Találd meg a számodra legjobb babakocsit!
A Tudatos Vásárlók Egyesülete 37 márka 114 hazai boltokban és webshopokban megvásárolható babakocsiját tesztelte nemzetközi fogyasztóvédő szervezetekkel együttműködve, egységes módszertan alapján, laboratóriumban.
A szülők a gyerekeikért akár erőn felül is hajlandók áldozni, és ezt a gyerektermékeket gyártó iparág ki is használja. Mielőtt belevágsz egy többszázezer forintos babakocsi vásárlásába, olvasd el a vásárlási tanácsainkat és a babakocsi tesztünket, lehet, hogy nem érdemes egy vagyont otthagyni a boltban.
Mi nemcsak kipróbáltunk néhány babakocsit, hanem mind a 114 babakocsit laborban teszteltük. A 90 sport babakocsi és 24 kombinált modell közül a gyártók állítása szerint 71 egy kézzel összecsukható, 26 modellel pedig nehezebb terepen is kirándulhatsz. Ezeket a gyakorlati szempontokat is teszteltük többek között, így összesen 17 szempont szerint tettük próbára a babakocsikat és 30 technikai paramétert mértünk meg és gyűjtöttünk össze a termékekről, melyek alapján össze tudod hasonlítani őket, illetve számos szűrési lehetőséget találsz a tesztünkben, hogy ki tudd választani a neked legjobbat!
A tesztelt termékek átlagára 32 000 és 560 000 Ft között mozog.
Örök tanulságnak mutatkozik, hogy nem javasolt csak ár alapján választani, mert a legjobban teljesítő modellek között is találunk 50 000 Ft-os és 400 000 Ft-os átlagáron elérhető készüléket. Ugyanez elmondható a lista végéről is, ahol szintén találunk nagyon drága terméket. Akármennyit is szánunk tehát babakocsira, mindenképpen érdemes utánajárnunk, hogy az egyes termékeknek melyek az erősségei és melyek a gyengeségei. Ebben segítenek a terméktesztek.
A Tudatos Vásárlók Terméktesztjei pártatlanok, tudományosak, alaposak és sok pénzbe kerül az elkészítésük.
Ingyenes tesztoldalakat könnyű találni az interneten. Sokszor azonban ezeket az oldalakat a termék mögött álló gyártók, forgalmazók támogatják, és nem kell túl alaposnak vagy tudományosnak lenniük ahhoz, hogy magukat tesztnek nevezzék. Ezért az értékeléseik inkább bújtatott reklámnak tekinthetők.
Egy nemzetközi fogyasztóvédő hálózat tagjaként a mi tesztjeinket európai és amerikai laboratóriumokban szakértők készítik. Ez a hálózat teszi lehetővé, hogy ebben a tesztben 21 millió Ft összértékű, anonim módon vásárolt babakocsit vizsgáltunk.
A mi tesztjeink mindig függetlenek a gyártóktól és a forgalmazóktól, a saját pénzünkön tesztelünk – ezért kérjük a hozzájárulásodat.
Már csak pár kattintás, és kiderül, melyik a számodra legjobb babakocsi!
Ebben a cikkben összefoglaljuk neked a teszt eredményeit, a legfontosabb szempontok szerint melyik babakocsik teljesítettek jól vagy rosszul.
A leggyengébben teljesítő termék eredménye
A legjobban teljesítő termék eredménye
Teszteredmények átlaga
A cikk elolvasásához jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Az összehasonlításhoz jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Ezeket a szempontokat vizsgáltuk a laborban. A tesztkritériumok melletti százalékos érték a kritérium súlyát jelenti az összpontszám kialakításában.
Hat önkéntes szülő (öt nő és egy férfi) és három laboratóriumi szakértő vett részt ebben a vizsgálatban. Egymás után tesztelték és értékelték, hogy a babakocsik mennyire jól birkóznak meg a járdaszegélyeken való áthaladással, illetve mennyire jól manőverezhetők az akadályok körül és szűk helyeken. Azt is kipróbálták és pontozták, hogy mennyire simán tudnak aszfalton, egyenetlen felületen, nehezebb terepen, homokon, kavicson és mulcs borította úton haladni.
