Találd meg a számodra legjobb digitális lázmérőt! VIP termékteszt csak Szupertagok számára!
A Tudatos Vásárlók Egyesülete az International Consumer Research and Testing (ICRT) nemzetközi szervezet tagja. Együttműködésünk részeként egy olyan teszt összefoglalóját közöljük, amelyet külföldi partnereink publikáltak. Mi a cseh dTest 2022 decemberében publikált eredményeiből vettük át azt a 31 digitális lázmérőt, mely nálunk is kapható.
Tesztünkben 31 digitális lázmérő szerepel, minden termékadatlapon részletes laboreredményekkel. A laboratóriumban elvégzett tesztek elsődleges célja a lázmérők pontosságának és megbízhatóságának meghatározása volt. Ezen kívül önkéntesek segítségével történt a lázmérők használatának (ergonómia, kényelem, gyorsaság stb.) értékelése. Ejtésvizsgálat keretében a hőmérők sérülékenységét vizsgáltuk. Megbizonyosodtunk arról is, hogy a használati utasítások egyértelműek és kellően informatívak-e.
A tesztelt termékek átlagára 1500 és 25000 Ft között mozog a teszt publikálásakor. Az egyszerűbb kontakt lázmérők olcsóbbak, áruk 1500 és 7500 Ft között, míg az érintésmentes- és fülhőmérők 10000 és 25000 Ft közötti skálán mozognak. A termékek árai tájékoztató jellegűek.
Örök tanulságnak mutatkozik, hogy nem javasolt csak ár alapján választani, mert a legjobban teljesítő termékek között is találunk olcsókat és drágákat. Ugyanez elmondható a lista végéről is. Akármennyit is szánunk tehát vásárlásra, mindenképpen érdemes utánajárnunk, hogy az egyes termékeknek melyek az erősségei és melyek a gyengeségei. Ebben segítenek a terméktesztek.
Már csak pár kattintás, és kiderül, melyik a számodra legjobb digitális lázmérő!
Az összehasonlításhoz jelentkezz be vagy legyél Szupertagunk!
Ezeket a szempontokat vizsgáltuk a laborban és az önkéntesek segítségével. A tesztkritériumok melletti százalékos érték a kritérium súlyát jelenti az összpontszám kialakításában.
A mérés pontosságának vizsgálata laboratóriumi körülmények között zajlottak. Az összesen kilenc különböző hőmérsékleti pontot (35 és 41 °C között) négyszer mértük. Ezt követően az összes mérés maximális eltéréseinek átlagát számítottuk ki. A kontakt hőmérők szenzoros hegyét a vízfürdőbe merítettük és a hőmérsékleti adatokat a referencia (fürdő) hőmérsékletével együtt rögzítettük. Az érintés nélküli hőmérőket/fülhőmérőket a (szintén vízfürdőbe helyezett) fekete teszttestre irányítottuk. A vízfürdőben levő fekete test sugárzását mértük. A hőmérsékleti adatokat a referencia (vízfürdő) hőmérséklettel együtt rögzítettük.
A hőmérőnek nemcsak pontosan kell mérnie, hanem ismétlés esetén is ugyanazt az értéket kell mutatnia. A mérés mind a laboratóriumban, mind egy felnőttekből és gyermekekből álló panel segítségével történt. A hőmérsékletet kontakt lázmérőkkel hónaljban és szájban mértük, érintésmentes- és fülhőmérőkkel pedig fülben és/vagy homlokon. Az egyes mérések között legalább 2 perc szünetet tartottunk. Három egymást követő mérési sorozatot végeztünk, az átlagpontszámot és az eltérést rögzítettük, hogy a gyakorlati használatra vonatkozó megbízhatósági pontszámot megkapjuk.
A tesztelő szülőkből és gyermekekből álló csoport a hőmérőket gyakorlati használat szempontjából is értékelte. A felnőttek kitöltöttek egy kérdőívet az ergonómiáról, a használat egyszerűségéről vagy a mérés közbeni kényelemről való benyomásaikról. A kijelző leolvashatóságát, a mérés gyorsaságát és a sikertelen hőméréseik gyakoriságát is pontozták. Az önkéntesek továbbá kifejezték általános véleményüket a termékekről, és elárulták, hogy maguk is megvásárolnák-e a lázmérőt.
Az szülői értékelésen kívül pontoztuk, hogy a lázmérők alkalmasak-e a négy év alatti kisgyermekek hőmérsékletének mérésére.
