Találd meg a számodra legjobb akkumulátoros fűkaszát!
A Tudatos Vásárlók Egyesülete 16 márka 24 hazai boltokban és webshopokban megvásárolható akkumulátoros fűkaszáját tesztelte nemzetközi fogyasztóvédő szervezetekkel együttműködve, egységes módszertan alapján, laboratóriumban.
Egy minőségi fűkasza minden kertben nélkülözhetetlen segítőtárs, hiszen segít a kert azon részeinek karbantartásában is, melyek egy normál fűnyíró számára nehezen hozzáférhetőek. Legyen szó virágágyások, ösvények, falak, kerítések melletti területekről, vagy éppen lejtős árokpartól, a fűkasza megoldja.
Mi nemcsak kipróbáltunk néhány akkumulátoros fűkaszát, hanem mind a 24 modellt laborban teszteltük!
4 fő tesztelési szempont volt, melyek a mindennapos használat során fontos tényezőként merülnek fel:
Összesen 15 szempont szerint teszteltünk és 17 technikai paramétert mértünk meg és gyűjtöttünk össze a termékekről, melyek alapján össze tudod hasonlítani őket, illetve számos szűrési lehetőséget találsz a tesztünkben, hogy ki tudd választani a neked legjobbat!
A tesztelt termékek átlagára 16 000 és 124 000 Ft között mozog. Fontos, hogy vásárlás előtt mindenképp nézzük meg, mit tartalmaz a csomag, ugyanis egyes termékek azért is lehetnek jóval olcsóbbak, mert nem tartalmazzák az akkumulátor(oka)t és a töltőt, azokat külön meg kell vásárolnunk.
Örök tanulságnak mutatkozik, hogy nem javasolt csak ár alapján választani, mert a legjobban teljesítő termékek között is találunk olcsóbbakat és drágábbakat. Ugyanez elmondható a lista végéről is. Akármennyit is szánunk tehát vásárlásra, mindenképpen érdemes utánajárnunk, hogy az egyes termékeknek melyek az erősségei és melyek a gyengeségei. Ebben segítenek a terméktesztek.
A Tudatos Vásárlók Terméktesztjei pártatlanok, tudományosak, alaposak és sok pénzbe kerül az elkészítésük.
Ingyenes tesztoldalakat könnyű találni az interneten. Sokszor azonban ezeket az oldalakat a termék mögött álló gyártók, forgalmazók támogatják, és nem kell túl alaposnak vagy tudományosnak lenniük ahhoz, hogy magukat tesztnek nevezzék. Ezért az értékeléseik inkább bújtatott reklámnak tekinthetők.
Egy nemzetközi fogyasztóvédő hálózat tagjaként a mi tesztjeinket európai és amerikai laboratóriumokban szakértők készítik. Ez a hálózat teszi lehetővé, hogy ebben a tesztben 1,3 millió Ft összértékű, anonim módon vásárolt akkumulátoros fűkaszát vizsgáltunk.
A mi tesztjeink mindig függetlenek a gyártóktól és a forgalmazóktól, a saját pénzünkön tesztelünk – ezért kérjük a hozzájárulásodat.
Már csak pár kattintás, és kiderül, melyik a számodra legjobb akkumulátoros fűkasza!
Ebben a cikkben összefoglaljuk neked a teszt eredményeit a legfontosabb szempontok alapján.
A leggyengébben teljesítő termék eredménye
A legjobban teljesítő termék eredménye
Teszteredmények átlaga
A cikk elolvasásához jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Az összehasonlításhoz jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
A cikk elolvasásához jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
A cikk elolvasásához jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
A cikk elolvasásához jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
A cikk elolvasásához jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
A cikk elolvasásához jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
A cikk elolvasásához jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Ezeket a szempontokat vizsgáltuk a laborban. A tesztkritériumok melletti százalékos érték a kritérium súlyát jelenti az összpontszám kialakításában.
