Találd meg a számodra legjobb óvszert!
A Tudatos Vásárlók Egyesülete az International Consumer Research and Testing (ICRT) nemzetközi szervezet tagja. Együttműködésünk részeként egy olyan teszt összefoglalóját közöljük, amelyet külföldi partnereink publikáltak. Az eredeti vizsgálatot az Altroconsumo, olasz partnerünk végezte, 2021 novemberében, 15 óvszert vizsgáltak laboratóriumi szakértők és önkéntesek.
A laboratóriumban 15 óvszert teszteltünk, ezek között volt latex és szintetikus. Értékeltük a nem kívánt terhesség és a szexuális úton terjedő betegségek elleni védelem hatékonyságát, és ellenőriztük a potenciálisan káros összetevők jelenlétét. Megbizonyosodtunk arról is, hogy a címkék egyértelműek, nem félrevezetőek és minden szükséges információt tartalmaznak-e. A használati teszteknél 280 önkéntes mondott véleményt a viselés adta kényelemről és a szexuális együttlét alatti érzésről.
A Green&Safe LIFE-styles projektet az Európai Unió LIFE alapja támogatja, az Agrárminisztérium társfinanszírozza. Azonosító: ENV GIE HU000622 Green&Safe LIFE-styles.
BezárAz óvszerek választéka az olasz piacot tükrözi, emiatt az itthoni árakról nem közlünk információt a tesztben. Nem is minden modell vagy kiszerelés elérhető nálunk.
Örök tanulságnak mutatkozik, hogy nem javasolt csak ár alapján választani. Akármennyit szánunk vásárlásra, mindenképpen érdemes utánajárnunk, hogy az egyes termékeknek melyek az erősségei és melyek a gyengeségei. Ebben segítenek a terméktesztek.
BezárLegyél a tagunk, hogy hozzáférj a több mint 3200 termék és szolgáltatás objektív értékeléséhez.
A vizsgálat fő célja az volt, hogy felmérje az óvszerek hatékonyságát a fogyasztók nem kívánt terhességtől és szexuális úton terjedő betegségektől való védelmében. Ebben a tekintetben az óvszerek hatékonyságát veszélyeztetheti a mikroszkopikus lyukak és gyenge pontok jelenléte (ezt jellemzi az anyagfolytonosság), amelyek lehetővé tehetik a spermiumok és/vagy mikroorganizmusok áthaladását, valamint a gyenge szakítószilárdság.
A latex óvszerek esetében két különböző teszt létezik az anyagfolytonosság vizsgálatára:
A vizsgálat során az óvszert egy fémrúd fölé feszítik, és intenzív elektromos mezőnek teszik ki. A gumilatex, amelyből az óvszer készül, nem képes vezetni az elektromosságot, így az elektromosság nem érheti el a fémrudat. Ha van egy lyuk, még ha csak egy apró lyuk is, az elektromosság átjut a fémrúdra, jelezve a nyílás jelenlétét.
A vizsgálat során az óvszereket vízzel töltik meg, és először függőlegesen, majd vízszintesen felakasztják: ezzel egyidejűleg egy szakértő ellenőrzi, hogy a víz nem szivárog-e ki. További ellenőrzésként a szakértő kiveszi a vízzel töltött óvszert a függőhelyzetből, a végét összeköti, és egy réteg nedvszívó papírra tekeri, ügyelve arra, hogy az óvszer teljes felülete érintse a papírt. Ha a papír nedves lesz, az azt jelenti, hogy az óvszer szivárog.
A szintetikus óvszerek esetében a lyukak jelenlétének megállapítására szolgáló egyetlen vizsgálat a vízzárósági vizsgálat.
A szakítószilárdságot levegővel való felfújással tesztelik. Az óvszert levegővel töltik fel, amíg ki nem pukkad. Az óvszerben lévő levegő nyomását és térfogatát az óvszer elszakadásának pillanatában mérik. Az óvszer akkor megy át a vizsgálaton, ha a térfogat- és nyomásértékek a felszakadás pillanatában meghaladják a jogszabályokban előírt minimumkövetelményeket.
