Találd meg a számodra legjobb indukciós főzőlapot beépített elszívóval!
A Tudatos Vásárlók Egyesülete 9 márka 18 beépített páraelszívóval rendelkező indukciós főzőlapját tesztelte nemzetközi fogyasztóvédő szervezetekkel együttműködve, egységes módszertan alapján, laboratóriumban.
A beépített páraelszívóval rendelkező indukciós főzőlapok igazán modern és tetszetős megoldást kínálnak számunkra. Viszont nagyon költséges darabok, ezért érdemes vásárlás előtt alaposan átgondolnunk, hogy mely szempontok szerint döntsünk a számunkra megfelelő típus mellett. A 2 az 1-ben készülékek egyszerre kínálnak főzőfelületet, s közben a beépített elszívóval megoldják a felesleges pára, szag- és zsírmolekulák eltávolítását is. Ha találunk egy mindkét funkciójában jól teljesítő darabot, az valóban megkönnyítheti a konyhánk felszerelési igényét, hiszen kettő készülék helyett elég egyet beszereznünk.
Mi nemcsak kipróbáltunk néhány főzőlapot, hanem mind a 18 beépített elszívós indukciós főzőlapot laborban teszteltük.
9 márkát vizsgáltunk: AEG, Bosch, Elica, Ikea, Miele, Neff, Siemens, Smeg, Whirlpool.
6 fő tesztelési szempont volt: megfelelően betöltik-e mind a főzőlappal, mind pedig a páraelszívóval szemben elvárt funkciójukat, milyen könnyen használhatóak, mennyi energiát fogyasztanak, mennyire zajosak, illetve kellően biztonságosak-e.
Összesen 21 szempont szerint teszteltünkés 46 technikai paramétert mértünk meg és gyűjtöttünk össze a termékekről, melyek alapján össze tudod hasonlítani őket, illetve számos szűrési lehetőséget találsz a tesztünkben, hogy ki tudd választani a neked legjobbat!
Az általunk tesztelt modellek átlagára 500 000 Ft és 1 660 000 Ft között mozgott a publikálás idején.
Örök tanulságnak mutatkozik, hogy nem javasolt csak ár alapján választani, mert a legjobban teljesítő modellek között is találunk 500 000 Ft-os és 1 500 000 Ft-os átlagáron elérhető készüléket. Ugyanez elmondható a lista végéről is, ahol szintén találunk nagyon drága terméket. Akármennyit is szánunk tehát a vásárlásra, mindenképpen érdemes utánajárnunk, hogy az egyes termékeknek melyek az erősségei és melyek a gyengeségei. Ebben segítenek a terméktesztek.
A Tudatos Vásárlók Terméktesztjei pártatlanok, tudományosak, alaposak és sok pénzbe kerül az elkészítésük.
Ingyenes tesztoldalakat könnyű találni az interneten. Sokszor azonban ezeket az oldalakat a termék mögött álló gyártók, forgalmazók támogatják, és nem kell túl alaposnak vagy tudományosnak lenniük ahhoz, hogy magukat tesztnek nevezzék. Ezért az értékeléseik inkább bújtatott reklámnak tekinthetők.
Egy nemzetközi fogyasztóvédő hálózat tagjaként a mi tesztjeinket európai és amerikai laboratóriumokban szakértők készítik. Ez a hálózat teszi lehetővé, hogy ebben a tesztben 17 millió Ft összértékű, anonim módon vásárolt beépített elszívóval rendelkező indukciós főzőlapot vizsgáltunk.
A mi tesztjeink mindig függetlenek a gyártóktól és a forgalmazóktól, a saját pénzünkön tesztelünk – ezért kérjük a hozzájárulásodat.
Már csak pár kattintás, és kiderül, melyik a számodra legjobb beépített elszívóval rendelkező indukciós főzőlap!
Ebben a cikkben összefoglaljuk neked a teszt eredményeit, a legfontosabb szempontok szerint melyik beépített elszívóval rendelkező indukciós főzőlapok teljesítettek jól vagy rosszul.
