Találd meg a számodra legjobb kerti hulladék feldolgozó gépet!
A Tudatos Vásárlók Egyesülete 6 márka 9 hazai boltokban és webshopokban megvásárolható elektromos aprító- és szecskázógépeit tesztelte nemzetközi fogyasztóvédő szervezetekkel együttműködve, egységes módszertan alapján, laboratóriumban.
Egy minőségi aprító- vagy szecskázógép nélkülözhetetlen segítőtárs a kertben, ha sok a lehulló levél, metszeni kell a fákat, bokrokat, lágyszárúakat. A mulcsoláshoz szükséges alapanyagot is könnyedén előállíthatjuk vele, körforgásban tartva így a kerti zöldhulladékot. A kiskertekben leginkább használatos elektromos aprító- és szecskázógépeket teszteltük.
Mi nemcsak kipróbáltunk néhány készüléket, hanem mind a 9 modellt laborban teszteltük!
5 fő tesztelési szempont volt, melyek a mindennapos használat során fontos tényezőként merülnek fel:
Összesen 11 szempont szerint teszteltünk és 12 technikai paramétert mértünk meg és gyűjtöttünk össze a termékekről, melyek alapján össze tudod hasonlítani őket, illetve számos szűrési lehetőséget találsz a tesztünkben, hogy ki tudd választani a neked legjobbat!
A tesztelt termékek átlagára 43 000 és 164 000 Ft között mozog.
Örök tanulságnak mutatkozik, hogy nem javasolt csak ár alapján választani, mert a legjobban teljesítő modellek nem feltétlenül a legdrágábbak, sőt. Akármennyit is szánunk ágaprítóra, mindenképpen érdemes utánajárnunk, hogy az egyes termékeknek melyek az erősségei és melyek a gyengeségei. Ebben segítenek a terméktesztek.
A Tudatos Vásárlók Terméktesztjei pártatlanok, tudományosak, alaposak és sok pénzbe kerül az elkészítésük.
Ingyenes tesztoldalakat könnyű találni az interneten. Sokszor azonban ezeket az oldalakat a termék mögött álló gyártók, forgalmazók támogatják, és nem kell túl alaposnak vagy tudományosnak lenniük ahhoz, hogy magukat tesztnek nevezzék. Ezért az értékeléseik inkább bújtatott reklámnak tekinthetők.
Egy nemzetközi fogyasztóvédő hálózat tagjaként a mi tesztjeinket európai és amerikai laboratóriumokban szakértők készítik. Ez a hálózat teszi lehetővé, hogy ebben a tesztben 830 ezer Ft összértékű, anonim módon vásárolt aprító- és szecskázógépet vizsgáltunk.
A mi tesztjeink mindig függetlenek a gyártóktól és a forgalmazóktól, a saját pénzünkön tesztelünk – ezért kérjük a hozzájárulásodat.
Már csak pár kattintás, és kiderül, melyik a számodra legjobb aprító- és szecskázógép!
Az összehasonlításhoz jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Ezeket a szempontokat vizsgáltuk a laborban. A tesztkritériumok melletti százalékos érték a kritérium súlyát jelenti az összpontszám kialakításában.
A vizsgálat célja az volt, hogy kiderítsük, az egyes modellek mennyire jól birkóznak meg az amatőr kertészek által aprítani kívánt anyagokkal. A tesztet két munkatárs végezte, az egyik tapasztalt aprítógép-használó, a másik pedig még nem használt ezelőtt aprítógépet. Mindkét személy a gyártó utasításait követte és az alábbiakban leírt kerti hulladék típusokkal dolgoztak.
A „könnyű” kerti hulladék egy standard keverék, amely friss, metszőollóval vágott, egyenes, bokornyesedéket tartalmaz. A tesztelők 10 percet töltöttek az anyag aprításával.
Négy „nehéz” kerti hulladékot is vizsgáltunk. A tesztelők 5 percet töltöttek minden „nehéz” anyaggal.
A tesztelők feljegyezték a 10 vagy 5 perc alatt felaprított anyag tömegét és annak finomságát. 1-5-ig terjedő skálán értékelték a vágás gyorsaságát és hatékonyságát, valamint az aprítógép eltömődéseinek és/vagy leállásainak számát és azt, hogy milyen könnyen sikerült ezt a problémát megszüntetni. Mérték, hogy mennyi időbe telt az egyes elakadások elhárítása, de ezt nem számították bele a teljes aprítási időbe.
Három tesztelő vitt végig minden modellt ugyanazon a pályán, amely ajtóküszöböt, egyenetlen pázsitot, illetve járdát és néhány lépcsőfokot is tartalmazott. Feljegyezték, hogy milyen gyorsan jutottak el a pálya végére, értékelték a szállítás könnyűségét, vagy épp nehézségét, 1-5-ig terjedő skálán. 1 = nincs kereke a készüléknek vagy rosszak a kerekek, a gyepbe vájnak, nehezek, nagy erőfeszítést igényel a mozgatás, megakad a lépcsőkön vagy a küszöbön, nehézkes a manőverezés; 5 = könnyű és könnyen mozgatható, stabil kerekek, jó fogantyúk a manőverezéshez, kevés erőre van szükség a mozgatáshoz, könnyen átmegy a küszöbön és a lépcsőkön.
