Találd meg a számodra legjobb forrólevegős sütőt!
A Tudatos Vásárlók Egyesülete 23 márka 82 hazai boltokban és webshopokban megvásárolható forrólevegős sütőjét tesztelte nemzetközi együttműködésben, egységes módszertan alapján, laboratóriumban.
Manapság a forrólevegős sütők az olajsütők divatos alternatívái, mivel egyszerűen és egészségesen, egy kanál olaj hozzáadásával készíthető el bennük számos finomság, például sokak kedvence, a sült krumpli. Azonban nem csak azt érdemes átgondolni, valóban szükség van-e egy újabb gépre a háztartásban, hanem azt is, hogy mik azok a szempontok, amik alapján választani érdemes.
Mi nemcsak kipróbáltunk néhány forrólevegős sütőt, hanem mind a 82 modellt laborban teszteltük!
5 fő tesztelési szempont volt, melyek a mindennapos használat során fontos tényezőként merülnek fel:
Összesen 30 szempont szerint teszteltünk és 29 technikai paramétert mértünk meg és gyűjtöttünk össze a termékekről, melyek alapján össze tudod hasonlítani őket, illetve számos szűrési lehetőséget találsz a tesztünkben, hogy ki tudd választani a neked legjobbat!
Örök tanulságnak mutatkozik, hogy nem javasolt csak ár alapján választani, mert a legjobban teljesítő modellek között is találunk 17 000 Ft-os és 201 000 Ft-os átlagáron elérhető készüléket. Ugyanez elmondható a lista végéről is, ahol szintén találunk drága terméket. Akármennyit is szánunk tehát forrólevegős sütőre, mindenképpen érdemes utánajárnunk, hogy az egyes termékeknek melyek az erősségei és melyek a gyengeségei. Ebben segítenek a terméktesztek.
Általában elmondhatjuk, hogy már 40-50 ezer forintért találunk olyan alapmodelleket, amelyek használata biztonságos, minőségi anyagból készültek ráadásul a sütési eredményeik is megfelelőek. Természetesen, ha szeretjük az extra hasznos funkciókat és beállításokat vagy a szép dizájnt, azokat külön meg kell fizetnünk.
A Tudatos Vásárlók Terméktesztjei pártatlanok, tudományosak, alaposak és sok pénzbe kerül az elkészítésük.
Ingyenes tesztoldalakat könnyű találni az interneten. Sokszor azonban ezeket az oldalakat a termék mögött álló gyártók, forgalmazók támogatják, és nem kell túl alaposnak vagy tudományosnak lenniük ahhoz, hogy magukat tesztnek nevezzék. Ezért az értékeléseik inkább bújtatott reklámnak tekinthetők.
Egy nemzetközi fogyasztóvédő hálózat tagjaként a mi tesztjeinket európai és amerikai laboratóriumokban szakértők készítik. Ez a hálózat teszi lehetővé, hogy ebben a tesztben 5,5 millió Ft összértékű, anonim módon vásárolt forrólevegős sütőt vizsgáltunk.
A mi tesztjeink mindig függetlenek a gyártóktól és a forgalmazóktól, a saját pénzünkön tesztelünk – ezért kérjük a hozzájárulásodat.
Már csak pár kattintás, és kiderül, melyik a számodra legjobb forrólevegős sütő!
Ebben a cikkben összefoglaljuk neked a teszt eredményeit a legfontosabb szempontok alapján.
A leggyengébben teljesítő termék eredménye
A legjobban teljesítő termék eredménye
Teszteredmények átlaga
A cikk elolvasásához jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Az összehasonlításhoz jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Ezeket a szempontokat vizsgáltuk a laborban. A tesztkritériumok melletti százalékos érték a kritérium súlyát jelenti az összpontszám kialakításában.
A sütési hőmérsékletet a használati utasításban szereplő ajánlás szerint állították be a laborban. Ha a kézikönyv nem tartalmazta ezt az információt, akkor 200 °C-on használták a készüléket. Annak érdekében, hogy a kiindulási feltételek azonosak legyenek, a sütésre váró krumplit legalább 24 órán át -18 °C-on tárolták.
A sütési tesztet kétszer végezték el, először optimális mennyiségű, másodszor a lehető legnagyobb mennyiségű krumplival. Az optimális mennyiségre vonatkozó adatot a gyártói ajánlásból merítették a szakértők, azonban ha ez nem került említésre, akkor az EN 61309 szabványt követve a sütő kosarát kétharmadig töltötték. Abban esetben, ha az ideális sült krumpli mennyiség kevesebb, mint 400 gramm, a vizsgálatot elhagyták és csak a legnagyobb mennyiséget sütötték ki. A teszt során értékelték a sütési időt 100 grammra vonatkoztatva (beleértve a sütő előmelegítését) és a kész sült krumpli érzékszervi jellemzőit, színt, textúrát és ropogósságot.