Minden hőmérőt egy forgó fémhengerbe helyeztünk. Minden egyes fordulat 80 cm magasságból történő esést szimulált. Két és tíz leejtés után ellenőriztük a hőmérők állapotát. Húsz esés után ellenőrző mérést végeztünk és megvizsgáltuk az esetleges eltéréseket.
A használati utasításokat a közölt információk érthetősége, teljessége és olvashatósága szempontjából értékeltük.
Labortesztjeink során számtalan mérést és vizsgálatot elvégzünk. A vizsgált kritériumok pontszámokat kapnak, 0-tól 5-ig tartó skála alapján értékelünk. Minden esetben igaz, hogy 0 a legrosszabb és 5 a legjobb érték.
A vizsgálati paramétereket rendszerezzük, a legfontosabb jellemzőket pedig súlyozzuk, így képzünk egy százalékos értéket, ami végül a termék tesztben elért eredményét mutatja a maximálisan elérhető 100%-hoz képest.
Bizonyos kiemelt kritériumoknál egyéb korlátozásokat is alkalmazunk, amennyiben az elvártnál (küszöb) rosszabb eredményt ér el a vizsgált szempont, az összeredmény sem mehet meghatározott érték fölé. Ebben az esetben a végső százalékos érték nem felel meg a kritériumok súlyozott átlagának. Az értékelést segíti az alábbi táblázat:
Nem csak a légúti megbetegedések időszakában jó, ha kéznél van egy megbízható lázmérő. A jól ismert és kevésbé ismert márkák digitális lázmérőinek választékára összpontosítottunk. Pontossági teszteknek vetettük alá a kontakt és érintésmentes modelleket. Néhány eredmény minket is meglepett.
A vérnyomás és a pulzusszám mellett a testhőmérsékletünk is általános egészségi állapotunkat egyik indikátora. A testhőmérsékletet a hipotalamusz hőszabályozó központja vezérli. Amint kórokozók, például vírusok vagy baktériumok fertőzik meg szervezetünket, immunrendszerünk néhány fokkal feljebb tekeri „termosztátunkat”, ami ártalmatlanítja a vírusokat vagy a baktériumokat.
Pontosabban a láz a testhőmérséklet kóros emelkedése, amely a központi idegrendszer által közvetített és szabályozott, sajátos biológiai válasz részeként jelentkezik. A láz önmagában nem betegség, hanem a szervezet kezdeti védekező reakciója. A láznak nincs általános küszöbértéke, mivel a normális testhőmérséklet egyénenként, napszakonként, mérési módszerenként, fizikai aktivitástól függően és környezeti feltételek szerint is változik. A láz az életkortól, a mérés helyétől és a klinikai körülményektől függ. A gyakorlatban azonban gyakran alkalmaznak egy általános küszöbértéket, a 38°C-ot meghaladó hőmérsékletet.
Amennyiben a testhőmérsékletünk tartósan magas, mérni és ellenőrizni kell, mivel az károsodást okozhat. A láz többféleképpen is mérhető: digitális (vagy elektronikus) kontakt lázmérővel a végbélnyílásban (rektálisan), a nyelv alatt (orálisan) vagy a hónaljban, illetve olyan hőmérővel, amely a dobhártya vagy a homlok infravörös hősugárzását méri. Mindegyik módszernek megvan a maga normál hőmérsékleti értéktartománya.
Régebben üvegből készült higanyos (vagy alkoholos) lázmérőket használtak, de ezeket ma már nem ajánlják, mivel egyáltalán nem praktikusak: törékenyek, és a bennük található higany is mérgező.
Bármelyik típusú digitális hőmérőt is választod, van néhány alapvető szabály, amelyet érdemes figyelembe venni.
Az alábbiakban tájékozódhatsz a különböző típusú hőmérők előnyeiről és hátrányairól.
A legnépszerűbb hőmérő típus és alapnak mindenképpen jó választás. Megfelelő használat esetén pontos mérési eredményt kapunk. A hőmérsékletet a hónaljban is lehet mérni, de pontosabb eredményt kaphatunk a szájból, ahol a nyelv alá kell helyezni. Az egyetlen valódi hátránya ennek a típusú hőmérőnek a mérés elméleti kellemetlensége.
Gondosan kövesd a gyártó használati utasításait is! A lázmérés előtt fél órával nem szabad forró vagy hideg italokat inni, illetve enni. Továbbá ne mérd meg a hőmérsékleted, ha épp most jöttél be a szabadból, vagy éppen sportoltál. Próbáld elkerülni a régi higanyos hőmérőket – a higany mérgező, és nehéz összetakarítani, ha a hőmérő eltörik.