Három tesztelőnek, köztük az ágdarálás hatékonyságát vizsgáló két személynek és egy harmadiknak, aki a gyengébb fizikumú, illetve kezdő kertészeket képviseli, legalább 10 percig kellett használnia minden gépet. “Könnyű” és “nehéz” kerti hulladékot is aprítottak, illetve legalább egyszer meg kellett próbálniuk egy eltömődést, elakadást elhárítani.
Minden tesztelő 1-5-ig terjedő skálán értékelte a következő kritériumokat:
Mennyire volt könnyű használni a kezelőszerveket: 1= nehézkes, merev vagy rosszul elhelyezett kapcsolók; 5 = világosan megjelölt kapcsolók, pozitív be-/kikapcsolási pozíciókkal, könnyen megnyomhatók és elengedhetők.
Mennyire volt egyszerű a “könnyű” kerti hulladékot betölteni a tartályba és mennyire volt egyszerű a “nehéz” kerti hulladékot betölteni a tartályba: 1= kis tartály, rossz kialakítás, nem praktikus alakú, a törmelék bemenetét akadályozó kiálló részek, az anyagot folyamatosan mozgatni kell; 5 = nagy tartály, könnyű betölteni az anyagot, nincsenek kiálló részek.
Mennyire könnyű az eltömődések megszűntetése a gyártó utasításai szerint: 1= a pengékhez való hozzáféréshez speciális szerszám szükséges, szét kell szerelni a gépet; 5=egyszerű és könnyen hozzáférhető pengék, nincs szükség speciális szerszámra, a gép minden része egyszerűen és biztonságosan hozzáférhető).
Mennyire hatékony a felaprított kerti hulladék összegyűjtése: 1= a gép szétszórja a földön a ledarált anyagot, illetve sok kerül a gyűjtőn kívülre, eltömődik az aprítógép kivezető nyílása; 5 =az ledarált anyag szépen összegyűlik egy dobozba vagy zsákba, nem tömíti el az aprítógép kivezető nyílását.
Mennyire rezeg a készülék működés közben: 1= nagy rázkódás, nehéz irányítani az anyagot, kiszakítja a kezelő kezéből az ágat, 5 = nincs rezgés, az anyagot egyenletesen húzza be a készülék.
Mennyire könnyű tárolni a készüléket, főként a kábelt: 1= nincs kábeltároló rendszer, nehéz a kábelt a gép köré tekerni vagy rendezetten tárolni; 5= jól használható kábeltároló rendszer.
Az aprítógép zaját szubjektív módon értékeltük, két tesztelő segítségével. Az egyik minősítést a gép kezelője adta, a másikat egy olyan személy, aki kb. 10 m távolságra, egy fal vagy sövény mögött tartózkodott – ez a szomszédok által hallott zaj demonstrálására szolgál. 1 = elviselhetetlen zaj, a fülnek kellemetlen, a közelben nem lehet beszélgetést folytatni; 5 = kisebb zaj, a közelben könnyen lehet beszélgetést folytatni, a szomszédokat nem zavarja. Ezt az értékelést kétszer csinálták meg a tesztelők, egyszer úgy, hogy bekapcsolták az aprítógépet és futtatták üresen. Majd működés közben is értékelték a zajt, ahogy a készülék néhány vastagabb fás ágat aprított.
Minden tesztelt készülék átment a vizsgálaton. A mechanikai biztonságot az EN13683 Kertészeti berendezések – A beépített motoros aprítógépek biztonsága című szabvány alapján értékelték a szakértők, az elektromos biztonságot pedig az EN50434 Háztartási és hasonló készülékek biztonsága – motoros aprítógépekre vonatkozó különleges követelmények, valamint az EN60335 Háztartási és hasonló elektromos készülékek biztonsága – Általános követelmények 1. része alapján.
Labortesztjeink során számtalan mérést és vizsgálatot elvégzünk. A vizsgált kritériumok pontszámokat kapnak, 0-tól 5-ig tartó skála alapján értékelünk. Minden esetben igaz, hogy 0 a legrosszabb és 5 a legjobb érték.
A vizsgálati paramétereket rendszerezzük, a legfontosabb jellemzőket pedig súlyozzuk, így képzünk egy százalékos értéket, ami végül a termék tesztben elért eredményét mutatja a maximálisan elérhető 100%-hoz képest.
