Találd meg a számodra legjobb elektromos sövényvágót! VIP termékteszt csak Szupertagok számára!
A Tudatos Vásárlók Egyesülete 10 márka 21 hazai boltokban és webshopokban megvásárolható elektromos sövényvágóját (17 akkumulátoros és 4 vezetékes) tesztelte nemzetközi fogyasztóvédő szervezetekkel együttműködve, egységes módszertan alapján, laboratóriumban.
Egy minőségi sövényvágó nélkülözhetetlen segítőtárs, ha kertünket hosszú, magas sövény határolja. A sövény típusától, méretétől függően a kézi sövényvágó ollótól a benzines gépekig rengeteg modell kapható a boltokban. Mi a kiskertekben leginkább használatos elektromos (akkumulátoros és vezetékes) sövényvágókat teszteltük.
Mi nemcsak kipróbáltunk néhány akkumulátoros fűkaszát, hanem mind a 21 modellt laborban teszteltük!
4 fő tesztelési szempont volt, melyek a mindennapos használat során fontos tényezőként merülnek fel:
Összesen 28 szempont szerint teszteltünk és 21 technikai paramétert mértünk meg és gyűjtöttünk össze a termékekről, melyek alapján össze tudod hasonlítani őket, illetve számos szűrési lehetőséget találsz a tesztünkben, hogy ki tudd választani a neked legjobbat!
A tesztelt termékek átlagára 23 000 és 156 000 Ft között mozog.
Fontos, hogy vásárlás előtt mindenképp nézzük meg, mit tartalmaz a csomag, ugyanis egyes akkumulátoros modellek azért is lehetnek jóval olcsóbbak, mert nem tartalmazzák az akkumulátor(oka)t és a töltőt, azokat külön meg kell vásárolnunk.
Örök tanulságnak mutatkozik, hogy nem javasolt csak ár alapján választani, mert a legjobban teljesítő termékek között is találunk olcsóbbakat és drágábbakat. Ugyanez elmondható a lista végéről is. Akármennyit is szánunk tehát vásárlásra, mindenképpen érdemes utánajárnunk, hogy az egyes termékeknek melyek az erősségei és melyek a gyengeségei. Ebben segítenek a terméktesztek.
Legyél a tagunk, hogy hozzáférj a több mint 3200 termék és szolgáltatás objektív értékeléséhez.
Ebben a cikkben összefoglaljuk neked a teszt eredményeit a legfontosabb szempontok alapján.
A leggyengébben teljesítő termék eredménye
A legjobban teljesítő termék eredménye
Teszteredmények átlaga
A cikk elolvasásához jelentkezz be vagy legyél Szupertagunk!
Az összehasonlításhoz jelentkezz be vagy legyél Szupertagunk!
Ezeket a szempontokat vizsgáltuk a laborban. A tesztkritériumok melletti százalékos érték a kritérium súlyát jelenti az összpontszám kialakításában.
A sövényvágás gyakorlati tesztjét három különböző típusú sövényen végezték el a szakértők: tuján, fagyalon és babéron. A vizsgálat előtt több hónapig hagyták a sövényt nőni. Minden sövényvágóra 10 m² függőleges sövényfal jutott, mindhárom sövénytípusból. A sövény teteje 4 m magasan volt.
A sövényvágást két szakember végezte, akik a tapasztalati adatokat is rögzítették. Abban az esetben, ha két szakértő értékelése nagyon eltért egymástól, a gépet egy harmadik szakember is tesztelte. Mérték a sövény függőleges és vízszintes részeinek vágásához szükséges időt, a vágás minőségét és nem utolsósorban a vágási képességet. A rövid sövénynyíróknál emelvényt használtak, hogy elérjék a magasabb részeket is.
A szakemberek a sövényvágások elvégzését követően értékelték a sövényvágók használhatóságát. Véleményezték a markolatok és kioldók ergonómiáját és minőségét, értékelték az akkumulátorcserét és a pengeburkolat kezelésének egyszerűségét. Figyelték a készülék súlyát, súlyeloszlását és zajszintjét.
A teszt során csak eredeti, gyári tartozékokat használtunk. Minden akkumulátor három töltési cikluson ment keresztül a sövényvágás tesztet megelőzően. A vágási teszt minden egyes szakasza során rögzítették azt az időt, amely ahhoz szükséges, hogy az akkumulátort olyan szintre merítsék, hogy az eszköz már nem működik megfelelően. Ha az akkumulátor nem merült le teljesen a teszt egyes részei során, a vágást addig folytatták, amíg az akkumulátor le nem merült. A rögzített időket ezután átlagolták. A töltési teszt során az akkumulátor teljes feltöltéséhez szükséges időket rögzítették, majd átlagolták.
Még a gyakorlati teszteket megelőzően a laborban ellenőrizték az alapvető bizonsági funkciók meglétét.