A vizsgálatokat mindig ugyanazon a helyszínen végezték, ahol a különböző magasságú gyepszőnyegek mellett egy gondozatlan, gyomos terület, valamint magasabb szegélyű járda és kerítés is volt. A teszteket mindig olyan időjárási körülmények között végezték, amikor a fű száraz volt és nem nedves.
Egy pár különböző testalkatú, tapasztalt értékelő egy adott gyepszakasz lenyírása után értékelte a kezelhetőséget és a fűnyírás minőségét. A tesztelők azt vizsgálják, hogy a gép hogyan reagál a terhelésre, jól kiegyensúlyozott-e, mennyire rezeg indításkor, hajlamos-e a fűcsomókat felszedni, a füvet a fűnyírófej köré felhalmozni vagy szétszórni.
A teszt során mérték az adott szakasz lenyírásának idejét is. Abban az esetben, ha két tesztelő között jelentős különbség adódott a fűnyírás hosszában (20% vagy annál több), megkértek egy harmadik értékelőt is a vizsgálat elvégzésére.
A fűnyírást különböző területeken végezték el, a következő súlyozással:
Minden modellel vagy egy 10 m-es sávot, vagy egy 10 m2-es területet nyírtak le.
A súlyozással az általános használat modellezése volt a cél.
A használhatóság értékelését ugyanazok végezték, akik a fűnyírási vizsgálatot. Ha jelentős különbség volt az értékelésükben, akkor egy harmadik tesztelőt is felkértek a pontozásra. A pontszámok kiosztása mellett megkérték őket, hogy minden modellhez szöveges értékelést is adjanak.
A használat értékelése a fűnyírási tesztek során szerzett saját tapasztalataikon alapul (beleértve a gépek beüzemelését és beállítását). Figyelembe vették az idősebb vagy kevésbé tapasztalt felhasználók véleményét is, valamint a különböző testmagasságú emberek számára való alkalmasságot is.
Értékelték, hogy mennyire jól kezelhető a gép, mennyire kényelmes vele dolgozni, mennyire véd a burkolat a repülő fű ellen, mennyire kiegyensúlyozott a modell, illetve, hogy könnyű-e szállítani. Az is szerepelt a szempontok között, hogy mennyire rezeg a készülék bekapcsoláskor, és hogy az értékelők a gyakorlatban mennyire voltak elégedettek a rúd hosszával és a készülék súlyával.
Végezetül következett egy olyan tesztsorozat, amely kizárólag a fűnyírófejre összpontosított. Minden modell esetében megvizsgálták, hogy mennyire tartós, és mennyire egyszerű a damil vagy a kések cseréje, illetve a fűnyírófej tisztítása. Ha egy damil vagy penge elakad, megsérül vagy elszakad, mennyire könnyen kivitelezhető a javítás vagy a csere. A damilos modellek esetében az orsó kezelését is kipróbálták.
Ehhez a teszthez először teljesen feltöltötték az akkumulátort. Ezután öt másodpercre beindították a fűkaszát, és elkezdték vágni a sűrű, magas füvet. Ezután leállították, majd öt másodpercre újra elindították a gépet. Ezt addig folytatták, amíg a gép teljesen le nem merült. A folyamatot háromszor megismételték. Ha a mért idő több, mint 10%-kal eltért, újra megismételték a kört. Az akkumulátor élettartamán kívül azt is megmérték, hogy mennyi időbe telik az akkumulátor teljes feltöltése. Az ideális eredmény természetesen a rövid töltés és a hosszú élettartam kombinációja.
A készülékek működésének zajszintjét a tesztelők fülének magasságában mérték zajszintmérővel. Ezután megkérték az értékelőket, hogy pontozzák, mennyire kellemetlen a fűkasza által kibocsátott hang.
Labortesztjeink során számtalan mérést és vizsgálatot elvégzünk. A vizsgált kritériumok pontszámokat kapnak, 0-tól 5-ig tartó skála alapján értékelünk. Minden esetben igaz, hogy 0 a legrosszabb és 5 a legjobb érték.
