Találd meg a számodra legjobb vérnyomásmérőt!
A Tudatos Vásárlók Egyesülete az International Consumer Research and Testing (ICRT) nemzetközi szervezet tagja. Együttműködésünk részeként egy olyan teszt összefoglalóját közöljük, amelyet külföldi partnereink publikáltak. Mi a német Stiftung Warentest 2020 szeptemberében és 2023 novemberében publikált eredményeiből vettük át azt a 18 vérnyomásmérőt, mely nálunk is kapható.
A magas vérnyomás nem csak férfidolog. A menopauza után a nőknél is nő a kockázata. A magas vérnyomás nem jár fájdalommal, de kezeletlenül életveszélyes lehet: fennáll az erek károsodásának, a szívinfarktusnak és a stroke-nak is a veszélye. A magas vérnyomás időben történő felismerésében segíthet az otthoni vérnyomásmérés is. Vannak, akik azért használják, mert már magas vérnyomás miatt orvos kezeli őket. A rendszeres vérnyomásmérés választ ad arra, hogy a gyógyszeres vagy egyéb kezelések meghozzák-e a kívánt eredményt.
Tesztünkben 18 vérnyomásmérő szerepel, minden termékadatlapon részletes laboreredményekkel. A laboratóriumban elvégzett tesztek elsődleges célja a vérnyomásmérők pontosságának és megbízhatóságának meghatározása volt. Ezen kívül szakemberek és önkéntesek segítségével történt a vérnyomásmérők használatának (beüzemelés, kezelés, mérés lépései, mandzsetta felhelyezése, kijelző, gombok, használati utasítás, stb.) értékelése. A hibaérzékenység keretében azt vizsgáltuk, hogy a készülékek mennyire mérnek pontosan helytelen használat esetén, illetve a sérülékenységüket ejtésvizsgálat keretében teszteltük.
Bezár
A tesztelt termékek átlagára 10 000 és 49 000 Ft között mozog a teszt publikálásakor. A csuklós készülékek között vannak olcsóbbak, áruk 10 000 és 49 000 Ft között mozog, míg a felkarosak ára 16 000 Ft-nál kezdődik és 48 000 Ft-nál áll meg. A termékek árai tájékoztató jellegűek.
Örök tanulságnak mutatkozik, hogy nem javasolt csak ár alapján választani, mert a legjobban teljesítő termékek között is találunk olcsókat és drágákat. Ugyanez elmondható a lista végéről is. Akármennyit is szánunk tehát vásárlásra, mindenképpen érdemes utánajárnunk, hogy az egyes termékeknek melyek az erősségei és melyek a gyengeségei. Ebben segítenek a terméktesztek.
BezárLegyél a tagunk, hogy hozzáférj a több mint 3200 termék és szolgáltatás objektív értékeléséhez.
Ezeket a szempontokat vizsgáltuk a laborban szakértők, és önkéntesek segítségével. A tesztkritériumok melletti százalékos érték a kritérium súlyát jelenti az összpontszám kialakításában.
2023-ban:
A mérési pontosságot 16 eltérő korú, különböző vérnyomású (az alacsonytól egészen a magasig) férfin és nőn teszteltük. A tesztek a Német Hipertónia Társaság (Deutschen Hochdruckliga (DHL)) által a vérnyomásmérők minőségi jelölésének odaítélésére használt módszertanon alapultak. A tesztkészülékek mandzsettájának méretben jónak kellett lennie a tesztalanyok csuklójára vagy felkarjára. Terhes nőkön, szívritmuszavarral vagy tremorral küzdő alanyokon nem vizsgáltuk a vérnyomásmérőket. Minden készüléket egyénileg, nyugodt körülmények között teszteltünk. A készülékeket minden tesztelő esetében más-más sorrendben használtuk. Referenciaként két szakember higanyos vérnyomásmérővel és kettős sztetoszkóppal mért – a higanyos (A) és a teszt vérnyomásmérővel (B) rögzített sorrendben: A-B-A-B-A-B-A. Minden készüléket személyenként háromszor vizsgáltunk. Továbbá a pulzusmérés pontosságát egy olyan szimulátoron mértük meg, amely előre meghatározott vérnyomást és pulzust imitál, valamint egy klímakamrában a mérési pontosságot magas páratartalom és hőmérséklet mellett vizsgáltuk.
A készülékek mérési megbízhatóságának vizsgálatára a szimulátorhoz is csatlakoztattuk őket, és tízszer egymás után rögzítettük a mérési különbségeket 120/80, 140/90 és 180/110 mmHg nyomáson. Minden egyes mérés után a készülékeket lecsatlakoztattuk, ki– és bekapcsoltuk, majd újra csatlakoztattuk. Minden esetben kivettük az elemeket, majd visszahelyeztük őket.