Az elektromos sövényvágóknak mindig legalább két kioldógombja van – mindegyik egy-egy markolaton. Az előlapon néha több kioldó található, hogy más szögekből is lehessen dolgozni a géppel. De mindig érvényes, hogy a készülék indításához mindkét markolat gombjait meg kell nyomni. Ez biztosítja, hogy a használó keze a fogantyúkon van, nem pedig a pengén. Egyes gépeken extra biztosítékok is találhatók, amelyek megakadályozzák, hogy a készülék szállítás közben véletlenül elinduljon. A pengeburkolatok szintén hozzájárulnak a biztonságos kezeléshez.
A biztonság %-os értékkel nem játszott szerepet a végső pontszám kialakításában, amennyiben azonban gond volt az alapvető funkciókkal, az a végső pontszámot korlátozta.
Labortesztjeink során számtalan mérést és vizsgálatot elvégzünk. A vizsgált kritériumok pontszámokat kapnak, 0-tól 5-ig tartó skála alapján értékelünk. Minden esetben igaz, hogy 0 a legrosszabb és 5 a legjobb érték.
A vizsgálati paramétereket rendszerezzük, a legfontosabb jellemzőket pedig súlyozzuk, így képzünk egy százalékos értéket, ami végül a termék tesztben elért eredményét mutatja a maximálisan elérhető 100%-hoz képest.
Bizonyos kiemelt kritériumoknál egyéb korlátozásokat is alkalmazunk, amennyiben az elvártnál (küszöb) rosszabb eredményt ér el a vizsgált szempont, az összeredmény sem mehet meghatározott érték fölé. Ebben az esetben a végső százalékos érték nem felel meg a kritériumok súlyozott átlagának. Az értékelést segíti az alábbi táblázat:
Ha csak egy rövid szakaszon van sövény a kertben és az is alacsony, netán néhány kisebb bokrot kell csak megformáznunk, akár egy kézi sövényvágó olló is elegendő lehet a munkához. Ha azonban a sövényünk több méter hosszú és még magas is, akkor egy elektromos sövényvágó alkalmasabb a nyírására. A piacon vezetékes és akkumulátoros eszközök is kaphatók, amik megfelelőek a hétköznapi kertészek számára. Létezik persze benzines sövényvágó is, ami közterületek tereprendezésére és kemény fák igazítására is alkalmas.
Vezetékes sövényvágót nagy valószínűséggel a portánk körül használunk, hiszen használatának feltétele az elektromos hálózat és a megfelelő hosszúságú hosszabbító. Előnye az akkumulátoros modellekhez képest az alacsonyabb vételár, az állandó teljesítmény és a folyamatos működés. Az akkumulátoros modellek viszont mozgásszabadságot biztosítanak, és teljesen kiküszöbölik a tápkábel elvágásának kockázatát.
Egyes akkumulátoros modellek egyedi akkumulátorral vannak ellátva, míg mások esetében többféle teljesítményváltozat közül választhatunk, jobban igazodva saját igényeinkhez és a körülményekhez. Általánosságban elmondható, hogy minél nagyobb az akkumulátor feszültsége, annál erősebb lesz a sövényvágó, és minél nagyobb az akkumulátor kapacitása, annál tovább bírja egyetlen töltéssel.
Minél hosszabb a sövényvágó pengéje, annál nagyobb részt vághatunk le egy mozdulattal. A penge hosszának növekedésével azonban nő a gép súlya, romlik a manőverezési képesség és nőnek a sövénynyíró mechanikus szerkezetével szemben támasztott igények. A háztáji kertészkedők számára legfeljebb 55 centiméteres pengehossz elegendő.
Figyeljünk arra, hogy a sövényvágók elülső kézi védőburkolata esetenként nem praktikusan van elhelyezve, ezáltal lerövidíti a penge használható hosszát. A gyártó által deklarált 55 cm helyett akár csak 35 cm maradhat a penge hatékony hosszából. Vásárlás előtt ezért érdemes alaposan megnézni a szerkezetet.
A gép teljesítménye összefügg a penge kialakításával is. A szakértők 100 watt teljesítményt javasolnak 10 centiméterenként. Tesztünk szerint ez nem teljesen igazolt, de általános szabályként használható a vásárlásnál – minél nagyobb a teljesítmény, annál gyorsabb a vágás. A minőséget és a vágási képességet a teljesítmény mellett a fogtávolság is befolyásolja. Minél nagyobb a távolság, annál nagyobb átmérőjű gallyat tud megfogni a szerszám.
Elektromos sövényvágó kiválasztásakor javasoljuk figyelembe venni a sövény jellegét, különösen az ágak szilárdságát, és ennek megfelelően kiválasztani a megfelelő méretet (pengehossz, fogtávolság). Ha a maximális fogtávolságához közeli átmérőjű gallyakat vágunk, a penge időnként hajlamos lehet elakadni, és a tiszta vágás helyett több lesz a „harapás”.
A sövény függőleges részeinek vágásakor előnyt jelent a forgatható hátsó markolat, amely megkönnyíti a gép tartását. Még hasznosabb azonban az U-alakú elülső markolat, teljes hosszúságú kapcsolóval. Ennek köszönhetően simán változtathatjuk a fogást, attól függően, hogy a sövény melyik részét vágjuk épp. Az elülső T-fogantyú ezt a könnyű mozgást nem teszi lehetővé, mivel a kapcsoló a felső részen található.