasztással jár.

Tipp:  A Tudatos Vásárlók Egyesülete mosogatógép tesztjében az energiahatékonyság alapján is szűrhetsz a részletes szűrésnél. A speciális funkciókat az egyedi termék adatlapokon gyűjtöttük össze. Ehhez kattints a modell nevére a listában!

Az energiaosztályok mellett a speciális programokat is érdemes figyelni ahhoz, hogy ne használjunk el a kelleténél több energiát és vizet.

teszt

ECO-programmal – igaz, kicsit hosszabb mosogatási idővel, de – a lehető legkevesebb vizet vagy áramot felhasználva mosogathatsz. Akadnak olyanok is, melyek a makacs szennyeződések eltávolítását segítik (intense, powerclean, stb.). Ha kisbaba (vagy fertőző beteg) van a családban, megbízható választás lehet egy olyan gép, amelyben van valamilyen antibakteriális (fertőtlenítő) program. 

Másik véglet, amikor kevesebb, vagy kevésbé szennyezettebb dolgokat szeretnénk elmosogatni. Bizonyos gépeknél találhatunk ún. LoadSensort, vagy 6. érzék szenzort, amik a mosogatógép töltöttségi állapota alapján képesek optimalizálni az eszköz működését. Lényegesen olcsóbbra árazzák a gyártók a gyors (rapid, vagy turbo speed) programokat, amik használata a kevésbé koszos tányérok, poharak tisztítására ajánlott. A programok között olyanokat is találhatunk, amik a hőmérséklet ingadozásra érzékenyebben reagáló üveg és porcelán eszközök elmosásához valók (glass program). A programokról ITT olvashatsz még többet!

kérdőív

Zaj

Embere válogatja, hogy kinek mennyire fontos a berendezések csendes működése, ám általánosságban elmondható, hogy minél többen éltek egy háztartásban és minél inkább szeretnéd rugalmasan intézni a mosogatást, annál hasznosabb lehet, ha a mosogatógép csendesebb, így ugyanis – ha a készülék időzíthető – akár éjszaka is mehet a mosogatógép. Bizonyos mosogatógépeknél találhatunk csendes (silence) programot is.

Biztonság

Ma már alapfelszereltség, de nem árt ellenőrizni, hogy legyen a mosogatógépben AquaStop (24 órás elektronikus vízvédelmi rendszer), így biztos nem önti el a konyhát a víz.

Mire figyelj otthon?

A biztonságon nem érdemes spórolni, így mivel árammal és vízzel is működő berendezésről van szó, azt javasoljuk, a beszerelést bízd szakemberre. Jó, ha tudod, hogy kemény víz esetén a mosogatási hatékonyság csökken. Tájékozódj a helyi vízszolgáltató honlapján, hogy milyen a vízkeménység, és annak megfelelően adagold a mosogatószert és mosogatógép regeneráló sót. 

A kellemetlen szagokat úgy kerülheted el, ha rendszeresen kitisztítod a szűrőt és a szórófejet. A TVE mosogatógép tesztjében szereplő legtöbb készüléknél az alsó és a felső szórófej is kiszedhető, így tisztításuk is könnyebb. 

hírlevél feliratkozás

Kapcsolódó tartalmak:

Hogyan tartsd tisztán a mosogatógépet?

Mik a mosogatógépek leggyakoribb programjai és beállításai?

Mosogatógép tabletták és gélek tesztje

5 meglepő dolog, amit nyugodtan betehetsz a mosogatógépedbe

5 dolog, amit jobb, ha nem teszel mosogatógépbe


Kép: pixabay.com 

NFM

icrt

Elérhetőségeink

  • Tudatos Vásárlók Egyesülete 1114 Budapest, Móricz Zsigmond körtér 3/A fsz. 3
  • +36 1 225 8136 +36 1 225 8137
  • +36 1 799 8187
  • tve@tve.hu

A kialakult helyzet miatt az irodában és az irodai telefonon korlátozottan vagyunk elérhetőek, ezért kérjük, hogy a tve@tve.hu emailcímen keress minket. Köszönjük!

Rólunk

  • Kik vagyunk
  • Facebook
  • YouTube
  • Impresszum
  • Adatvédelmi szabályzat
  • ÁSZF