A sértetlenség és szakítószilárdság ellenőrzése mellett arról is megbizonyosodtunk, hogy az óvszereken nincsenek-e látható hibák, hogy az egyes óvszercsomagok jól záródnak-e, és hogy az óvszereket tartalmazó dobozok sértetlenek-e.
Amióta az 1980-as években világossá vált, hogy a HIV szexuális úton terjed, a tudományos közösség olyan szabványokat szorgalmazott, amelyek biztosítják a nemi betegségek elleni megfelelő védelmet. Az európai országokban az óvszerekre az Európai Parlament és a Tanács 2017/745 számú, az orvostechnikai eszközökről szóló rendelete vonatkozik. Ez többek között arra kötelezi a gyártókat, hogy rendszeresen ellenőrizzék a termékek tökéletes vízzáróságát.
A hatékonysági tesztek eredményei biztatóak, minden esetben a lehető legmagasabb értéket kapták a termékek. Sem az elektromos, sem a vízvizsgálat nem mutatott ki mikroszkopikus lyukakat. Ezenkívül minden óvszer elég erősnek bizonyult ahhoz, hogy ne kelljen szakadás miatt aggódni.
A csomagolás és a dobozok ellenőrzése során nem merült fel probléma. A laboratórium ítélete tehát egyértelmű: a jelenlegi európai szabályozásnak van értelme, és biztosítja, hogy az óvszerek által biztosított védelemre számítani lehessen, legalábbis a vizsgált termékek esetében.
Az óvszerek orvostechnikai eszközök, ami azt jelenti, hogy a gyártók nem kötelesek feltüntetni az összetevőket a csomagoláson. A természetes gumilatex óvszerek gyártóinak csak azt kell megemlíteniük, hogy termékük latexet tartalmaz, míg a szintetikus óvszerek gyártóinak fel kell tüntetniük a szintetikus anyag típusát (pl. poliuretán, poliizoprén). A WHO óvszerekre vonatkozó irányelveit követve elküldtük a mintáinkat a laboratóriumba, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy azok nem tartalmaznak potenciálisan veszélyes összetevőket káros koncentrációban. A vizsgált anyagok között voltak lágyítószerek, fenolok, N-nitrózaminok és parabének.
A szabványok azonban megkövetelik a gyártóktól, hogy bevizsgáltassák az óvszereket bizonyos potenciálisan káros anyagok jelenlétére vagy kioldódására. A laboratórium ellenőrizte, hogy a gyártók nem mulasztották el az ellenőrzést.
Bár tíz mintában, nyomokban lágyítószereket és fenolokat találtak, ezek mennyisége jóval a biztonsági határértékek alatt volt, így nem károsítják az emberi egészséget. A Control Finissimo Original, Fair Squared Original, Skyn Elite és Skyn Original óvszerekben a vizsgálat nitrózaminokat is kimutatott, melyek lehetséges rákkeltő anyagok, azonban ismét nagyon kicsi volt a mennyiség, ami nem jelent kockázatot a felhasználóra nézve.
A kötelező címkézésen kívül ellenőriztünk minden olyan, nem kötelezőnek tekintett információt, amely a választást befolyásolhatja, vagy egyszerűen csak hasznos lehet a fogyasztó számára. Ezen túlmenően levontunk pontot az olyan szlogenekért, mint a „bőrgyógyászatilag tesztelt”, amely a fogyasztók számára a biztonság hamis képzetét kelti, és az „elektronikusan tesztelt”, amely nem jelent hozzáadott értéket a termék számára, ha figyelembe vesszük, hogy a jogszabályok előírják, hogy minden latex óvszert elektronikusan tesztelni kell a forgalomba hozatal előtt.
Tekintettel a fogyasztók eltérő preferenciáira, a használati tesztek reprezentativitásának biztosításához tesztelők kellően nagy létszámú csoportjára volt szükség. Végül 280 tesztalany jelentkezett.