A fülhőmérők gyorsan és egyszerűen használhatóak, a mérés mindössze néhány másodpercet vesz igénybe. Infravörös technológiával mérik a fül belsejében lévő hőmérsékletet.
Ha a készüléket nem megfelelően helyezik a fülbe, vagy ha fülzsír gyűlik fel a fülben, a mérési eredmények nagyon pontatlanok lehetnek.
Ezek a modellek drágábbak, mint a hagyományos digitális hőmérők, de jobb választás lehet, ha gyors megoldást szeretnél, vagy olyan gyermek hőmérsékletét kell megmérni, aki nem szeret hosszú ideig mozdulatlanul maradni. Újszülöttek számára azonban nem ajánlottak.
Egyes modellekhez eldobható szondasapkára van szükség, ami praktikus, de viszonylag drága.
Ahogy a neve is mutatja, az érintésmentes hőmérők esetében a készüléket nem kell a bőrre helyezni vagy szájba venni.
Ezek a hőmérők infravörös technológiával érzékelik a bőr felszínén a hőt. Általában nagyon gyorsan meg tudják mérni a hőmérsékletet.
Az érintésmentes hőmérők gyakran drágábbak, mint az egyéb típusok, de ha kevésbé invazív módon szeretnél lázat mérni, és nem szeretnéd a hőmérőt használat után elmosni, akkor jó választás lehet. Viszont vigyázz, mivel egyes modellek elég pontatlanok!
Győződj meg arról, hogy a hőmérő kellően tiszta. A legtöbb esetben a tisztításhoz elegendő a szappan és a víz, a fülhőmérők esetében száraz ruhára lesz szükséged.
A különböző típusú hőmérők eltérően működnek. A használati utasítás elolvasása időpazarlásnak tűnhet, de mi mégis ajánljuk, mivel így kerülheted el a felesleges mérési pontatlanságokat.
Sokan csak akkor mérik meg a lázukat, amikor rosszul érzik magukat. Ez azonban hiba, próbáld meg akkor is megmérni a hőmérsékleted, amikor jól vagy. Így tisztában leszel azzal, hogy milyen intervallumban változik a normál hőmérsékleted, és így könnyebben meg fogod tudni állapítani, amikor tényleg beteg vagy.
Ha naponta többször is megméred a hőmérsékleted, ügyelj arra, hogy ezt azonos körülmények között tedd! A mért hőmérsékletet befolyásolhatja a szoba hőmérséklete, a ruházat, az elfogyasztott ital vagy étel, de akár egy nemrégen vett forró fürdő is.
Mérés a hónaljban: Fontos, hogy a hőmérőt a hónaljban erősen szorítsd! Ülj le és maradj mozdulatlanul, amennyire csak lehet, mivel már a kisebb mozgások is meghiúsíthatják a mérést.
Mérés a szájban: A kontakt lázmérőkkel a szájban viszonylag megbízhatóan lehet mérni. Természetesen mérés előtt alaposan tisztítsd meg a hőmérőt! Helyezd a hőmérő hegyét a nyelv alá, ideális esetben a nyelvgyökig (a nyelv hegyénél a hőmérséklet jelentősen alacsonyabb), és csukd be a szád! A forró vagy hideg ételek és italok fogyasztása is elronthatja a mérést.
A szájban mért hőmérséklet magasabb a hónaljban mértnél, ezért átlagosan fél fokot le kell vonni belőle!
Rektális mérés: A testhőmérséklet ily módon történő megállapítása általában pontos. Ez a módszer azonban kellemetlen lehet mind a gyermekek, mind a felnőttek számára. A hőmérő behelyezését megkönnyíti, ha azt egy zsíros krémmel bekened. A hőmérséklet helyes méréséhez elegendő a lázmérő hegyét körülbelül két centiméter mélyen behelyezni. Fordíts különös figyelmet a higiéniára!
A végbélben mért hőmérséklet magasabb a hónaljban mértnél, ezért átlagosan fél fokot le kell vonni belőle!
Mérés a fülben: A hallójáratnak az agyhoz való közelsége miatt a mért hőmérséklet a test maghőmérsékletének reprezentatív mutatója. A helyes méréshez húzd a fület kissé hátra és felfelé, úgy, hogy a hőmérő érzékelőjének „szabad rálátása” legyen a dobhártyára!
A fülben mért hőmérséklet magasabb a hónaljban mértnél, ezért átlagosan fél fokot le kell vonni belőle!
Homlokmérés: Az érintésmentes hőmérőt két-három centiméter távolságból irányítsd közvetlenül a homlokra! Győződj meg róla, hogy a bőr nem izzadt vagy koszos!