A sütőt sokoldalúság szempontjából is vizsgálták, így más ételeket is kipróbáltak, nevezetesen csirkecombokat és tavaszi tekercset, quiche-t és csokoládétortát is, melyek tésztáját a laborban az alábbiakban olvasható receptek alapján állították össze. Minden esetben értékelték az elkészítési időt, valamint a kész ételek ízét és megjelenését.
Csirkecomb: hűtött csirke alsócomb, általában négy, egyenként kb. 100 g-os darab. A laboratórium munkatársai megmérték az elkészült hús belső hőmérsékletét és ellenőrizték, hogy nem magasabb-e 85 °C-nál.
Tavaszi tekercs: 10 db fagyasztott tavaszi tekercs.
Quiche: a tészta 200 g lisztből, 100 g vajból, 50 ml vízből és sóból készült. A töltelékhez 3 tojást, 200 g tejszínt, 200 g szalonnát, 100 g ementáli sajtot kevertek össze és sóval, borssal ízesítették. A labor munkatársai elkészítették a tésztát és formákba öntötték. A mennyiséget az olajsütő méretéhez igazították. A gyártó ajánlása szerint sütötték, vagy ennek hiányában 25 percig 200 °C-on.
Csokoládétorta: a tészta 200 g vajból, 100 g cukorból, 3 tojásból, 75 g lisztből, 75 g darált mogyoróból, 100 g 70%-os csokoládéból, 20 g kakaóból, 1 teáskanál sütőporból, sóból készült. Beállítás a gyártó ajánlása szerint, vagy 20 percig sütötték 180 °C-on.
A használat egyszerűségének és kényelmének vizsgálatát laboratóriumi szakértőből álló csoport végezte el. Értékelték a használati utasítást (szöveg, ábrák olvashatósága, egyértelműsége, receptkönyv megléte), a sütési programok beállítását (beleértve a vezérlőgombok kialakítását, valamint az idő és a hőmérséklet beállítását), az automatikus programokat (megléte vagy hiánya, beállítás, használat), a rutinszerű használatot (különösen az ételek be- és kipakolását), az ellenőrzőablak meglétét vagy akár hiányát, a tisztíthatóságot, a kezelést és a tárolást. A mellékelt tartozékokat és a készülékben elkészíthető ételek számát is pontozták.
Minden sütési ciklus során mérték a felhasznált energiát 100 gramm ételre vonatkoztatva. Minden elkészített étel egyformán hozzájárult a végső osztályzathoz.
A szakértők megvizsgálták a sütők általános felépítést és az felhasznált anyagokat, a karcállóságot, a műanyag alkatrészek kialakítását, az illesztések minőségét és a vezérlést.
Az elektromos és termikus biztonság szintén beleszámított az összpontszám kialakításába. Ellenőrizték, hogy a csatlakoztatás és használat során fennáll-e áramütés veszélye, ezenkívül a sütők biztonságosságát és a megfelelő címkézést is vizsgálták. A modellek elektronikai szempontból kivétel nélkül megfeleltek az előírásoknak.
A termikus biztonsági vizsgálat az égési sérülések elkerülésére összpontosított. A hőmérsékletméréseket a sütőfelület különböző részein egy szobahőmérsékletű helyiségben végezték, az EN 13202 szabvány alapján. A labortechnikusok minden sütési teszt során megmérték a készülék azon részeinek hőmérsékletét, amelyekkel a felhasználók érintkeznek (pl. fogantyú, vezérlőgombok, fedélnyílás stb.). Feljegyezték a mért maximális hőmérsékletet, a mérés helyét és az adott anyagot, amelyből ez a rész készült. A biztonsági kritérium limitálja az összpontszámot.
Labortesztjeink során számtalan mérést és vizsgálatot elvégzünk. A vizsgált kritériumok pontszámokat kapnak, 0-tól 5-ig tartó skála alapján értékelünk. Minden esetben igaz, hogy 0 a legrosszabb és 5 a legjobb érték.
A vizsgálati paramétereket rendszerezzük, a legfontosabb jellemzőket pedig súlyozzuk, így képzünk egy százalékos értéket, ami végül a termék tesztben elért eredményét mutatja a maximálisan elérhető 100%-hoz képest.