A vizsgálati paramétereket rendszerezzük, a legfontosabb jellemzőket pedig súlyozzuk, így képzünk egy százalékos értéket, ami végül a termék tesztben elért eredményét mutatja a maximálisan elérhető 100%-hoz képest.
Bizonyos kiemelt kritériumoknál egyéb korlátozásokat is alkalmazunk, amennyiben az elvártnál (küszöb) rosszabb eredményt ér el a vizsgált szempont, az összeredmény sem mehet meghatározott érték fölé. Ebben az esetben a végső százalékos érték nem felel meg a kritériumok súlyozott átlagának. Az értékelést segíti az alábbi táblázat:
A fűkasza ideális segítő a kert azon részeihez, amelyekhez nem lehet hozzáférni egy hagyományos fűnyíróval. Milyen típusú készülékeket kínál a piac, és mire érdemes odafigyelni a választásnál?
Aki éppen fűkaszát keres, annak érdemes tisztában lenni azzal, hogy találkozhat benzines és elektromos modellekkel is. Az elektromos típusok vagy kábellel csatlakoztathatók a hálózathoz, vagy beépített, esetleg levehető akkumulátorral rendelkeznek.
A benzines fűkaszák elsősorban magas fűvel vagy makacs gyomokkal benőtt nagy területek nyírására alkalmasak. Robusztusabb felépítésűek, mint elektromos társaik, így a pázsit, a virágágyás vagy az utak szélét nehezebb szépre nyírni velük. Nagyobb területekre vagy rétekre viszont ideálisak – elég egy kevés benzin, és órákig lehet velük zavartalanul kaszálni.
Az akkus kaszák fő előnye abban rejlik, hogy jó ideig használhatók anélkül, csatlakoztatni kellene őket a hálózathoz és a tápkábel nem gabalyodik a lábunkra. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy az akkumulátor kapacitása nem korlátlan, és a töltése időbe telik (néha akár több óra is). Egyes modellek viszonylag nehéz akkumulátorral vannak felszerelve, ami jelentősen befolyásolja a készülék összsúlyát és a vele való manőverezést.
A vezetékes fűkaszák nyújtják a legolcsóbb és legkönnyebb megoldást. Olyan általános feladatokra szolgálnak, mint a pázsit széleinek, a kerítések melletti részeknek vagy falak körüli területeknek a nyírása. Számolni kell azonban a hálózati csatlakozás és a hosszabbító kábel használatának szükségességével.
Akkumulátoros modelleknél mindenképp érdemes megnézni vásárlás előtt, hogy az adott készülékhez milyen tartozékokat kapunk – azaz, hogy a fűkaszával együtt jár-e akkumulátor és töltő, vagy külön kell ezeket megvásárolni. Tegyük hozzá, hogy a gyártók gyakran olyan szabványos akkumulátorokat és töltőket kínálnak, amelyek kompatibilisek egy adott márka készülékeinek széles skálájával.
Ha a fűkaszát csak alkalmi gyepnyírásra tervezzük használni, akkor valószínűleg nem várunk semmilyen különleges funkciót a készüléktől. Ha azonban gyakran használjuk és bevetjük különböző feladatokra ezt kerti kisegítőt, akkor hosszú távon megtérül, ha a következő paraméterekkel rendelkező modellt választjuk:
A fűkaszák damil vagy penge segítségével vágják a füvet. A damilvezetési és adagolási rendszer úgy van kialakítva, hogy a damil elszakadjon, ha kemény akadályba ütközik. Spontán is elszakad, ha túlságosan elkopott és vékony. A damil kihúzása a felcsévélt orsóról háromféleképpen történhet: ütközőrendszerrel (a vágófejet a talajhoz kell ütögetni, koppintós típus), automatikusan (a damil magától kihúzza magát, amikor a fűnyíró elindul) vagy kézzel. Egyes modellek az automatikus és a kézi rendszert kombinációi, ilyenkor félautomata rendszerről beszélünk. Ha a modell két damillal van felszerelve, bonyolultabb cserére és karbantartásra kell számítani.