Találd meg a számodra legjobb mosógépet!
A Tudatos Vásárlók Egyesülete 10 márka 53 hazai boltokban és webshopokban megvásárolható mosógépét tesztelte nemzetközi fogyasztóvédő szervezetekkel együttműködve, egységes módszertan alapján, laboratóriumban.
Egy mosógép nem olcsó beruházás. Ezért nagyon nem mindegy, hogy mennyit fogyaszt az évek során, milyen könnyen használható, és főleg milyen jól mos vagy öblít!
Magyarországon csak mi tesztelünk 53 készüléket laborban, a hétköznapi használatot modellezve. 8 fő tesztelési szempont volt:
Összesen 20 szempont szerint teszteltünk és 66 technikai paramétert mértünk meg és gyűjtöttünk össze a termékekről, melyek alapján össze tudod hasonlítani őket, illetve számos szűrési lehetőséget találsz a tesztünkben, hogy ki tudd választani a neked legjobbat!
A tesztelt termékek átlagára 110 000 és 820 000 Ft között mozog.
Örök tanulságnak mutatkozik, hogy nem javasolt csak ár alapján választani, mert a legjobban teljesítő modellek között is találunk 200 000 Ft körüli összegért és 800 000 Ft-os átlagáron elérhető készüléket. Ugyanez elmondható a lista végéről is, ahol szintén találunk többszázezer forintos terméket. Akármennyit is szánunk tehát mosógép vásárlására, mindenképpen érdemes utánajárnunk, hogy az egyes termékeknek melyek az erősségei és melyek a gyengeségei. Ebben segítenek a terméktesztek.
A Tudatos Vásárlók Terméktesztjei pártatlanok, tudományosak, alaposak és sok pénzbe kerül az elkészítésük.
Ingyenes tesztoldalakat könnyű találni az interneten. Sokszor azonban ezeket az oldalakat a termék mögött álló gyártók, forgalmazók támogatják, és nem kell túl alaposnak vagy tudományosnak lenniük ahhoz, hogy magukat tesztnek nevezzék. Ezért az értékeléseik inkább bújtatott reklámnak tekinthetők.
Egy nemzetközi fogyasztóvédő hálózat tagjaként a mi tesztjeinket európai és amerikai laboratóriumokban szakértők készítik. Ez a hálózat teszi lehetővé, hogy ebben a tesztben 12,7 millió Ft összértékű, anonim módon vásárolt mosógépet vizsgáltunk.
A mi tesztjeink mindig függetlenek a gyártóktól és a forgalmazóktól, a saját pénzünkön tesztelünk – ezért kérjük a hozzájárulásodat.
Már csak pár kattintás, és kiderül, melyik a számodra legjobb mosógép!
Ebben a cikkben összefoglaljuk neked a teszt eredményeit, a legfontosabb szempontok szerint melyik mosógépek teljesítettek jól vagy rosszul.
A leggyengébben teljesítő termék eredménye
A legjobban teljesítő termék eredménye
Teszteredmények átlaga
A cikk elolvasásához jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Az összehasonlításhoz jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Ezeket a szempontokat vizsgáltuk a laborban. A tesztkritériumok melletti százalékos érték a kritérium súlyát jelenti az összpontszám kialakításában.
A mosógépek tesztelése az EN 60456 nemzetközi előírás alapján történt. Mindegyik terméket pontosan ugyanazzal az automatizált módszerrel, rövid időintervallum alatt vizsgálták. A mosás hatékonyságát a hétköznapi életben is használatos színes textíliákkal (pl. farmer, póló, törölköző, ágynemű) tesztelték. Mindegyik mosógépet kétféle programmal tesztelték, mindegyik programot 3 alkalommal futtatták le: 40°C-os pamut, 40°C műszálas és easy care programon. A vizsgálathoz használt műkosz – azaz a mesterségesen előállított szennyezőanyag, amivel a ruhákat „előkezelték” – összetételét tekintve hasonlít a hétköznapi szennyeződésekhez, mint a bor, tea, csoki, olaj, rúzs. A mosás után optikai műszerrel, úgynevezett spektrofotométerrel vizsgálták, hogy mennyi szennyeződés maradt a ruhákban. Legalább három vizsgálat eredményéből származik a mosás hatékonyságára vonatkozó érték, de ha a három eredmény jelentősen eltért egymástól, akkor további két mérést végeztek a szakértők.
A mosás után vizsgálták az öblítési hatékonyságot is, ami azt mutatja meg, hogy mennyi mosószer maradt a kimosott ruhákban. Ezt speciális centrifugában centrifugált víz elemzésével határozzák meg. Az értékelést pamut és a szintetikus anyagokra is elvégezték.