Mind a 280 fő kapott egy-egy készletet, amely 2 vagy 3 óvszert és a teszt elvégzéséhez szükséges utasításokat tartalmazott. Megkértük őket, hogy értékeljék, mennyire volt könnyű kinyitni a csomagot, és hogy nehéznek találták-e az óvszer fel- és levételét. A fogyasztócsoportnak meg kellett ítélnie az óvszer felhelyezéskori kényelmét és az aktus közbeni érzetet is; végül megkértük őket, hogy értékeljék az óvszer illatát, síkosságát és anyagát, valamint az általuk tesztelt modell általános megítélését.
Egyik óvszer sem tette kifejezetten kellemetlenné az intim pillanatokat az önkéntesek számára, de megfogalmazódtak azért kritikák. A Fair Squared esetében jobb lett volna, ha több síkosító van rajta. Az óvszerek fel- és levételének kényelmét tekintve a Lidl és a Coop szupermarketek képviselői és a Primex egyik terméke sem brillírozott igazán. Érdekes volt az a tapasztalat, hogy az ultravékony óvszerek nem feltétlenül nyújtanak kellemesebb érzést szex közben, mint a normál vastagságú óvszerek.
forrás: altroconsumo.it, dtest.cz
Labortesztjeink során számtalan mérést és vizsgálatot elvégzünk. A vizsgált kritériumok pontszámokat kapnak, 0-tól 5-ig tartó skála alapján értékelünk. Minden esetben igaz, hogy 0 a legrosszabb és 5 a legjobb érték.
A vizsgálati paramétereket rendszerezzük, a legfontosabb jellemzőket pedig súlyozzuk, így képzünk egy százalékos értéket, ami végül a termék tesztben elért eredményét mutatja a maximálisan elérhető 100%-hoz képest.
Bizonyos kiemelt kritériumoknál egyéb korlátozásokat is alkalmazunk, amennyiben az elvártnál (küszöb) rosszabb eredményt ér el a vizsgált szempont, az összeredmény sem mehet meghatározott érték fölé. Ebben az esetben a végső százalékos érték nem felel meg a kritériumok súlyozott átlagának. Az értékelést segíti az alábbi táblázat:
Gyakorlatilag mindenhol megtalálható, szupermarketekben, gyógyszertárakban, automatákban és webáruházakban. Az egyik legolcsóbb fogamzásgátló szer. Könnyű, kompakt, viszonylag hosszú eltarthatósági idővel és minimális mellékhatással rendelkezik. Igen, az óvszerről van szó.
Az Altroconsumo olasz fogyasztói szervezet tavaly ősszel 15 különböző termék minőségét tesztelte, amelyek közül sok itthon is kapható. A hatékonyságra és a potenciálisan veszélyes anyagok jelenlétére összpontosítottak, illetve megvizsgálták a csomagoláson található információkat is. A vizsgálat önkéntesek által végzett gyakorlati teszteket is tartalmazott.
Az óvszer a fogamzásgátlás egyik legelterjedtebb formája. Számos más módszerrel szemben tagadhatatlan az előnyük, nevezetesen a szexuális úton terjedő (nemi) betegségek ellen is biztosítanak védelmet. Nem csak az AIDS-ről vagy a hepatitisről beszélünk. A vírusok, baktériumok és paraziták által okozott betegségek száma igen nagy; a szifilisz és a gonorrhoea mellett ide tartoznak a nemi szervi szemölcsök, a herpesz, a chlamydia fertőzések, a húgycsőgyulladás (urethritis), a bakteriális vaginózis (bakteriális hüvelyfertőzés) és a gombás fertőzések (mycosis). A védekezés nélküli közösülés szintén növelheti a humán papilloma vírus (HPV) átvitele által okozott rák kockázatát. Így számos nyomós érv szól az óvszer használata mellett. Legalábbis ha a megvásárolt óvszer jó.
A következőkben összeszedtük a legfontosabb paramétereket, melyeket érdemes figyelembe kell venni, ha megalapozott döntést szeretnénk hozni, amely megfelel a saját és partnerünk igényeinek mind biztonság, mind kényelem szempontjából.
