Találd meg a számodra legjobb indukciós főzőlapot!
A Tudatos Vásárlók Egyesülete 23 márka 73 hazai piacon is kapható indukciós főzőlapját tesztelte nemzetközi fogyasztóvédő szervezetekkel együttműködve, egységes módszertan alapján, laboratóriumban.
Az indukciós főzőlapok – melyek a gyártók állítása szerint gyorsak, biztonságosak és kevés energiát fogyasztanak – első pillantásra mind egyformának tűnnek. Magyarországon csak mi tesztelünk ilyen sok készüléket laborban, a hétköznapi használatot modellezve. Tesztünkben 73 indukciós főzőlap szerepel, ezek közül 16 db beépített páraelszívóval rendelkező indukciós főzőlap és 9 db hordozható főzőlap. Minden modellelhez a termékadatlapon részletes laboreredmények tartoznak.
5 fő tesztelési szempont volt:
Összesen több, mint 16 szempont szerint teszteltünk és 28 technikai paramétert mértünk meg és gyűjtöttünk össze a termékekről, melyek alapján össze tudod hasonlítani őket, illetve számos szűrési lehetőséget találsz a tesztünkben, hogy ki tudd választani a neked legjobbat!
Az általunk tesztelt modellek átlagára 32 000 Ft és 1 660 000 Ft között mozgott a publikálás idején.
Örök tanulságnak mutatkozik, hogy nem javasolt csak ár alapján választani, mert a legjobban teljesítő modellek között is találunk 140 000 Ft-os és 400 000 Ft-os átlagáron elérhető készüléket. Ugyanez elmondható a lista végéről is, ahol szintén találunk nagyon drága terméket. Akármennyit is szánunk tehát a vásárlásra, mindenképpen érdemes utánajárnunk, hogy az egyes termékeknek melyek az erősségei és melyek a gyengeségei. Ebben segítenek a terméktesztek.
A Tudatos Vásárlók Terméktesztjei pártatlanok, tudományosak, alaposak és sok pénzbe kerül az elkészítésük.
Ingyenes tesztoldalakat könnyű találni az interneten. Sokszor azonban ezeket az oldalakat a termék mögött álló gyártók, forgalmazók támogatják, és nem kell túl alaposnak vagy tudományosnak lenniük ahhoz, hogy magukat tesztnek nevezzék. Ezért az értékeléseik inkább bújtatott reklámnak tekinthetők.
Egy nemzetközi fogyasztóvédő hálózat tagjaként a mi tesztjeinket európai és amerikai laboratóriumokban szakértők készítik. Ez a hálózat teszi lehetővé, hogy ebben a tesztben 32 millió Ft összértékű, anonim módon vásárolt indukciós főzőlapot vizsgáltunk.
A mi tesztjeink mindig függetlenek a gyártóktól és a forgalmazóktól, a saját pénzünkön tesztelünk – ezért kérjük a hozzájárulásodat.
Már csak pár kattintás, és kiderül, melyik a számodra legjobb indukciós főzőlap!
Ebben a cikkben összefoglaljuk neked a teszt eredményeit, a legfontosabb szempontok szerint melyik indukciós főzőlapok teljesítettek jól vagy rosszul.
A leggyengébben teljesítő termék eredménye
A legjobban teljesítő termék eredménye
Teszteredmények átlaga
A cikk elolvasásához jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Az összehasonlításhoz jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Ezeket a szempontokat vizsgáltuk a laborban. A tesztkritériumok melletti százalékos érték a kritérium súlyát jelenti az összpontszám kialakításában.
Vízforralás teszt
Az EN 60350-2 szabványnak megfelelően a szakértők vizet forraltak a legnagyobb, majd a legkisebb főzőzónán egy szabvány méretű edényben. Mérték az 1 l víz felforralásához szükséges időt és az ehhez felhasznált energiát.
Hőmérsékletszabályozás
A legkisebb és legnagyobb főzőzónán, legalacsonyabb hőfokon mérték rendszeres időközönként (30 percig) a szabványos edénybe töltött 30 mm olaj hőmérsékletét az EN 60350-2 szabvány szerint. A vizsgálat célja annak megállapítása volt, hogy a főzőlap képes-e állandó hőmérsékletet biztosítani.
Palacsinta teszt
Négy palacsintát sütöttek közepes főzőzónán, egységes teflonserpenyőben 200°C-on. A laborban megmérték az elkészítéshez szükséges időt, a kész palacsinták színét és a barnulás egyenletességét, valamint a sütéshez szükséges energiafogyasztást. A vizsgálatot az EN 60350-2 szabvány szerint végezték el.
Flexizóna teszt
A flexizónára zsírozott és lisztezett acéllemezt helyeztek a szakértők és a legmagasabb fokozatra kapcsolták. Megfigyelték és mérték, hogy a liszt egyenletesen barnul-e, esetleg a flexizóna egyes helyeken jobban, míg máshol kevésbé melegszik.