A leggyengébben teljesítő termék eredménye
A legjobban teljesítő termék eredménye
Teszteredmények átlaga
A cikk elolvasásához jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Az összehasonlításhoz jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Ezeket a szempontokat vizsgáltuk a laborban. A tesztkritériumok melletti százalékos érték a kritérium súlyát jelenti az összpontszám kialakításában.
Vízforralás teszt
Az EN 60350-2 szabványnak megfelelően a szakértők vizet forraltak a legnagyobb, majd a legkisebb főzőzónán egy szabvány méretű edényben. Mérték az 1 l víz felforralásához szükséges időt és az ehhez felhasznált energiát.
Hőmérsékletszabályozás
A legkisebb és legnagyobb főzőzónán, legalacsonyabb hőfokon mérték rendszeres időközönként (30 percig) a szabványos edénybe töltött 30 mm olaj hőmérsékletét az EN 60350-2 szabvány szerint. A vizsgálat célja annak megállapítása volt, hogy a főzőlap képes-e állandó hőmérsékletet biztosítani.
Palacsinta teszt
Négy palacsintát sütöttek közepes főzőzónán, egységes teflonserpenyőben 200°C-on. A laborban megmérték az elkészítéshez szükséges időt, a kész palacsinták színét és a barnulás egyenletességét, valamint a sütéshez szükséges energiafogyasztást. A vizsgálatot az EN 60350-2 szabvány szerint végezték el.
Flexizóna teszt
A flexizónára zsírozott és lisztezett acéllemezt helyeztek a szakértők és a legmagasabb fokozatra kapcsolták. Megfigyeljék és mérték, hogy a liszt egyenletesen barnul-e, esetleg a flexizóna egyes helyeken jobban, míg máshol kevésbé melegszik.
Hasábburgonya teszt
Az EN 60350-2 szabvány értelmében 45 percig sütöttek fagyasztott sültkrumplit 500 g-os adatokban. Az első adagot forró olajba tették, amikor elérte a 180 °C-ot, és 7 percig sütötték. Minden következő adag sült krumplit akkor tettek be az olajba, amikor az ismét elérte a 180 °C-ot, és 7 perc után kivették őket, egészen a 45 perc elteltéig. A krumplisütéssel egyidejűleg a maradék 3 főzőlapon vizet forraltak. Feljegyezték a szakértők a 180°C-os olajhőmérséklet eléréséhez szükséges időt, a kisütött adagok számát és az energiafogyasztást.
Zsírelnyelés
A tesztek során a készülékeket azonos tesztkörülmények között vizsgáltuk, minden szagelszívó a főzőlaptól 60 cm-re volt beszerelve, az elérhető legnagyobb kimenő légcsőátmérővel. A tesztekhez elektromos főzőlapot használtunk.
A zsírelnyelésnél azt vizsgáltuk, hogy a főzés közben levegőbe kerülő zsírt milyen hatékonyan nyelik el a készülékek. A tesztet az EN61591:1997 szabvány alapján végeztük, légkivezetéses üzemmódban, szagszűrő nélkül.
A teszt során az elektromos főzőlap bal első főzőzónáján hevítettünk fel egy serpenyőt 250°C-ra, amelybe adott mennyiségű kukoricaolajat és vizet csöpögtettünk. 30 perc után a csöpögtetést leállítottuk, és még 10 percig üzemeltek a készülékek. A tesztüzem után szakértők a zsírszűrők súlyából számolták ki az elnyelt zsír mennyiségét.
Páraelszívás
Megvizsgáltuk, hogy a készülékek milyen hatékonyan szívják el a főzés során keletkező gőzt légkivezetéses üzemmódban. A teszt során a főzőlap mind a négy főzési zónáján vizet forraltunk, amíg a páratartalom elérte a teszthelyiségben a 90%-ot. Ekkor bekapcsoltuk a készülékeket, és megnéztük mennyi idő alatt csökkentik le 60%-ra a páratartalmat.