Bizonyos kiemelt kritériumoknál egyéb korlátozásokat is alkalmazunk, amennyiben az elvártnál (küszöb) rosszabb eredményt ér el a vizsgált szempont, az összeredmény sem mehet meghatározott érték fölé. Ebben az esetben a végső százalékos érték nem felel meg a kritériumok súlyozott átlagának. Az értékelést segíti az alábbi táblázat:
Alapvetően a szecskázógép kisebb, kevésbé erős, mint az aprítógép. Ideális a kisebb ágak, bokornyesedékek, lehullott levelek és a kerti zöldhulladék feldolgozására, melyek így a komposztba kerülhetnek, vagy mulcsként is felhasználhatók. Tipikusan forgókéssel működnek a szecskázógépek, amely inkább darabolásra és nem forgácsolásra alkalmas, illetve elég hangos a működése. Viszont olcsóbban hozzájuthatunk, mint egy aprítógéphez és nagyon hasznos társ lehet a kertünk rendezésében. Az aprítógépek robusztusabb készülékek, nagyobb ágakat is képesek faforgáccsá ledarálni, a kezelés könnyítése érdekében gyakran automata behúzórendszerrel rendelkeznek, ennek megfelelően drágább árkategóriába tartoznak. Vágórendszerük inkább maróhengeres, mely halkabb, mint a forgókéses és rendelkezik hátramenet funkcióval is, így kisebb az aprítógép eltömődésének a veszélye.
Egyébként két alapvető típusa van az aprító- és szecskázógépeknek, az elektromos és a benzines. Tesztünkben csak az előbbiekkel találkozunk, ugyanis ez a legnépszerűbb megoldás a családi házak, nyaralók, átlagos méretű kertek esetében. Az elektromos készülékek kisebb teljesítménnyel rendelkeznek a benzinesekhez képest, de általában elegendőnek bizonyulnak, mivel könnyen hordozhatók, egyszerű a kialakításuk és könnyen kezelhetők. És olcsóbbak is, mint a benzines gépek. Arra kell csak ügyelni, hogy legyen vezetékes áram a közelben.
Méret és súly: Minél nagyobb a készülék teljesítménye, annál nagyobb a mérete és a súlya is. Vegyük figyelembe a kertünk méretét és az elvégzendő munka mennyiségét választáskor. A 2500-2800 W teljesítményű gépek már elegendőek általános felhasználásra. A könnyebb modellek súlya már 15 kg alatt is lehet. A masszívabb gépek elérhetik a 30 kg-ot. Tesztünkben kisebb és nagyobb súlyú készülékeket is vizsgáltunk.
Maximális ágátmérő: Ezt az értéket a gyártók feltüntetik a gépeken és nagyon fontos paraméter, amit érdemes az igényeinkhez igazítva megválasztani. Az ajánlott érték be nem tartása ugyanis a gép meghibásodását eredményezheti. Az átlagos készülékeknél a maximális ágátmérő 4 cm, ez az érték a teljesítménnyel arányosan nő.
A bemeneti és a kimeneti nyílás mérete: Szintén fontos paraméter, mert minél nagyobbak a nyílások, annál kisebb az elakadás esélye.
A kábel hossza: Érdemes figyelembe venni azt, hogy legyen csatlakozó megfelelő távolságra a készülék használata közben.
Fogantyúk és kerekek: amennyiben gyakran kisebb-nagyobb távolságokra kell mozgatni az aprítógépet, akkor sokat segíthetnek a jól működő kerekek és a jól elhelyezett fogantyúk.
Aprítékgyűjtő: Ha nem szeretnénk a feldolgozott hulladék összegyűjtésével külön bajlódni, vagy nincs erre bejáratott, jó méretű tárolónk, akkor válasszunk olyan aprítógépet, amihez kapunk gyűjtőedényt. Ezek mérete változó, de az általában 30 és 60 liter közötti térfogattal rendelkeznek.
Beöntő tölcsér és kidobó tölcsér: Ezek olyan kiegészítő tartozékok, amelyek megkönnyíthetik a munkát. Fontos, hogy megfelelő szélességűek legyenek, hogy beférjen a feldolgozandó hulladék.
Hátramenet funkció: Egyes készülékek rendelkeznek ezzel a hasznos funkcióval, érdemes tesztünkben utánanézni, hogy melyek. Ha az aprítási folyamat megakad, akkor a biztonsági rendszer automatikusan leállítja a gépet. Ilyenkor nagy segítség lehet a hátramenet mód, amely segítségével könnyedén kiszabadulhatnak a gépbe beszorult ágak.
Cserélhető pengék: Használat során a pengék elkopnak. Érdemes vásárlás előtt utánajárni, hogy kapható-e cserepenge a készülékhez, vagy új gépet kell vásárolni ebben az esetben.
Szervizelhetőség és jótállás: A termék kiválasztásakor vegyük figyelembe a szerviz elérhetőségét és a jótállási időszakot. Fontos, hogy az esetleges szervizdíjak minél olcsóbbak legyenek, és az egyszerűség kedvéért érdemes olyan kereskedőtől vásárolni, aki helyileg tudja biztosítani a szervizelést.