Hasábburgonya teszt
Az EN 60350-2 szabvány értelmében 45 percig sütöttek fagyasztott sültkrumplit 500 g-os adatokban. Az első adagot forró olajba tették, amikor elérte a 180 °C-ot, és 7 percig sütötték. Minden következő adag sült krumplit akkor tettek be az olajba, amikor az ismét elérte a 180 °C-ot, és 7 perc után kivették őket, egészen a 45 perc elteltéig. A krumplisütéssel egyidejűleg a maradék 3 főzőlapon vizet forraltak. Feljegyezték a szakértők a 180°C-os olajhőmérséklet eléréséhez szükséges időt, a kisütött adagok számát és az energiafogyasztást.
A használat egyszerűségét három szakértő értékelte. Ide tartozik a főzőlap alapvető és kiegészítő funkcióinak vizsgálata, a vezérlés, az összes főzőlap egyidejű használatának kényelme, a tisztíthatóság és a használati útmutató egyértelműsége.
Az energiafogyasztást a főzőlap funkció vizsgálata során elvégzett gyakorlati tesztek során és készenléti üzemmódban mérték.
Az elektromos, termikus és mechanikai biztonsági vizsgálatok az EN 60335-2-6 szabványon alapulnak.
A további biztonsági tesztek magukba foglalják a főzőzónák közötti hőmérséklet mérését, az indukció kikapcsolása utáni maradékhőmérsékletet és a főzőlap 60 °C-ra történő lehűlési sebességét. Megnézték, hogyan reagál a főzőlap az edény eltávolítására, a forró víz túlcsordulására, üres edény felmelegedésére.
Három laborszakértő szubjektíven értékelte a főzőlap működés közbeni zajszintjét és annak minőségét.
Labortesztjeink során számtalan mérést és vizsgálatot elvégzünk. A vizsgált kritériumok pontszámokat kapnak, 0-tól 5-ig tartó skála alapján értékelünk. Minden esetben igaz, hogy 0 a legrosszabb és 5 a legjobb érték.
A vizsgálati paramétereket rendszerezzük, a legfontosabb jellemzőket pedig súlyozzuk, így képzünk egy százalékos értéket, ami végül a termék tesztben elért eredményét mutatja a maximálisan elérhető 100%-hoz képest.
Bizonyos kiemelt kritériumoknál egyéb korlátozásokat is alkalmazunk, amennyiben az elvártnál (küszöb) rosszabb eredményt ér el a vizsgált szempont, az összeredmény sem mehet meghatározott érték fölé. Ebben az esetben a végső százalékos érték nem felel meg a kritériumok súlyozott átlagának. Az értékelést segíti az alábbi táblázat:
Manapság a főzőlapok nagyon divatosak, hiszen letisztult, modern külsőt kölcsönöznek a konyhának, ráadásul számtalan előnyük van. Két fő típusuk a gáz főzőlap és az elektromos főzőlap, ez utóbbit tovább bonthatjuk klasszikus, vaslapos főzőlapokra, kerámia főzőlapokra és indukciós főzőlapokra.
Az indukciós főzőlapok számos olyan extrával rendelkezhetnek, amik megkönnyítik az életünket.
Az indukciós lapok működési elve az elektromágneses indukción alapul, amely során egy edényt a főzőlapra helyezve erős mágneses mező jön létre. Az indukciós tekercs közvetlenül az edény alját melegíti fel. Az indukció használatának előnye, hogy a lehető leghatékonyabban osztja el a hőt, mivel nem emésztődik fel magának a főzőlapnak a felmelegítésére, szemben a hagyományos kerámia főzőlapokkal vagy gázfőzőkkel, ahol az edény környéke is felmelegszik.
Ahogy az edényt eltávolítjuk a főzőlapról, az indukció megszakad, így abban az esetben is rövid időn belül kikapcsol a főzőlap, ha mi elfelejtenénk megtenni. Azt is érzékeli, ha üres edény kerül a főzőlapra, ebben az esetben csökkenti a teljesítményét vagy kikapcsol, illetve ugyanez történik, ha forró víz ömlik a főzőlapra.
További hasznos extra a gyermekzár, amely megakadályozza a főzőlap véletlen bekapcsolását, az időzítő, amely lehetővé teszi a pontos főzési idő beállítását és az automatikus edényérzékelés. A flexizóna lehetővé teszi, hogy a főzőzónák közötti teret is kihasználjuk több kis edény vagy egy nagy fazék ráhelyezésével.
A hagyományos kerámia főzőlapokhoz képest az indukciós főzőlapok hangosabbak, ugyanis halk, zúgó hangot hallatnak, amit általában a főzőlap részét képező ventilátor okoz. A tesztelés során néhány modellnél probléma volt a zajos relé.
Fontos tudni, hogy nem minden edény használható indukciós főzőlapon, csak az, amelyiknek az alja mágnesezhető. Ezt vagy az edény alján lévő grafikus tekercs szimbólumból vagy egy egyszerű mágnes-tesztből tudjuk meg. Ha a mágnes (pl hűtőmágnes) az edény aljára tapad, akkor nyert ügyünk van. Általánosságban elmondható, hogy indukciós főzéshez használható edények fémből készülnek, például acélból, beleértve a zománcozottakat is.