2020-ban:
A mérési pontosságot 16 különböző korú, különböző vérnyomású (az alacsonytól egészen a magasig) férfin és nőn teszteltük. A vizsgálatokat a Német Hipertónia Társaság által alkalmazott, a vérnyomásmérők minőségi jelölésére használt módszerekkel összhangban végeztük. A tesztalanyok csukló és felkar kerülete akkora volt, hogy a vérnyomásukat a készülékekhez tartozó mandzsettákkal méri tudtuk. A terhes nőket, a szívritmuszavarban vagy remegésben szenvedő betegeket kizártuk a tesztből. Minden készüléket egyénileg, nyugodt körülmények között teszteltünk. A készülékeket minden tesztalany esetében más-más sorrendben használtuk. Az összehasonlító méréseket higanyos vérnyomásmérővel végeztük. A méréseket két szakember végezte kettős sztetoszkóp segítségével – felváltva a higanyos (A) és a teszt vérnyomásmérővel (B), az alábbi sorrendben: A-B-B-A-A-B-B-A-A-B-B-A. Minden készüléket személyenként hatszor teszteltünk. Ezenkívül olyan szimulátoron vizsgáltuk a pulzusmérés pontosságát, amely adott vérnyomást és pulzust képes imitálni.
A készülékek mérési megbízhatóságának vizsgálatához a szimulátorhoz is csatlakoztattuk őket. Ily módon tízszer egymás után rögzítettük a mérési különbségeket 120/80, 140/90 és 180/110 mmHg nyomáson. Minden egyes mérés után a készüléket lecsatlakoztattuk, ki– majd bekapcsoltuk, és ismét csatlakoztattuk. Minden esetben kivettük az elemeket, majd visszatettük őket.
2023-ban:
Öt önkéntes tesztelő és egy szakember elemezte ki a használati utasítást, a gyakorlati használatot (beüzemelés, készülék kezelése, mérés folyamata, ideje, mandzsetta felhelyezése, tisztítás, stb.), a kijelzőket és a kezelőpaneleket.
2020-ban:
Öt önkéntes felhasználó és egy szakember értékelte a használati útmutatót, a mindennapi használatot, a kijelzőket és a kezelőpaneleket.
2023-ban:
A szimulátoron értékeltük a mérési pontosságot helytelen használat esetén, például a mandzsettából levegő szivárgása vagy mérés közbeni ujjmozdulatok esetén. Az ejtésvizsgálat során ellenőriztük, hogy milyen sérülés keletkezett 12, asztal magasságából keményfa padlóra történő leejtés után.
2020-ban:
A szimulátort arra használtuk, hogy értékeljük a mérések pontosságát helytelen használatnál, például a mandzsetta szivárgása vagy mérés közbeni ujjmozdulatok esetén. Az ejtésvizsgálat során az eszköz sérüléseit vizsgáltuk 24, asztalmagasságból keményfa padlóra történő leejtés után.
Labortesztjeink során számtalan mérést és vizsgálatot elvégzünk. A vizsgált kritériumok pontszámokat kapnak, 0-tól 5-ig tartó skála alapján értékelünk. Minden esetben igaz, hogy 0 a legrosszabb és 5 a legjobb érték.
A vizsgálati paramétereket rendszerezzük, a legfontosabb jellemzőket pedig súlyozzuk, így képzünk egy százalékos értéket, ami végül a termék tesztben elért eredményét mutatja a maximálisan elérhető 100%-hoz képest.
Bizonyos kiemelt kritériumoknál egyéb korlátozásokat is alkalmazunk, amennyiben az elvártnál (küszöb) rosszabb eredményt ér el a vizsgált szempont, az összeredmény sem mehet meghatározott érték fölé. Ebben az esetben a végső százalékos érték nem felel meg a kritériumok súlyozott átlagának. Az értékelést segíti az alábbi táblázat:
Érzékelik az érfal rezgéseit, és ezek alapján számítják ki a vérnyomást, amikor a szív pumpál, illetve amikor ellazult állapotban van, amit szisztolés és diasztolés vérnyomásnak nevezünk. A készülékek ezután ezt a két értéket mutatják a kijelzőn. A rezgések (oszcillációk) akkor keletkeznek, amikor a felfújható felkar- vagy csuklómandzsetta akkora nyomást gyakorol, hogy a vér csak akkor áramlik át rajta, amikor a szívizom megfeszül.
Erre a kérdésre nincs egyértelmű válasz, mindkettőnek megvan a maga előnye és hátránya. A felkarra való készülékek gyakran drágábbak, nagyobbak és nehezebben felhelyezhetőek csuklós társaiknál. Ezek azonban automatikusan jó magasságba kerülnek: a szív magasságába. A csuklós készülékeket a használóknak kell ebbe a magasságba hozniuk a karjuk megfelelő behajlításával. Ellenkező esetben mérési hibák léphetnek fel. Egyes modellek érzékelővel jelzik, hogy szívmagasságban vannak-e. A mérési hibák elkerülése érdekében mindig nagyon fontos, hogy figyelmesen olvasd el a használati utasítást!
