Találd meg a számodra legjobb naptejet!
A Tudatos Vásárlók Egyesülete 30 faktoros felnőtt és 50+ faktoros gyerek naptejeket tesztelt laboratóriumban és önkénteseken, nemzetközi fogyasztóvédő szervezetekkel együttműködve, egységes módszertan alapján.
Megmértük a termékek UVB és UVA sugárzás elleni hatékonyságát, a mért értéket összehasonlítottuk a gyártó általi besorolással. Az önkéntesek értékelték a termékek gyakorlatban való használatát, a végső eredményhez pedig figyelembe vettük a naptejek környezetre való hatását és a termékek címkéjének információtartalmát is.
Mi nemcsak kipróbáltunk néhány naptejet, hanem mind a 25 terméket laborban teszteltük. A 17 darab 30 faktoros és 8 darab 50+-os terméket alaposan, szigorú nemzetközi protokoll szerinti vizsgálatnak vetettük alá. Összesen 16 szempont szerint teszteltünk és 17 technikai paramétert mértünk meg és gyűjtöttünk össze a termékekről, melyek alapján össze tudod hasonlítani őket, illetve számos szűrési lehetőséget találsz a tesztünkben, hogy ki tudd választani a neked legjobbat!
A Green&Safe LIFE-styles projektet az Európai Unió LIFE alapja támogatja, az Agrárminisztérium társfinanszírozza. Azonosító: ENV GIE HU000622 Green&Safe LIFE-styles.
BezárA tesztelt termékek 100 ml-re vonatkoztatott átlagára 600 és 8 000 Ft között mozog.
Örök tanulságnak mutatkozik, hogy nem javasolt csak ár alapján választani, mert a legjobban teljesítő termékek között is találunk olcsóbb és drágább áron elérhető naptejeket és ugyanez elmondható a lista végéről is. Akármennyit is szánunk tehát naptej vásárlására, mindenképpen érdemes utánajárnunk, hogy az egyes termékeknek melyek az erősségei és melyek a gyengeségei. Ebben segítenek a terméktesztek.
BezárLegyél a tagunk, hogy hozzáférj a több mint 4500 termék és szolgáltatás objektív értékeléséhez.
Ezeket a szempontokat vizsgáltuk a laborban. A tesztkritériumok melletti százalékos érték a kritérium súlyát jelenti az összpontszám kialakításában.
Fényvédő faktor (SPF) meghatározása
A fényvédő faktort az ISO 24444:2010 (“Kozmetikumok. Napfényvédő termékek vizsgálati módszerei. A napfényvédő faktor (SPF) in vivo meghatározása”) nemzetközi szabvány alapján mérték meg.
Mindenki más-más mértékben érzékeny a napsugárzásra, ezért a tesztben résztvevőket úgy választották ki, hogy a nemzetközileg elfogadott Fitzpatrick-skála szerinti mind a 6 bőrtípus képviselve legyen. 30 tesztalany hátára vitték fel a tesztelt termékeket. 15 perc után napsugárzás-szimulátorral 6 különböző fokozatban tették ki UV-sugárzásnak a bekent, illetve a kontroll bőrfelületet és egy harmadikat, amit egy már bevizsgált hatékonyságú naptejjel kentek be. 16-24 órával az UV sugárzás után a bőr pirosságát nézték meg és a fényvédő faktor meghatározásához a bőrön megjelenő erythema (napégés) fokozatait vizsgálták. Az így megmért és a csomagoláson feltüntetett fényvédő faktor értékét összehasonlították.
UVA sugárzás elleni védelem mértékének meghatározása
UVA sugárzás elleni védelem mértékének meghatározása során az ISO 24443:2012 (“Az UVA-fotovédelem sugárszűrésének in vitro meghatározása”) nemzetközi szabványt vették figyelembe. A teszt során az UV-fényáteresztés értékét vizsgálták – bizonyos mennyiségű besugárzás előtt és után – egy vékony naptej mintán keresztül, amit egy plexilemezre vittek fel. Az Európai Bizottság ajánlása nyomán az UVA védelem előírt szintje legalább egyharmada a terméken feltüntetett SPF-védelemnek.
Az UVA és UVB fényvédő faktort 65%-os súllyal vettük figyelembe a végeredményben, illetve ha a termék egy bizonyos szint alatt teljesített ezen a vizsgálaton, akkor büntetőpontokat vontunk le az összpontszámából.
Miután 30 önkéntes tesztelte naptejeket, egy kérdőívet töltöttek ki a készítmények kozmetikai tulajdonságairól. Rákérdeztünk a beszívódás gyorsaságára, a bőrre való felvitelre, a termékek állagára, a ragadásmentességre, a zsírmentességre, a készítmény illatára, a bőr színváltozására a készítmény felvitele után, az összbenyomásra és arra, hogy vajon megvásárolnák-e a terméket.
Megvizsgáltuk, hogy a termékben szerepelnek-e olyan összetevők, melyek a környezetre káros hatással vannak, különös tekintettel a vízi élővilágra és a korallokra.
A címkét a hatályos törvény és az Európai Unió rendelete (Európai Parlament és a Tanács 1223/2009/EK rendelete a kozmetikai termékekről) szerint vizsgáltuk. Pontoztuk, hogy mennyire informatív a termékcímke (gyártó, forgalmazó neve és címe, névleges tartalom súlyban/töltési térfogatban, minőségmegőrzési idő megjelölése, felhasználásra vonatkozó különleges óvintézkedések, gyártási tételszám, kozmetikai termék rendeltetése, összetevők, tájékoztatás nyelve) és megvizsgáltuk, hogy a tudnivalók letörölhetetlen, könnyen olvasható és jól látható formában szerepelnek-e rajta.
Összetevők tekintetében az alábbi anyagok lehetnek káros hatással egészségünkre, ezért jobban járunk, ha nincs a kozmetikai termékekben:
A vizsgált potenciálisan káros anyagok közül a tesztelt napkrémekben találtunk nanorészecskét (a fény hatására szabad gyökökre bomló titán-dioxidot), parfümöt, allergéneket, octocrylene-t (fokozhatja a többi fényvédő káros hatását azáltal, hogy mélyen beszívódik a bőrbe, és ott ártalmas szabadgyökök keletkezését segíti elő), hormonkárosító kockázatú ethylhexyl methoxycinnamate-ot, potenciálisan allergizáló BHT-t. Ezekért pontlevonás járt. Parabént egy termék sem tartalmazott.
Labortesztjeink során számtalan mérést és vizsgálatot elvégzünk. A vizsgált kritériumok pontszámokat kapnak, 0-tól 5-ig tartó skála alapján értékelünk. Minden esetben igaz, hogy 0 a legrosszabb és 5 a legjobb érték.
A vizsgálati paramétereket rendszerezzük, a legfontosabb jellemzőket pedig súlyozzuk, így képzünk egy százalékos értéket, ami végül a termék tesztben elért eredményét mutatja a maximálisan elérhető 100%-hoz képest.
Bizonyos kiemelt kritériumoknál egyéb korlátozásokat is alkalmazunk, amennyiben az elvártnál (küszöb) rosszabb eredményt ér el a vizsgált szempont, az összeredmény sem mehet meghatározott érték fölé. Ebben az esetben a végső százalékos érték nem felel meg a kritériumok súlyozott átlagának. Az értékelést segíti az alábbi táblázat:
Egy naptej fényvédő faktora (Sun Protection Factor, SPF) azt mutatja meg, hogy mennyivel több napsugárzás okoz napégést a naptejjel védett, mint a nem bekent bőrön. Vagyis a készítményt használva mennyi idővel tovább tartózkodhatunk a napon, mintha nem kentük volna be magunkat semmivel. Helytelen viszont az az általánosan elterjedt képlet, miszerint a 30-as faktorú naptejjel 30-szor annyi időt tölthetünk biztonságban a napon, mint nélküle. A naptej által biztosított védelem hatékonyságát ugyanis több tényező befolyásolja: a napsugárzás erőssége (ez függ az időjárástól, a napszaktól és a földrajzi elhelyezkedéstől), a bőrtípusunk, mennyi naptejet kentünk a bőrünkre, milyen gyakran kenjük be magunkat, mennyire izzadunk, stb. Ettől függetlenül létezik egységes protokoll az SPF meghatározására (lásd a következő bekezdést), ám fogyasztói szempontból ezek az értékek leginkább összehasonlítás céljából hasznosak.
A faktorszám az UVB elleni védelmet jelzi, az EU ajánlás szerint az UVA faktornak legalább a faktorszám harmadának kell lennie.
A 25 vizsgált naptej között 17 db 30 faktoros és 8 db gyerekeknek való 50+ faktoros termék volt, melyek ára széles skálán mozog, 600-8000 Ft/100 ml tartományban. A teszteredmények, vagyis a termékek minősége és az ára között nem találtunk összefüggést, az első és az utolsó helyen szereplő fényvédő készítményért is 10.000 Ft körüli összeget kell otthagynunk az üzletben, de 1600 Ft-ért is hozzájuthatunk több, az élmezőnyben végzett termékhez. A felnőtt naptejek közül a Biotherm Waterlover 30 faktoros napteje került az első helyre, míg a gyermek naptejek közül az Avène 50+ faktoros terméke lett a legjobb, mindkettő magasabb árkategóriába tartozik. Ár-érték arányosan felnőtteknek a Rossmann sajátmárkás termékét, a Sunozon SPF30-t, gyerekeknek a Lidl sajátmárkás termékét, a Cien Kids Spray SPF50+-t ajánljuk, melyek 70%-os eredménnyel végeztek a terméktesztben.
A lista végén szereplő három termék esetében a fényvédő faktort meghatározó laboratóriumi mérés kisebb értéket mutatott, mint amit a gyártó ígért. Nem volt akkora az eltérés, hogy azt mondjuk, a termékek „elbuktak” a teszten, de felhívnánk a vásárlók figyelmét arra, hogy amennyiben ezeket a fényvédő készítményeket használják, körültekintőbben, gyakrabban kenjék be magukat velük.
A túlzott és védelem nélküli napozásnak, leégésnek számos káros hatása van a korai ráncosodástól a bőrrákig, ezért az UV-sugárzás elleni védelem rendkívül fontos. Ma már azt is tudjuk, hogy az UVA és az UVB sugárzás egyaránt károsítja a bőrt és bőrrákot okozhat.
Fokozottan igaz ez a gyerekekre, az ő bőrükben ugyanis még nem alakultak ki bizonyos védekezési mechanizmusok. Ráadásul többet is vannak a napon: becslések szerint az ember az egész életében érő UV-sugárzás 80%-át 18 éves kora előtt “gyűjti be”.
További tippekért olvasd el kapcsolódó cikkeinket!