Bizonyos kiemelt kritériumoknál egyéb korlátozásokat is alkalmazunk, amennyiben az elvártnál (küszöb) rosszabb eredményt ér el a vizsgált szempont, az összeredmény sem mehet meghatározott érték fölé. Ebben az esetben a végső százalékos érték nem felel meg a kritériumok súlyozott átlagának. Az értékelést segíti az alábbi táblázat:
Jó tudni, hogy a forrólevegős sütőben készített ételek nem biztos, hogy ugyanolyan ízletesek, mint a hagyományos fritőzben sültek, de a kisebb mennyiségű olajnak köszönhetően biztosan egészségesebbek. Ráadásul ezek a készülékek gyakran többfunkciósak. A sütés mellett grillezni, melegíteni, de akár pizzát vagy éppen süteményt is lehet velük készíteni.
Először is át kell gondolnunk, milyen gyakran fogjuk használni. Ha csak havonta néhányszor, akkor valószínűleg két használat között nem a pulton fogjuk tárolni, ezért érdemes megnézni a modell méretét, súlyát és formáját, hogy könnyen hordozható legyen és biztosan elférjen ott, ahol tárolni szeretnénk.
A másik fontos kérdés, hogy hány ember részére fog általában készülni az étel. Tesztünkben többféle termékkel is találkoztunk, melyekben a maximálisan elkészíthető ételmennyiség 300 grammtól 1,5 kilogrammig terjedt. Ezzel tehát mindenképpen számolni kell a megfelelő darab kiválasztásakor.
Ellenőrzőablak
A sütő praktikus jellemzői közé tartozik az ellenőrzőablak, amely lehetővé teszi a sütési folyamat nyomon követését.
Digitális és manuális időzítőku
Minden sütő rendelkezik időzítővel, amely lehetővé teszi, hogy beállítsuk, mennyi ideig szeretnénk használni a gépet, illetve megmutatja, mennyi idő van még hátra a sütésből. Egyesek tekerőgombbal rendelkeznek, amelyet elforgatva állíthatjuk be az időt, de a legtöbb modell digitális időzítővel felszerelt, így egy gyors pillantással is látni, mennyi idő van még hátra.
Hőmérséklet-szabályozás
Segítségével beállíthatjuk, hogy milyen hőmérsékleten szeretnénk sütni. Általában 80°C és 200°C között van erre lehetőség, ami praktikus lehet, ha nagyobb kontrollt szeretnénk gyakorolni az ételek elkészítése felett. Azt tapasztaltuk azonban, hogy a hőmérséklet-szabályozás nem feltétlenül jelenti azt, hogy az ételek jobban sülnek; néhány modell hőmérséklet-szabályozási funkció nélkül sokkal jobban teljesített, mint néhány olyan, amelyikben volt.
Keverőlapát
Egyes modelleket keverőlapáttal szereltek fel, tehát a sütési folyamat során automatikusan mozgatják az ételt. Elméletileg ez biztosítja az egyenletes sütést anélkül, hogy a kosár tartalmát kézzel kellene keverni. Azt tapasztaltuk, hogy néhány esetben ez a funkció nem hatékony. A keverőlapát nagyobb valószínűséggel teszi lehetővé, hogy az étel egyenletesen süljön meg, de ez önmagában a keverőlapát jelenléte miatt egyáltalán nem garantált. A keverőlapáttal ellátott sütők általában a lapát nélkül is használhatók, így a kényesebb ételeket süthetjük anélkül, hogy a lapát feldarabolná őket.
Forgó kosár
A forgó kosár viszonylag ritka újításnak számít. Ugyanúgy működik, mint a fent említett keverőlapát.
Intelligens vezérlés
Az „intelligens” légsütő az, amelyet telefonról vagy táblagépről is vezérelhetünk. Az alkalmazáson keresztül ki lehet választani a használni kívánt funkciót, amelynek megfelelően a sütő az adott hőmérsékleten és ideig süti az ételt. A telefonon lévő alkalmazással nyomon követhetjük a sütési időt, majd a készülék értesítést küld, ha a sütés befejeződött. Ez egy meglehetősen szokatlan funkció, és az általunk tesztelt modellek nem rendelkeznek vele.
Grill üzemmód
Egyes forrólevegős sütők képesek arra, hogy sütés helyett az ételeket grillezzék, ami különösen jól jöhet hús vagy hal elkészítésénél.
Extra rekesz
Egyes modellek rendelkeznek második rekesszel, amely lehetővé teszi, hogy egyszerre két különböző típusú ételt készítsünk. Ez lehet akár egy extra szint vagy egy kisebb kosár, amely a fő tálba illeszkedik.
Mosogatógépben mosható alkatrészek
A forrólevegős sütőt minden alkalommal el kell mosni használat után, éppen ezért fontos szempont lehet, hogy a különböző alkatrészeket be lehet-e tenni mosogatógépbe. Ideális esetben a kosár/tál, a fedél és a keverőlapát mind mosogatógépben mosható.