Találd meg a számodra legjobb robotfűnyírót!
A Tudatos Vásárlók Egyesülete a robotfűnyírók tesztjében nem vett részt, azonban külföldi partnerszervezeteink – mint a cseh dTest – igen, ezért úgy döntöttünk, hogy az eredményeket ingyenesen közzétesszük. 16 db nálunk is elérhető modellről közlünk adatokat.
A fűnyírás lehet egyszerű feladat is! A robotfűnyírók, amelyeket kis és közepes méretű gyepek folyamatos karbantartására terveztek, megkönnyítik a kerttulajdonos munkáját. Ráadásul az áruk is egyre kedvezőbb. A hagyományos fűnyírókhoz hasonlóan a robotokat is próbára tettük különböző típusú gyepeken. Ezen kívül megvizsgáltuk az üzemeltetést és karbantartást, a biztonságot és az akkumulátor élettartamát is.
Mi nemcsak kipróbáltunk néhány robotfűnyírót, hanem mind a 16 robotfűnyírót laborban teszteltük. Összesen 26 szempont szerint teszteltünk és 21 technikai paramétert mértünk meg és gyűjtöttünk össze a termékekről, melyek alapján össze tudod hasonlítani őket, illetve számos szűrési lehetőséget találsz a tesztünkben, hogy ki tudd választani a neked legjobbat!
BezárA tesztelt termékek átlagára 170 000 és 746 000 Ft között mozog.
Örök tanulságnak mutatkozik, hogy nem javasolt csak ár alapján választani, mert a legjobban teljesítő termékek között is találunk olcsóbbakat és drágábbakat. Ugyanez elmondható a lista végéről is. Akármennyit is szánunk tehát vásárlásra, mindenképpen érdemes utánajárnunk, hogy az egyes termékeknek melyek az erősségei és melyek a gyengeségei. Ebben segítenek a terméktesztek.
BezárLegyél a tagunk, hogy hozzáférj a több mint 3200 termék és szolgáltatás objektív értékeléséhez.
Ezeket a szempontokat vizsgáltuk a laborban. A tesztkritériumok melletti százalékos érték a kritérium súlyát jelenti az összpontszám kialakításában.
A normál fűnyírási teszt során minden fűnyírót egy 200 m2-es gyepterületre osztanak be. A gyep két részre van osztva, egy nagyobb és egy kisebb területre, melyet egy keskeny átjáró köt össze. Több akadályt is elhelyeztünk a területen – egy kerítésszakaszt, egy virágágyást, egy terasz és egy fát -, és a körülöttük végzett fűnyírás minőségét is beleszámítottuk az általános értékelésbe.
A robotfűnyíró tesztelése négy hétig tart. A robotot eközben hagyjuk dolgozni a saját (lehetőleg alapértelmezett) beállításai szerint. A vizsgálat kezdetén a vágási magasság 50 mm-re van beállítva, ezt követően hetente egy cm-rel csökkentik. A végső fűmagasság 20 mm. Minden hét után a laboratórium két munkatársa ellenőrzi a nyírás tisztaságát és egyenletességét, valamint a gyep általános megjelenését.
A nedves fűnyírási vizsgálatokat eső vagy mesterséges öntözés után végzik. A magas gyep legfeljebb 10 cm-re nőhet. 35%-os lejtőn és göröngyös felületen is tesztelik a fűnyírást.
A szakértők értékelték a használati útmutató érthetőségét, tartalmát és gyakorlatiasságát. A töltőállomás felszerelhetőségét és a határkábel lefektetését is megvizsgálták. A laboratóriumi szakértők a kézi vagy automatikus programbeállításokat is ellenőrizték. Azon fűnyírók esetében, amelyek rendelkeznek ezzel az opcióval, a távirányítót is értékelték.
A vágási magasság beállításánál értékelték, hogy mennyire egyszerű az érték és a tartomány megadása. A fűnyírókések cseréjének egyszerűségét is pontozták.
A robot és a bázis emelésének és áthelyezésének egyszerűségét, valamint a tároláshoz szükséges helyet is értékelték. A tisztítás során elsősorban azt figyelték meg, hogy a nehezen hozzáférhető helyeken mennyire könnyű megszabadulni a szennyeződésektől.
A használathoz tartozik még a szerkezetet irányító okostelefonos alkalmazás értékelése is.
Mind a fűnyíró által kibocsátott zajszint objektív mérését, mind pedig szubjektív értékelést végeztek.
Az akkumulátor és a fogyasztás minősítése a tényleges energiafogyasztásból, a töltési időből és az akkumulátor élettartamából áll.
Ez a pontszám magában foglalja magának a robotnak, a töltőállomásnak, a határolókábelnek és a rögzítő csapoknak a minőségét, valamint a pengék élességét és tartósságát.
Labortesztjeink során számtalan mérést és vizsgálatot elvégzünk. A vizsgált kritériumok pontszámokat kapnak, 0-tól 5-ig tartó skála alapján értékelünk. Minden esetben igaz, hogy 0 a legrosszabb és 5 a legjobb érték.
A vizsgálati paramétereket rendszerezzük, a legfontosabb jellemzőket pedig súlyozzuk, így képzünk egy százalékos értéket, ami végül a termék tesztben elért eredményét mutatja a maximálisan elérhető 100%-hoz képest.
Bizonyos kiemelt kritériumoknál egyéb korlátozásokat is alkalmazunk, amennyiben az elvártnál (küszöb) rosszabb eredményt ér el a vizsgált szempont, az összeredmény sem mehet meghatározott érték fölé. Ebben az esetben a végső százalékos érték nem felel meg a kritériumok súlyozott átlagának. Az értékelést segíti az alábbi táblázat:
Nem meglepő módon a legfontosabb, hogy vegyük figyelembe a kertünk adottságait:
Ezen alapvető kérdések megválaszolását követően választhatjuk ki a nekünk leginkább megfelelő fűnyíró típust. Fontos szempont lesz még az ár is, de előbb meg kell tudnunk, hogy benzines, elektromos, akkumulátoros vagy robotfűnyíró lesz-e számunkra az igazi. Nézzük meg sorban, melyiknek mik az előnyei és hátrányai!
Folytatásért olvasd tovább a kapcsolódó cikket!