A használat egyszerűségét három szakértő értékelte. Ide tartoznak: a használati útmutató, a beüzemelés, a főzőlap és a páraelszívó alapvető és kiegészítő funkcióinak vizsgálata, a vezérlés, az összes főzőlap egyidejű használatának kényelme, a tisztíthatóság és a használati útmutató egyértelműsége.
Az energiafogyasztást a főzőlap funkció vizsgálata során elvégzett gyakorlati tesztek során és készenléti üzemmódban mérték.
Az elektromos, termikus és mechanikai biztonsági vizsgálatok az EN 60335-2-6 szabványon alapulnak.
A további biztonsági tesztek magukba foglalják a főzőzónák közötti hőmérséklet mérését, az indukció kikapcsolása utáni maradékhőmérsékletet és a főzőlap 60 °C-ra történő lehűlési sebességét. Megnézték, hogyan reagál a főzőlap az edény eltávolítására, a forró víz túlcsordulására, üres edény felmelegedésére.
Három laborszakértő szubjektíven értékelte a főzőlap működés közbeni zajszintjét és annak és minőségét.
A páraelszívó zajszintjét az IEC 60704-1:1997 és az IEC60704-2-13:2000 szabványok alapján mérték, maximális ventillátorsebesség mellett, légkivezetéses és keringetéses üzemmódban is. Emellett a szakértők szubjektíven is értékelték az elszívók működésének hangját mindkét üzemmódban.
Labortesztjeink során számtalan mérést és vizsgálatot elvégzünk. A vizsgált kritériumok pontszámokat kapnak, 0-tól 5-ig tartó skála alapján értékelünk. Minden esetben igaz, hogy 0 a legrosszabb és 5 a legjobb érték.
A vizsgálati paramétereket rendszerezzük, a legfontosabb jellemzőket pedig súlyozzuk, így képzünk egy százalékos értéket, ami végül a termék tesztben elért eredményét mutatja a maximálisan elérhető 100%-hoz képest.
Bizonyos kiemelt kritériumoknál egyéb korlátozásokat is alkalmazunk, amennyiben az elvártnál (küszöb) rosszabb eredményt ér el a vizsgált szempont, az összeredmény sem mehet meghatározott érték fölé. Ebben az esetben a végső százalékos érték nem felel meg a kritériumok súlyozott átlagának. Az értékelést segíti az alábbi táblázat:
Mivel a főzőlap a konyhánk második legszorgalmasabb dolgozója (a hűtő után), ezért a megfelelő típus kiválasztását nem bízhatjuk a véletlenre. Sokan napi szinten használjuk, így fontos, hogy használata megkönnyítse, ne pedig bonyolítsa az életünket. A kérdések, amiket érdemes megválaszolnunk magunknak a végső döntés előtt:
Egy biztos, még a legolcsóbb változatok sem nevezhetőek filléres daraboknak, úgyhogy erre jobb, ha az a válaszunk, hogy sokat. Persze itt sem cél, hogy a legdrágábbat vegyük meg, mert azt már megszokhattuk, hogy nem az ár a garancia a legjobb teljesítményre. Sokszor csak egy-két plusz funkciót vagy extra dizájnt kapunk a többszörös árért cserébe, ami nem jó vagy rossz, de jó, ha ennek tudatában döntünk és nincsenek egyéb extra elvárásaink. Az sem mindegy, hogy mekkora a konyha, ennek függvényében elég egy kisebb vagy éppen szükséges egy nagyobb elszívó teljesítményre képes termék. Az általunk tesztelt modellek átlagára 450 000 Ft és 1 510 000 Ft között mozgott a publikálás idején.