Nem. A készüléknek és a mandzsettának is illeszkednie kell, és a mandzsettának is a felhasználó karméretéhez. A szabványos méretek általában 13,5 és 21,5 centiméter között mozognak a csuklón és 22 és 42 centiméter között a felkaron. Egyes gyártók ezektől eltérő méreteket is kínálnak.
Ezt a legjobb az orvosoddal előre tisztázni. Egy kezelés kezdetén a legjobb, ha naponta reggel és este méred a vérnyomásod. Egy jól beállított kezelésnél, elegendő lehet, ha hetente kétszer vagy háromszor méred a vérnyomásod reggelente, lehetőleg ugyanabban az időpontban, reggeli, és az első kávé előtt. Azonban nagyon fontos, hogy mindig gyógyszer bevétele előtt. Amikor a vérnyomásod ellenőrzöd, két vagy háromszor egymás után – egy-egy perc különbséggel – végezd a mérést. A második mérés az értékek feljegyzése miatt fontos. Amennyiben idővel a mért értékekben súlyos rendellenességek lépnek fel, fordulj orvoshoz!
Először is a készüléket helyesen kell felhelyezni: felkaron a mandzsettát a szív magasságában helyezd el és az alkarod támaszd az asztalra! Csuklós készülékek esetében tartsd egyenesen a csuklód, és úgy hajlítsd be a karod, hogy a készülék a szív magasságába kerüljön! Kényelmesebb lesz, ha párnát teszel a karod alá. Vérnyomásmérés előtt öt percig ülj nyugodtan, és a lábaid helyezd a földön egymás mellé! A mérés alatt ne mozogj, és ne csinálj semmi mást!
Ez az oszcillometrikus mérési elvnek köszönhető, és további tájékoztatást nyújt a szív egészségéről. Az előírásoknak megfelelően a készülékek nyugalmi állapotban mérnek, azaz a nyugalmi pulzusszámot határozzák meg. Ha egy felnőtt pulzusszáma rendszeresen 50 alatt vagy 90 fölött van percenként, akkor forduljon orvoshoz. Ugyanez vonatkozik arra az esetre is, ha a készülék gyakran szabálytalan pulzust mér. Ez akár a szívritmuszavarra jele is lehet.
A készülékek általában dátummal és idővel együtt elmentik őket, és külön vagy átlagértékként jelenítik meg. Ha többen használják ugyanazt a készüléket, akkor érdemes külön memóriával rendelkező készüléket venni. Az értékek még áttekinthetőbben dokumentálhatók, például táblázatokban vagy akár online is elérhető vérnyomásnaplóban.
Az „okos” vérnyomásmérők a mért értékeket a telefonra vagy táblagépre letölthető alkalmazásba továbbítják. Az adatokat el lehet menteni az alkalmazásban, és áttekinthetően, gyakran görbe formájában megjeleníthetők. Így a felhasználók automatikus áttekintést kapnak anélkül, hogy az értékeket egyesével kellene beírniuk például egy vérnyomásnaplóba. Az alkalmazások nem nélkülözhetetlenek, a vérnyomásmérők nélkülük is tökéletesen működnek.
Az olyan betegségek, mint a szívritmuszavar, a cukorbetegség, az érszűkület vagy az érelmeszesedés (arterioszklerózis), vagy akár a szívritmus-szabályozó is befolyásolhatja az oszcillometriás mérést. Az érintetteknek a legjobb, ha megbeszélik orvosukkal, hogy mérjék-e és hogyan a vérnyomásukat, pl. jobb-e felkaros készüléket használni, mint csuklósat. Ha már van vérnyomásmérőd, a pontosság ellenőrzésére jó módszer az orvosi készülékkel való összehasonlító mérés sztetoszkóp segítségével – az úgynevezett kalibrálás. Ez az eljárás az egyidejűleg fennálló betegségek esetén is megbízható.
A mérés előtti és közbeni koffeintartalmú italok, alkohol, étel fogyasztása és a dohányzás is torzíthatja a mért értékeket. Arra is figyelj, hogy a mandzsetta ne legyen se túl laza, se túl szoros! Felkaros méréskor ne gyűrd fel a hosszú ujjú felsőt, hanem inkább vedd le!
Ez az utóbbi időben sok vita tárgyát képezte. Az Egyesült Államokban már évek óta alacsonyabb határértékek vannak érvényben a magas vérnyomásra vonatkozóan, az európai orvosi irányelv azonban a jelenlegi vizsgálati adatok figyelembevételével továbbra is hű marad a régi értékekhez. Ez azt jelenti, hogy a vérnyomást – az egyedi, orvosilag tisztázott kivételektől eltekintve – továbbra is 140/90 mmHg-tól kell kezelni. Az saját magunk által mért értékek általában legfeljebb 135/85 mmHg lehetnek, hiszen ezeket nyugodtabb körülmények között tudjuk mérni, mint az orvosi rendelőben mért értékeket.