Az óvszer kiválasztásakor mindig törekednünk kell arra, hogy az egészségügyi és biztonsági garanciák mellett bizonyos, a szexuális jólétünket befolyásoló paramétereknek is megfeleljen, mint a síkosító mennyisége, az óvszer alakja, vastagsága, színe, íze, valamint a minket vagy partnerünket késleltető vagy serkentő anyagok jelenléte.
Egészség és biztonság
Az óvszer kiválasztása a mérettel kezdődik: az óvszer hosszában és szélességében is ideális méretűnek kell lennie. A túl szoros óvszer kényelmetlen érzést okozhat a szexuális aktus során, valamint növelheti a szakadás kockázatát, míg a túl laza óvszer lecsúszhat, így meghiúsítja védelmi funkcióját. A piacon kapható modellek többsége különböző méretekkel rendelkezik, hogy minden igényt kielégítsen.
Az anyagválasztást sem szabad alábecsülni, mivel fennáll a különböző mértékű allergiás reakciók kialakulásának kockázata. Azok, akik érzékenyek vagy allergiásak a gumilatexre, amely az óvszerpiacon a legelterjedtebb anyag, választhatják a szintetikus anyagból készült óvszereket, amelyek teljesen latexmentes, de ugyanolyan jó minőségű alternatívát jelentenek.
A legtöbb kapható óvszerben már van egy tartály, egy kis függelék a végén, amely a közösülés során tárolja az ondófolyadékot. Funkciója nagyon fontos, mert megakadályozza a levegő képződését vagy a spermafolyadék felhalmozódását a belsejében, így minimálisra csökkenti az óvszer elszakadásának kockázatát.
Az óvszer kiválasztását befolyásolhatják szexuális preferenciáink, de a rendelkezésünkre álló lehetőségek ismerete is.
Síkosító
Léteznek síkosított, extra síkosított és síkosítatlan óvszerek. A síkosítás megkönnyíti a behatolást, de túlzott mértéke szükségtelen és egyesek számára kellemetlen lehet.
Forma
A leggyakoribb formák a klasszikus (vagy egyenes) és az anatómiai. A klasszikus forma hengeres, és az óvszer minden pontján azonos szélességű. Az anatómiai forma, ahogy a szó is sugallja, követi az erekciós pénisz kontúrját, és nagyobb kényelmet és tapadást kell biztosítania.
Vastagság
A polcokon találhatunk „extra vékony” és „ultra vékony” óvszereket: ezek olyan óvszerek, amelyeket egyszerűen vékonynak minősíthetünk, mivel vastagságuk 0,06 és 0,04 mm között van, szemben a „normál” vagy „közepes” vastagságú óvszerekkel, amelyek vastagsága 0,07 és 0,06 mm közötti. A harmadik kategóriába a „vastag” óvszerek tartoznak, ezek vastagsága meghaladja a 0,07 mm-t. A vékony óvszereket azoknak a pároknak szánják, akik a szexuális együttlét során a lehető legkevésbé szeretnék érezni az óvszert anélkül, hogy megfosztanák magukat az általa nyújtott biztonságtól, míg a vastag óvszerek nem hüvelyi közösüléshez is alkalmasak.
Szín- és aromaanyagok
A legkülönfélébb aromájú termékeket lehet találni: gyakran alkalmaznak gyümölcsízeket és -illatokat, de vannak csokoládé ízű óvszerek is. A gyümölcsös ízek és illatok élénkebbé tehetik az együttlétet, vagy egyszerűen jobb azoknak, akik nem szeretik a latex illatát. Gyakran a színezés is együtt jár az ízesítéssel, ezért az ízesített óvszerek között találunk élénk színűeket is.
Stimuláló óvszerek
Az ilyen típusú óvszerek a női, de néha a férfi gyönyör fokozását is szolgálják. A külső és a belső felületen egyaránt lehetnek bordázott részek, extra adag stimulációt adva.
Késleltető óvszerek
Ezen óvszerek különleges tulajdonsága, hogy felületükön érzéstelenítő anyag, például benzokain található, amelyek csökkenti az érzékenységet, így késlelteti az ejakulációt.
forrás: altroconsumo.it, dtest.cz