A centrifugálás hatékonyságát a ruhák súlyának összehasonlításával vizsgálták, centrifugálás előtt és után, a pamut és a műszálas ruhákat ismét külön értékelték.
Minden lefuttatott mosási és öblítési programnál műszerek segítségével mérték a víz- és az energiafogyasztást. Az értékelésben a mosott ruhák kilogrammjára vetített energia- és vízfogyasztást vettük figyelembe.
Három szakértő pontozta a berendezéseket aszerint, hogy mennyire felhasználóbarát a kialakításuk:
A kézikönyv használhatóságát is értékelték aszerint, hogy mennyire találhatóak meg benne a biztonságos és egyszerű üzemeltetéshez szükséges alapinformációk (pl. biztonsági intézkedések, programok leírása, tisztítás/karbantartás leírása, környezetbarát mosási tippek). Valamint azt is, hogy a fentiek mennyire felhasználóbarát formában vannak jelen (pl. betűméret, tagolás, ábrák, korrekt oldalszámozás).
A mosási ciklus hosszát a mért értékek mosott ruhakilogrammonkénti átszámítása után értékeltük. Ez lehetővé tette számunkra, hogy összehasonlítsuk a különböző kapacitású mosógépeket.
Egy szakértői csoport szubjektíven értékelte, hogy a gépek mennyire hangosak, mennyire zavaró a kiadott hang mosás, illetve centrifugálás közben. A zajt a laboratóriumban objektíven is megmérték egy szonométerrel, a géptől 1.2 méter, a talajtól 0.7 méter távolságban. A mosás és a centrifugálás során mért legmagasabb zajszinteket vették figyelembe az értékeléskor.
Labortesztjeink során számtalan mérést és vizsgálatot elvégzünk. A vizsgált kritériumok pontszámokat kapnak, 0-tól 5-ig tartó skála alapján értékelünk. Minden esetben igaz, hogy 0 a legrosszabb és 5 a legjobb érték.
A vizsgálati paramétereket rendszerezzük, a legfontosabb jellemzőket pedig súlyozzuk, így képzünk egy százalékos értéket, ami végül a termék tesztben elért eredményét mutatja a maximálisan elérhető 100%-hoz képest.
Bizonyos kiemelt kritériumoknál egyéb korlátozásokat is alkalmazunk, amennyiben az elvártnál (küszöb) rosszabb eredményt ér el a vizsgált szempont, az összeredmény sem mehet meghatározott érték fölé. Ebben az esetben a végső százalékos érték nem felel meg a kritériumok súlyozott átlagának. Az értékelést segíti az alábbi táblázat:
Íme a Tudatos Vásárlók útmutatója, ami segít megtalálni a számodra megfelelő mosógépet!
Mosógép vásárlásakor három fontos szempontot kell legelőször megfontolni: a kapacitást, a típust és a méretet.
A mosógép helye nem csak abban számít, hogy elől vagy felültöltős gépet keress. Egyes mosógépek nagyon zajosak lehetnek, különösen a centrifugálás alatt. Ha hálószoba vagy nappali közelébe kerül a gép, mindenki jobban jár, ha csendes típusban gondolkodsz! Mosógép tesztünkben azt is megnézheted, hogy melyik a legcsendesebb mosógép.
Jó esetben egy mosógép évekig működik, miközben pörgeti a villany- és a vízórát. Ez alatt az idő alatt több 10.000 Ft-ot is spórolhatsz, ha energiatakarékos és kis vízfogyasztású típust választasz.
A termék energiacímkéje jelzi, hogy a gyártó milyen energiaosztályba sorolta az adott berendezést, bár ahogy tesztünk eredménye bizonyítja, ez sajnos nem mindig tükrözi a hétköznapi gyakorlatot. Hogy biztosan ne nyúlj mellé, ugyanazzal a módszerrel vizsgáltuk minden egyes mosógép víz- és energiafogyasztását, így könnyen összehasonlíthatod a készülékeket. Nézd meg a mosógép tesztünket, ha kíváncsi vagy, hogy melyik készülék a leginkább víz- és energiatakarékos.
Minél több speciális beállítás van egy mosógépen, annál drágább. Főleg, ha nem is használjuk őket. Sok közép és magas árfekvésű gépnek van például gőztisztító programja, de a gyakorlatban ez csak egy kicsit javít a tisztítási hatékonyságon.
Íme néhány valóban hasznos funkció: