Találd meg a számodra legjobb okosórát!
A Tudatos Vásárlók Egyesülete 15 márka 71 hazai boltokban és webshopokban megvásárolható okosóráját tesztelte nemzetközi fogyasztóvédő szervezetekkel együttműködve, egységes módszertan alapján, laboratóriumban.
Független szakértők a következő szempontokat vizsgálták: intelligens funkciók, aktivitásmérés, minőség, használhatóság, alkalmazás, akkumulátor és jellemzők. A legjobb okosórák megbízható és pontos adatokat szolgáltatnak közvetlenül az eszközön, vagy egy alkalmazáson keresztül az okostelefonon. Viseletük kényelmes, számos hasznos funkcióval rendelkeznek. Az okosórákat laboratóriumi teszteknek vetették alá, illetve tesztalanyok bevonásával vizsgálták a funkciókat, a használhatóságot, a napi tevékenységektől kezdve a sportaktivitásig, így biztosak lehetünk abban, hogy az eredmények megbízható válaszokat adnak kulcsfontosságú kérdésekre.
A tesztelt termékek átlagára 17 000 és 170 000 Ft között mozog.
Örök tanulságnak mutatkozik, hogy nem javasolt csak ár alapján választani, mert a legjobban teljesítő modellek között is találunk 40 000 Ft-os átlagáron elérhető készüléket és ugyanez elmondható a lista végéről is, ahol szintén találunk 40 000 forintos terméket. Akármennyit is szánunk tehát okosóra vásárlására, mindenképpen érdemes utánajárnunk, hogy az egyes termékeknek melyek az erősségei és melyek a gyengeségei. Ebben segítenek a terméktesztek.
A Tudatos Vásárlók Terméktesztjei pártatlanok, tudományosak, alaposak és sok pénzbe kerül az elkészítésük.
Ingyenes tesztoldalakat könnyű találni az interneten. Sokszor azonban ezeket az oldalakat a termék mögött álló gyártók, forgalmazók támogatják, és nem kell túl alaposnak vagy tudományosnak lenniük ahhoz, hogy magukat tesztnek nevezzék. Ezért az értékeléseik inkább bújtatott reklámnak tekinthetők.
Egy nemzetközi fogyasztóvédő hálózat tagjaként a mi tesztjeinket európai és amerikai laboratóriumokban szakértők készítik. Ez a hálózat teszi lehetővé, hogy ebben a tesztben 6 millió Ft összértékű, anonim módon vásárolt okosórát vizsgáltunk.
A mi tesztjeink mindig függetlenek a gyártóktól és a forgalmazóktól, a saját pénzünkön tesztelünk – ezért kérjük a hozzájárulásodat.
Már csak pár kattintás, és kiderül, melyik a számodra legjobb okosóra!
Ebben a cikkben összefoglaljuk neked a teszt eredményeit, a legfontosabb szempontok szerint melyik okosórák teljesítettek jól vagy rosszul.
A leggyengébben teljesítő termék eredménye
A legjobban teljesítő termék eredménye
Teszteredmények átlaga
A cikk elolvasásához jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Az összehasonlításhoz jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Ezeket a szempontokat vizsgáltuk a laborban. A tesztkritériumok melletti százalékos érték a kritérium súlyát jelenti az összpontszám kialakításában.
Az okosórák szöveges üzeneteket, hívás-, e-mail és közösségi média értesítéseket is kapnak. Különbségeket a megjelenített adatok részletességben és a megtekintés egyszerűségében találtak a szakértők. Míg az egyszerűbb modellek csak az értesítéseket jelenítik meg, tehát a telefon is kell ahhoz, hogy pontosan megtudd, miért kaptad a jelzést, addig más modellekről közvetlen válaszadás és híváskezdeményezés is lehetséges. Abban is különbségek mutatkoztak, hogy az egyes okosórák milyen megbízhatóan fogadják az értesítéseket, és ellenőrizték, hogy minden jelzés megérkezik-e.
A hívások kezelésének vizsgálata több kisebb teszt sorozatából állt. Rögzítették, hogy a készülék küld-e értesítést bejövő hívások esetén, az eszköz leköveti-e a mobiltelefon beállításait (pl. rezgő üzemmód).
Azt is ellenőrizték, hogy az eszköz lehetővé teszi-e a különböző számokról bejövő hívások értesítéseinek megkülönböztetését. Alaposan megvizsgálták az eszközről közvetlenül indítható hívások fogadásának és kezdeményezésének lehetőségeit. Figyelték a különbségeket Android és iOS telefonok használata esetén.
A telefonvezérlés vizsgálata egyszerűen megmutatja, hogy mennyire vezérelhető közvetlenül az okostelefon az okosóráról. Ellenőrizték, hogy egyáltalán lehetséges-e, és ha igen, hogyan vezérelhető például a kamera vagy zenelejátszó.
Az üzenetek küldésének tesztjei az SMS létrehozásának, fogadásának, megjelenítésének és rendezésének lehetőségeit vizsgálták.
A közösségi felületekkel és csevegőprogramokkal való kapcsolat egyértelmű igény. Értékelték, hogyan jeleníti meg az eszköz a Facebook, a WhatsApp, a Twitter vagy a Messenger értesítéseit, és mennyire egyszerű a közösségi oldalak irányítása közvetlenül az eszközről.
Egyes okosórák hanggal vezérelhetők. Amennyiben a hangfelismerő funkció felszereltség, tesztelték, hogy képes-e néhány egyszerű parancsra reagálni – például hány óra, milyen idő lesz holnap, küldjön üzenetet egy kijelölt személynek.
Az okosórák különféle érzékelőket tartalmaznak az aktivitás rögzítésére. Néhányuk kifejezetten az edzés szerelmeseinek készült, számos sport és érték lekövetésére alkalmas. Még azok az okosórák is képesek a lépések, megmászott emeletek számának követésére, a pulzusszám és alvás figyelésére, melyek leginkább a dizájnról és a kapcsolattartásról szólnak.
Ha a csuklódon közvetlenül figyelemmel kísérheted a tevékenységedet vagy éppen annak hiányát, az nagyszerű motivációt jelenthet a mozgásra, sportolásra. De csak abban az esetben, ha az okosóra által megadott értékekre valóban támaszkodni lehet.
A lépésszámláló az okosórák leggyakrabban használt és legalapvetőbb funkciója. A 10 000 lépés megtétele népszerű napi cél, de a legtöbb eszköz lehetővé teszi személyre szabott célok kitűzését is. A szenzorok azonban gyakran tévesen regisztrálják a kéz mozdulatai lépésként, vagy éppen elmulasztják regisztrálni a valódi lépéseket.
Függetlenül attól, hogy a távolság mérése során az aktivitásmérő GPS-re vagy a lépésszámláló adataira támaszkodik, ellenőrizték, hogy helyesen adja-e meg a megtett út hosszát. A távolságmérés ellenőrzése során a tesztalanyok ismert távolságú útvonalon közlekedtek: egy kilométeres sétát tettek meg a szabadban, amelyet két-két kilométer futás követett erdőben (figyelve a GPS jel esetleges elvesztésére) és szabad ég alatt. A Google Térképből származó adatok referenciaadatokként szolgálnak. A lépésszámlálóhoz hasonlóan a mérés pontossága mellett a mért adatok stabilitására is összpontosítottak a mérések ismétlésével.
A pulzusmérő pontosságának mérését több szituációban végezték el – pihenés, könnyű edzés, intenzív edzés, valamint futás és kerékpározás közben. A kapott eredményeket professzionális pulzusmérő mellkaspánttal vetették össze. Ha az első mérések nem mutattak megbízható értékeket (pl. az észlelt pulzus túl alacsony vagy túl magas volt), a mérést megismételték.
A mérés megbízhatósága ugyanolyan fontos, mint a pontosság. Ha a szenzor bizonyos napokon pontos, máskor viszont nem, nem fogjuk látni a fejlődésünket. A megbízhatóság értékelésére a teszteket megismételték, hogy lássák, megfelelően mérnek-e az okosórák, netán következetesen alul- vagy felülkalkulálnak.
A magasságmérő vizsgálat három előre meghatározott, különböző magasságú ponton történt, részletesen feltérképezett útvonalon. A szintemelkedést kiszámítani képes eszközökkel hat kilométeres, ismert szintemelkedésű kerékpárutat tettek meg.
Kezelhetőség, használhatóság tesztelése magában foglalja a beállítások vizsgálatát, valamint az általános tevékenységek és sportaktivitás során végzett tesztsorozatot. A beállítások ellenőrzésénél értékeltük az alkalmazás letöltését, fiók létrehozását, az eszköz szinkronizálását és személyre szabhatóságát.
Általános használat alatt olyan szempontokat értünk, mint az olvashatóság, a navigáció, az alváskövetés, a könnyű töltés, az áttekinthetőség és a menüben való navigáció, a telefonhoz való csatlakozás minősége, a telefonnal való egyszerű párosítás. Sporttevékenység közben vizsgálták az olvashatóságot, a motivációs kihívások minőségét és a célok teljesítésének egyszerű ellenőrzését. Hiába pontos az okosóra, nem fogják hordani, ha kényelmetlen, nehéz vagy csúnya. Éppen ezért férfi és női tesztelőink minden eszközt értékelnek kényelmi szempontok alapján is.
Meddig bírja az akkumulátor? A feltöltés sebességét (az az időintervallum, míg a teljesen lemerült akkumulátor eléri a 100%-ot), valamint az egy töltéssel való akkumulátor élettartamot mérték a laborban. Ezen kívül figyelték a töltéssel kapcsolatos egyéb funkciókat, a töltési módot, az alacsony akkumulátorszintre utaló figyelmeztetéseket.
Alkalmazás – Android vagy IOS? Az értékelés figyelembe veszi az alkalmazás vezérlését és testreszabhatóságát, a telepítést, valamint az eszköz és az okostelefon közötti interakció mértékét. A tesztek Android és iOS operációs rendszereknél külön-külön elvégzésre kerültek.
A legjobb okosórákat úgy tervezték, hogy nap mint nap viseljék őket, különböző szituációkban, beleértve a tömegközlekedést, az edzést, barkácsolást vagy akár egy nehezebb túrázást. A készüléknek kényelmesnek, jól felépítettnek, beltéri és kültéri használatra egyaránt alkalmasnak kell lennie.
Laboratóriumi körülmények között megvizsgálták, hogy az okosórák valóban tartós, jó minőségű anyagokból készültek-e, vagy csak annak tűnnek a reklámok alapján. Arra is választ kaptunk, hogy a képernyő tiszta, világos és nagy felbontású-e, könnyű olvasást biztosít-e gyenge és erős fényviszonyok között. A karcállóság tesztet hivatalos karcolásvizsgáló eszközzel végezték, amely meghatározott nyomást gyakorol az óra kijelzőjére.
Szakértők megvizsgálták a kapcsolat létrehozásához szükséges különböző elemek jelenlétét: GPS, Wi-Fi, Bluetooth, 3G, 4G vagy például az érintéses fizetéshez használható NFC.
Az olyan alapfelszereltségek mellett, mint a lépésszámláló, a megtett távolság, a kalóriaégetés és az alváskövetés, a következő funkciókat is figyelembe vették a fitness funkciók értékelésénél: integrált magasságmérő, szintemelkedés mérő, pulzusmérő, lehetséges csatlakoztatás külső pulzusmérővel, napi célok kitűzése, a különböző tevékenységek automatikus felismerése, az elvégzett fizikai aktivitás, valamint a motivációs üzenetek és figyelmeztetések manuális megváltoztatásának lehetősége.
Az intelligens funkciók elemzése során értékelték a szöveges üzenetekre, e-mailekre vagy a közösségi felületekről érkező üzenetek értesítéseit, az olvasás és válaszadás képességét, a bejövő telefonhívás jelzését és fogadásának lehetőségét, valamint a zene és kamera vezérlését az okostelefonon keresztül.
Labortesztjeink során számtalan mérést és vizsgálatot elvégzünk. A vizsgált kritériumok pontszámokat kapnak, 0-tól 5-ig tartó skála alapján értékelünk. Minden esetben igaz, hogy 0 a legrosszabb és 5 a legjobb érték.
A vizsgálati paramétereket rendszerezzük, a legfontosabb jellemzőket pedig súlyozzuk, így képzünk egy százalékos értéket, ami végül a termék tesztben elért eredményét mutatja a maximálisan elérhető 100%-hoz képest.
Bizonyos kiemelt kritériumoknál egyéb korlátozásokat is alkalmazunk, amennyiben az elvártnál (küszöb) rosszabb eredményt ér el a vizsgált szempont, az összeredmény sem mehet meghatározott érték fölé. Ebben az esetben a végső százalékos érték nem felel meg a kritériumok súlyozott átlagának. Az értékelést segíti az alábbi táblázat:
A legjobb okosórák nemcsak jól néznek ki, de pontosan rögzítik sporttevékenységeinket, vezérlik az applikációkat, kézbesítik az értesítéseket és közvetlenül a csuklódról telefonálhatsz vagy küldhetsz üzeneteket. Okosóra tesztünkben számos modell megfelelt az elvárásainknak, de találtunk olyan modelleket is, amelyek kényelmetlenek, használat során hiányosságokat tapasztaltunk, illetve a rögzített aktivitást mérő adatok pontatlanok voltak.
Útmutatónkkal ártól függetlenül szeretnénk rávilágítani a legfontosabb szempontokra, mert ahogy tesztünk is igazolta, nem biztos, hogy a legdrágábbak között találod a legjobbat.
Az okosóra egy olyan óra, amelyen ugyanolyan applikációkat tudsz használni, mint a telefonodon vagy a laptopodon, csak kisebb és a csuklódón is elfér.
A legtöbb modell digitális kijelzővel rendelkezik, de vannak olyan „hibrid” órák is, melyek kijelzője bár analóg, az okos funkciók gombnyomásra megjeleníthetőek.
Az okosórához szükséges egy okostelefon is, hogy a két készüléket az adatcseréhez össze tudd párosítani. A használat első lépéseként a telefonra telepíteni kell az okosóra applikációját, aminek segítségével módosítani tudod a beállításokat és elemezni az összegyűjtött adatokat.
A tesztben szereplő modellek átlagárai 15 000 és 200 000 Ft között mozognak. Az árkategória felső hátárához közel leginkább a prémium kategóriás anyagokért (arany vagy nemesfémek alkatrészek) és a dizájner márkáért fizetjük a felárat és nem a legújabb technológiai megoldásokért.
Nem kell a legdrágább modellt megvásárolnod ahhoz, hogy megbízható okosórád legyen. Tesztünk során a 40-60 000 Ft-os árkategóriában is találtunk kitűnő eszközöket. Arra is rájöttünk, hogy a magas ár nincs párhuzamban az óra paramétereivel és tudásával. A magasabb árfekvésű modellek többféle adatot tudnak gyűjteni az aktivitásunkról, jobb minőségű anyagokból készülnek (a szíj és az óralap általában műanyag helyett rozsdamentes acél vagy alumínium). A nagyobb márkák új modelljei általában prémium kategóriában is megvásárolhatóak.
Egyes modellek ötvözik a klasszikus kinézetet a modern technológiával, vagyis az okos funkciók egy klasszikus megjelenésű órában vannak elrejtve. Képesek követni az aktivitást és gyűjteni adatokat, de nem megrögzött fitness rajongóknak készültek és nem mindegyik alkalmas edzőtermi használatra.
A többi hibrid okosórával összehasonlítva a Mobvoi Ticwatch Pro 2020-as modell egészen jó jellemzőkkel rendelkezik, de még így is inkább olyan sportkedvelőknek készült, akik fittek szeretnének maradni, és nem olyanoknak, akik fejlődésük érdekében célirányosan rögzítenék aktivitásaikat.
Okosóra vásárlásakor az egyik első szempont, hogy az óra kompatibilis legyen a telefonunkkal, mivel csak így fogjuk tudni őket használni.
Ma már egyre több márka modelljei használhatóak egymással, de még így is akad egy-két dolog amire érdemes figyelni.
Amennyiben iPhone-od van, a legkézenfekvőbb, ha Apple Watch óra mellett döntesz. Az Apple Watch-ok androidos telefonokon nem működnek hibátlanul. Amennyiben nincs okostelefonod, de mégis szeretnél egy Apple Watch okosórát, úgy az Apple családi beállításai között több okosórát is tudsz egy telefonhoz csatlakoztatni.
A Samsung órák operációs rendszere a Tizen. Míg az Apple Watch-okat iPhone-ra tervezték, úgy a Samsung okosórák a Samsung telefonokon működnek optimálisan.
A legsokoldalúbbak a Google okosórái, amelyeken a Wear OS operációs rendszer fut. A legtöbb androidos és iPhone telefonon is nagyobb hiba nélkül működnek, de egy-két kiegészítő funkció nem elérhető számukra (főleg a beszédfelismerés és a hangvezérlés funkcióknál akadnak hibák). Ha rendszeresen edzel, akkor az aktivitásmérőd által szolgáltatott adatok pontossága és megbízhatósága elsőrendű szempont. Abban az esetben is fontos, ha még kezdő vagy, mert nem mindegy, hogy véletlenszerű mérések alapján tapogatózol a sötétben, vagy pontos adatokból látszik a fejlődésed.
A Wear operációs rendszert androidos készülékekre fejlesztették, de korlátozottan használható iPhone-okon is. Egy külön kezelőfelületen éred el az üzeneteket, hívásokat és a naptár bejegyzéseidet. Az Android Wear 2.0 vagy másnéven Wear OS rengeteg kiegészítő funkcióval rendelkezik, az óralap kinézetének testreszabásától kezdve, a leggyakrabban használt applikációid információnak lekérésén keresztül, az értesítések kezeléséig. Megszabadít a folyamatos okostelefon használattól, mivel az applikációk bluetooth vagy wifi kapcsolat nélkül is működnek, a telefonod közelsége nélkül is.
Előnyök: A Google által fejlesztett és támogatott operációs rendszer, melynek használata a legújabb fejlesztésekkel igazán egyedi élményt nyújt. A Play Store-on keresztül rengeteg applikáció elérhető hozzá.
Hátrányok: Az iPhone-okon való működése korlátozott, egyes appok működése hibás.
A Samsung okosóráin a Tizen operációs rendszer fut. Eleinte a Tizen kizárólag Samsung okostelefonokkal működött, de mostanában jó pár androidos handsettel is használható. Az Iphone 5-ös szériától az Apple telefonjain is használható, bár csak korlátozottan.
Előnyök: A Samsung okosórákra általánosan jellemző, hogy kiváló anyagokból készülnek és sok sporttevékenység adatainak elemzésére alkalmasak. Amennyiben aktívan sportolsz, úgy a Samsung Galaxy Watch Active vagy a Samsung Galaxy Watch Active 2 jobb választás lehet számodra, mint a Google okosórák. Külsőre divatosak, unisexek, nem feltűnőek, hétköznapi viselethez és sportruházatunkhoz is passzolnak.
Hátrányok: Az ezzel az operációs rendszerrel kompatiblis applikációk száma korlátozott. Bár az utóbbi időben némi fejlődés tapasztalható, mivel a népszerűbb appok, mint a Spotify, az Uber vagy a Nest működése egyre zavartalanabb.
Kizárólag Apple termékekre fejlesztett operációs rendszer. Az Apple WatchOS érintőképernyős kezelőfelületén görgetheted a névjegyzéket, diktálhatsz válaszüzenetet és elkészítheted a saját edzésterveidet. Az Apple rendszeresen ad ki frissítéseket az operációs rendszeréhez, mely széles körben kínál hasznos és informatív appokat az iPhone felhasználók részére.
Előnyök: Használata könnyű, minden értesítéshez hozzáférést ad és a kezelőfelületet az ízlésednek megfelelően testre szabhatod.
Hátrányok: Kizárólag Apple Watch okosórákon működik, melyek a magasabb árkategóriájú termékek közé tartoznak, még az olyan egyszerűbb modellek is, mint az Apple Watch SE.
Mindegyik okosóra tudja rögzíteni a lépésszámot és megtett távolságot. A legtöbb modell méri a pulzusszámot és egyre több modellben található beépített GPS, így rögzíteni tudja a futás útvonalát anélkül, hogy magaddal kellene vinned az okostelefonodat. Sok modell vízálló, amely akkor hasznos, ha úszás közben is szeretnéd használni (habár nem sok modell képes részletes adatrögzítésre úszás esetén).
A tesztben szereplő modellek beépített, tölthető akkumulátorral rendelkeznek, de hogy melyik milyen hosszú ideig üzemképes, az főleg a modell típusától függ. Az akkumulátor üzemidejét az okosóra jellemzői is befolyásolják, mivel a nagy képernyőnek, a pulzusmérőnek és az egyéb érzékelőknek nagyobb az energiaigényük. A GPS használatával is gyorsabban merül az akkumulátor.
A jobb okosórák elegendő, legalább 4 GB belső memóriával rendelkeznek. Ez nem csak arra elég, hogy új appokat tölts le, de arra is, hogy a zenéidet tárold rajta.
A wifis okosórák helyi hálózatra is tudnak kapcsolódni, így megkapod az értesítéseket vagy online funkciókat is tudsz használni, még akkor is, ha a telefonod nincs bluetooth hatótávban.
A legtöbb okosóra képes arra, hogy használja a telefonodon lévő GPS-t. Ha mégis kinti sporttevékenységet szeretnél végezni a mobilod használata nélkül, akkor olyan okosórát keress, mely beépített GPS-szel felszerelt. Így a mozgásod útvonalát és megtett távolságot is rögzíteni tudod, a telefonod nélkül.
Mostanában már a legolcsóbb modellek is rendelkeznek alváskövetés funkcióval. Mozgásfigyelő érzékelővel gyűjtik az adatokat az alvás minőségéről, megmutatva, hogy az alvásod során voltál-e éber állapotban, de megmutatja az egyes alvási fázisokban töltött idő hosszát is (REM, felületes és mély alvási fázis). Van olyan modell, amely figyelemmel kíséri az alvási ciklus változását, így olyankor tud ébreszteni, amikor optimális és a legközelebb van a beállított ébresztési időponthoz.
Az alváskövetés funkcióról bővebben a kapcsolódó cikkeknél olvashatsz.
A legtöbb okosórának legalább fröccsenésállónak kell lennie. Fontos, hogy ez nem azt jelenti, hogy az okosóra vízálló és úszáshoz alkalmas. A vízállóság mértékének magadásához a víznyomás mértékegységét is használják ATM (atmoszféra)-ben megadva. Az 5 ATM azt jelenti, hogy az okosóra 50 méteres vízmélységig vízálló.
Aktivitás során mért pulzus adatokból lehet legjobban megállapítani a fittségi szintünket, illetve annak javulását. Emellett a pulzustartomány zsírégetés szempontjából is fontos adat. A legjobb eszközök nemcsak folyamatosan rögzítik a pulzusszámot, hanem akkor is jeleznek, ha edzés során elérted a megfelelő pulzus tartományt. Egyes modellek azt is mérik, hogy mennyi időbe telik edzés után a nyugalmi állapot elérése, melyből szintén a fittségi állapotunkra tudunk következtetni.
Az okosóráknál feltüntetett cellular kifejezés arra utal, hogy az eszköz mobilinternet szolgáltatás igénybevételével is használható. Ennek köszönhetően az okosórával tudsz fogadni hívásokat, üzeneteket és értesítéseket a telefonod nélkül is. Ez nem minden okosóra használó számára elérhető, mert ez szolgáltatás függ az internetszolgáltatódtól is. A folyamatos internet kapcsolat befolyásolja az akkumlátoridőt és érdemes átgondolni a havi előfizetésed költségét is.
A legtöbb okosóra beépített mikrofonnal rendelkezik (beszédfelismerés funkció, a szöveges üzenetek diktálásakor vagy a hangvezérlés funkció), de ritkábban található bennük beépített hangszóró. Amennyiben szeretnéd az okosórádat telefonálásra is használni, ezt a jellemzőt mindenképp ellenőrizned kell vásárlás előtt. A figyelmeztetéseknél és ébresztőnél is használható a rezgés helyett.