A beépített elszívóval rendelkező főzőlap lehetővé teszi, hogy megszabaduljunk a konyhasziget fölé tornyosuló robusztus elszívótól. Letisztultabb megoldást biztosít, mellyel szabadabbá tehetjük a teret. A konyhaszigetes megoldással ráadásul a társasági események részesei maradhatunk főzés közben is, mikor vendégeinknek készítjük a finom falatokat. Természetesen fal mellé is helyezhető a készülék, ha nekünk ott felel meg. Az elszívós indukciós főzőlapok szélessége 55 cm és 90 cm között mozog. Csak azért ne zárjuk ki a nagyobbat, mert úgy gondoljuk, hogy az biztos drágább, inkább azt vegyük figyelembe, hogy mekkora a konyhánk és mekkora edényeket használunk a mindennapokban. Arról se feledkezzünk meg, hogy az elszívós indukciós főzőlapok maximum négy főzőhellyel rendelkeznek. Ha gyakran előfordul, hogy szükségünk lenne egy ötödik főzőhelyre, akkor maradnak a hagyományos indukciós főzőlapok és a külön megvásárolt páraelszívók.
Jól hangzik, hogy a készülék funkciói miatt nem szükséges egy szabad szemmel is jól látható, nagy elszívót raknunk a főzőlap fölé. Azzal viszont számolnunk kell, hogy ennek is van helyigénye, csak éppen nem felfelé, hanem lefelé. A főzőlap alatti sávba nem tudunk majd tányérokat vagy edényeket pakolni, ugyanis arra a helyre szüksége lesz a főzőlapnak.
Az elszívott párát, szagokat és zsírt valahova el kell vezetni. Legjobb megoldás, ha ki tudjuk vezetni a házból vagy a lakásból. Ha azonban nincs kiépítve kivezetés, az jelentős átépítéssel járhat, amit szintén vegyünk figyelembe a költségek tervezésekor. A másik lehetőség az, hogy aktív szenes szűrőkkel használjuk a berendezést. A szűrők rendszeres cserére szorulnak, ezt is vegyük számításba. Előre gondoljuk végig az opciókat, ne akkor szembesüljünk a kérdéssel, amikor elhívjuk a szerelőt, hogy élesítse a csúcsszuper elszívós indukciós főzőlapunkat.
A termékkör specifikációinak leírása egy életre elég olvasnivalót biztosít. Elmondjuk, szerintünk ezek közül mi az, ami valóban hasznos lehet.
Flexizóna segítségével a főzőlap a ráhelyezett edény méretéhez igazítja az indukciós zónát, így kisebb vagy nagyobb edényt is használhatunk, mint az egyébként bejelölt főzőhely felület.
Automatikusan változó elszívási fokozatok – bizonyos típusok már arra is képesek, hogy automatikusan változtassák az intenzitásukat ahhoz igazodva, ami éppen történik a főzőlapon: pára, szagok mennyisége. Az igazán haladók wifi-re csatlakoztatható verziót is találhatnak, mellyel egy applikáción keresztül is kezelhető a berendezés.
Szünet gomb – Ha a készülő étel éppen folyamatos figyelmet igényel, de közben megérkeznek a vendégek vagy a futár egy csomaggal, s egy pillanatra el kell szaladjunk a tűzhely mellől, ezzel a funkcióval azonnal mindent leállíthatunk. Amint visszatértünk és újra aktiváljuk a főzőlapot, minden beállítás a korábbinak megfelelően visszaáll.
Késleltetett kikapcsolás – Ha főzés végeztével még pár percig működtetni szeretnénk az elszívó funkciót a maradék pára és szagok eltávolítása érdekében, akkor ez jól jöhet. Főleg, ha közben már egy következő tevékenységbe kezdünk, s így nem kell észben tartanunk, hogy visszamenjünk kikapcsolni, hiszen ez magától megtörténik pár perc múltán.
Biztonsági funkciók – A legtöbb indukciós főzőlap gyermekzárral van ellátva, de érdemes kétszer is ellenőrizni, ha apró kezek matatnak a tűzhely körül. A maradékhő kijelzés, a túlfolyás és túlmelegedés elleni védelem, az automatikus edényészlelés mind hasznos funkciók a kisebb-nagyobb balesetek elkerülése érdekében.
Forrás: which.co.uk