Használat közben megvizsgálták, hogy működnek a fékek, könnyen összecsukható-e a tető, és mennyire kényelmes a fogantyúk anyaga és magassága. A gyerekeket is bevonták a tesztelésbe – a gyakorlati tesztek során beültették őket a babakocsiba, és a méretüknek megfelelően állították be a biztonsági öveket, illetve a láb- és háttámlát.
Ezen felül a szakértők feladata volt annak felmérése is, hogy a babakocsit mennyire lehet könnyen szállítani tömegközlekedési eszközökön vagy egy autó csomagtartójában (ehhez egy Ford Focus modellt használtak). Végül azt is megvizsgálták, hogy a szövethuzat mosógépben mosható-e, és hogy mennyire bonyolult és nehéz a huzat eltávolítása és újbóli felszerelése.
Ebben a vizsgálatban a szülők és a szakértők a kis utasok kényelmére összpontosítottak. A szülők azt figyelték, hogy gyermekük hogyan érzi magát a babakocsiban. A szakértők pedig az ülések ergonómiai kialakítását értékelték. A laboratóriumban megvizsgálták például a háttámla beállítható dőlésszögeit és magasságát, az ülés méreteit, az ülés és a lábtartó közötti távolságot és a biztonsági övek állíthatóságát. Mindezt először hat hónaposnál fiatalabb gyermekek, majd egy, két és három évesek esetében értékelték, egészen addig az életkorig, amit a gyártó megadott.
Ismét a szülők és a szakértők együttes értékelése adta a pontszámot. Értékelték, hogy az alsó tároló mennyire hozzáférhető, úgy is, ha a háttámla le van hajtva, illetve hogy elég nagy és mély-e, és nem esnek-e ki belőle a dolgok.
A gyártó által megadott terhelhetőség szerint is tesztelték a tárolót. Ezt úgy végezték, hogy megtöltötték a babakocsi alját a maximális terhelésnek megfelelően hétköznapi bevásárlási cikkekkel, mint egy csomag mosópor, egy üveg víz, egy doboz keksz vagy egy csomag pelenka.
Három szakértő a jelenlegi EN 1888-1 szabványt követte, és ellenőrizte, hogy a babakocsiban ülő gyermek nincs-e sérülésveszélyben. Éles sarkokat és végződéseket kerestek, amelyekkel a gyermekek elvághatják ujjukat, illetve kis réseket, ahova beszorulhatnak az ujjaik. Azt is ellenőrizték, hogyan működnek a fékek és a biztonsági övek a gyakorlatban. Arra is kíváncsiak voltak, hogy a belső tér minden mérete megfelel-e a szabványnak, hogy a gyermek ne szorulhasson be a babakocsi egyik részébe sem. Végül, de nem utolsósorban, minden modellt teszteltek stabilitás és szerkezeti szilárdság szempontjából (fogantyúk, ülések és kerekek). Amennyiben a modell a biztonsági vizsgálatsorozat bármelyik részén megbukott, az összeredménye nem mehet egy bizonyos pontszám fölé, ezért hívjuk ezt a kritériumot korlátozó paraméternek.
A vizsgálatot laboratóriumban végezték el – három szakértő vett részt az értékelésben, akik a fent leírt összes vizsgálat elvégzése után ellenőrizték a babakocsik végső állapotát. Megvizsgálták, hogy a tesztelés után még mindig épek és teljesen működőképesek voltak-e.
Labortesztjeink során számtalan mérést és vizsgálatot elvégzünk. A vizsgált kritériumok pontszámokat kapnak, 0-tól 5-ig tartó skála alapján értékelünk. Minden esetben igaz, hogy 0 a legrosszabb és 5 a legjobb érték.
A vizsgálati paramétereket rendszerezzük, a legfontosabb jellemzőket pedig súlyozzuk, így képzünk egy százalékos értéket, ami végül a termék tesztben elért eredményét mutatja a maximálisan elérhető 100%-hoz képest.
Bizonyos kiemelt kritériumoknál egyéb korlátozásokat is alkalmazunk, amennyiben az elvártnál (küszöb) rosszabb eredményt ér el a vizsgált szempont, az összeredmény sem mehet meghatározott érték fölé. Ebben az esetben a végső százalékos érték nem felel meg a kritériumok súlyozott átlagának. Az értékelést segíti az alábbi táblázat:
A legkisebbek, újszülöttek, csecsemők számára a mély, kiságy alakú babakocsik a megfelelők, melyekben a baba vízszintes helyzetben fekszik, ami fontos a gerinc helyes fejlődéséhez. Ha már nagyobb – általában 6 hónapos kortól ajánlott –, akkor úgynevezett sport babakocsiban szállítható, amelyben már rendesen tud ülni. Ezek könnyű, kompakt és könnyen hordozható babakocsik, amelyek ideálisak a városban való utazáshoz vagy egy kisebb kiránduláshoz. Összecsukásuk módja szerint két nagy csoportra oszthatjuk őket: lapra és esernyőre csukható babakocsik.
Találhatunk a piacon kombinált babakocsikat, utazórendszereket vagy háromfunkciósokat is, amelyek mindkét fent említett típust kombinálják, vagy akár a gyermek egyszerű szállítását is lehetővé teszik az autóban. Külön összecsukható alvázzal rendelkeznek, amelybe mély ülés, sportülés vagy autósülés szerelhető. Így a babakocsit az aktuális igényeknek megfelelően a legmegfelelőbb típusra alakíthatjuk át. Ha például rokonokat látogatunk meg autóval, és sétát is tervezünk, a babát egyenesen az autósülésbe köthetjük, a babakocsi alvázát pedig egyszerűen a csomagtartóba pakolhatjuk. Amikor odaértünk, rögzítjük az autósülést az alvázhoz, és mehetünk.
A kombinált babakocsik választéka nagyon változatos. Néha az egyes tartozékokat külön-külön kínálják, néha pedig komplett készleteket árulnak – általában sportüléssel és mély üléssel (néha egy autósülés is jár hozzá). Ezért fontos, hogy megnézzük, mit kapunk a pénzünkért.
A jó babakocsinak állítható magasságú fogantyúval kell rendelkeznie – ez megkönnyíti a manőverezést és kevésbé megterhelővé teszi a tologatást. Azt is nézzük meg, hogy van-e hozzá felfüggesztett kerék – ezek sokkal kényelmesebbé teszik az egyenetlen felületeken való közlekedést. Előfordulhat, hogy nagyra értékeljük majd a gyorsan kioldható kerekeket is, amikor a babakocsit az autó csomagtartójába pakoljuk be a szerkezetet.
A kerekek átmérője fontos az útegyenetlenségek és egyéb akadályok leküzdése szempontjából. Egyszerűen fogalmazva, minél nagyobb az átmérője, annál alkalmasabb terepjáró használatra. Ezenkívül az első kerekeknek a tengelyükön kell forogniuk, hogy a babakocsi könnyebben kezelhető legyen.
A babakocsi vásárlásakor ellenőrizzük, hogy mennyire hozzáférhető az alsó tároló (bevásárlókosár), és mennyi minden fér bele. A tesztelés során találkoztunk hiányosságokkal szűk hely, rossz hozzáférhetőség vagy kisebb tárgyak átesése formájában.
Végül, de nem utolsósorban, javasoljuk, hogy a tető, a háttámla és a biztonsági hevederek kipróbálását, hogy ellenőrizzük, a különböző pozíciók simán beállíthatók-e. Kombinált babakocsik esetében gyakorolhatjuk a különböző rögzíthető részek fel- és levételét.
Fordítsunk figyelmet a babakocsi címkézésére, mivel a helyes és teljes címkézés azt jelzi, hogy a gyártó ismeri a vonatkozó szabvány követelményeit. A babakocsin jól láthatóan fel kell tüntetni:
A szabvány szerinti biztonsági követelmények:
Forrás: ICRT, dtest.cz