Találd meg a számodra legjobb falfestéket!
A Tudatos Vásárlók Egyesülete 23 féle fehér falfesték illékony szervesanyag-tartalmát (VOC) és formaldehid kibocsátását vizsgálta meg laboratóriumban. Azt vizsgáltuk, hogy milyen mértékben tartalmazzák ezeket az egészségre káros összetevőket, és hogyan tájékoztatnak a gyártók.
Huszonhárom különféle, a hazai barkácsáruházakban, festékboltokban kapható fehér falfesték VOC-tartalmát és formaldehid kipárolgását vizsgáltuk meg. Emellett értékeltük a termékek összetételét, figyelembe vettük a fogyasztóvédelmi védjegyek meglétét is. A lakások levegőjébe kerülő egészségkárosító illékony szerves vegyületeket (VOC-ok) és a formaldehid forrása egyrészt a kinti levegő valamint bútorok, szőnyeg, kárpit, festékek és ragasztók.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete már 9 évvel ezelőtt megvizsgálta a hazai boltokban kapható fehér falfestékek formaldehid kibocsátását. Akkor a festékek kibocsátása között 15-szörös eltérés volt. A vizsgálat során a termékek mintegy felénél merült fel, hogy használata során túl magas formaldehid-koncentráció alakul ki. Kíváncsiak voltunk, változott-e a helyzet az elmúlt években.
BezárAz árakat a könnyebb összehasonlíthatóság érdekében az 1 liter festékre vonatkozó egységárban tüntettük fel. A legjobban szereplő termékek ára 1500 Ft/liter és 350 Ft/liter egységáron mozgott, de a lista végén is találunk 170Ft/liter, 2.000Ft/liter és 7.000 Ft/liter egységáron mozgó terméket is.
Örök tanulságnak mutatkozik, hogy nem javasolt csak ár alapján választani, mert a legjobban teljesítő termékek között is találunk olcsóbbat, illetve ugyanez elmondható a lista végéről is, ahol szintén találunk drágább szert. Akármennyit is szánunk tehát vásárlásra, mindenképpen érdemes utánajárnunk, hogy az egyes termékeknek melyek az erősségei és melyek a gyengeségei. Ebben segítenek a terméktesztek.
Bezár
Legyél a tagunk, hogy hozzáférj a több mint 3200 termék és szolgáltatás objektív értékeléséhez.
Ezeket a szempontokat vizsgáltuk a laborban.
A laboratóriumi teszt során a festékek VOC-tartalmát és formaldehid kipárolgását mértük zárt térben huszonnégy órán át 23 Celsius-fokon. Az EU-s szabályok szerint a falfestékek max. 30g/l VOC-ot tartalmazhatnak. A formaldehidre nincs közvetlen határérték. Itt munkaegészségügyi határértéket ad meg a hazai szabályozás, amely alapján 0,6 mg/m3 a megengedett koncentráció a helységek légterében a festést foglalkozásszerűen végzőknél.
Illékony szerves vegyületek (VOC)
VOC-nek (volatile organic compound) hívunk minden normál légköri nyomáson a 250 °C alatti forrásponttal rendelkező illékony anyagot. A VOC-k nagy része az iparból és az autók kipufogógázaiból, illetve tankoláskor kerül a levegőbe, és hozzájárul a városi szmog kialakulásához is. A VOC-k másik jelentős forrása a szerves oldószerek párolgása.
A lakás levegőjébe kerülő VOC-nak több forrása is lehet: jöhetnek légszennyező anyagok kívülről a lakásba, belső tevékenységgel a sütés-főzés füstjével és dohányzással. Az egyik legjelentősebb szennyező forrás viszont a lakás berendezése: az épületelemek, a bútorzat, függönyök, szőnyegek, valamint a szobában használt festékek, lakkok, pácok és ragasztók tartósító. Ezeknek az anyagoknak eltérő egészségügyi, környezeti hatásaik vannak.
A lakásba jutó VOC-ok fejfájást, légzőszervi megbetegedést, torok- és szemirritációt, szédülést, kimerültséget okoznak, és csökkentik a koncentrálóképességet; hosszú távon a máj és az idegrendszer károsodását okozhatják.
Formaldehid
A festékekben alkalmazott tartósítószerek bomlástermékeként keletkezik. Szobahőmérsékleten gáz halmazállapotú, így a festékek száradásakor azokból a helyiség levegőjébe kerül. Bár az életfolyamatok során is keletkezik kis mennyiségben, de nagyobb koncentrációban a formaldehid allergiát okozhat, illetve növeli a daganatos megbetegedések kialakulásának esélyét. 1,2mg/m3 koncentráció felett szem- és nyálkahártyairritáló hatású, köhögést, fejfájást is kiválthat.
Termékcímke alapján azt is pontoztunk, hogy a festék tartalmazott-e allergizáló hatású isothiazolinone tartósítószert.
A festékek tartósítására használják az isothiazolinone különféle származékait, ezek a vegyületek a termékek többségében (83%) megtalálhatóak. Ezek a vegyületek belélegezve, vagy bőrrel érintkezve allergiás tüneteket válthatnak ki.
Minden termék 50 pontról indult.
Labortesztjeink során számtalan mérést és vizsgálatot elvégzünk. A vizsgált kritériumok pontszámokat kapnak, 0-tól 5-ig tartó skála alapján értékelünk. Minden esetben igaz, hogy 0 a legrosszabb és 5 a legjobb érték.
A vizsgálati paramétereket rendszerezzük, a legfontosabb jellemzőket pedig súlyozzuk, így képzünk egy százalékos értéket, ami végül a termék tesztben elért eredményét mutatja a maximálisan elérhető 100%-hoz képest. Az értékelést segíti az alábbi táblázat:
Minden festék alapösszetevője
Az egészségre káros oldószerek közé tartozik az etilén-glikol, a metil-alkohol, a propilén-glikol. A tartósítók közül leggyakrabban az ammóniával és a formaldehiddel találkozunk.
A festékeken kötelező feltüntetni a VOC maximális koncentrációját. A fogyasztóknak nehézséget okozhat, hogy a termékek jelentős részénél (23-ból 12 falfesték) gyártó a hivatalosan megengedett maximális értéket tünteti fel „legfeljebb 30g/l” formában, vagyis ennél kevesebb, de ezen belül bármennyi lehet. Habár a tesztben szereplő termékek mindegyike a megengedett határérték alatti mennyiségű VOC-ot tartalmazott, a fenti információ nem nyújt segítséget a vásárlónak, hiszen nem tud különbséget tenni a valós VOC tartalom között, és amint a tesztből is kiderült akár hetvenszeres különbség is lehet.
Annál a 11 falfestéknél, ahol a gyártó a kötelező törvényi minimumon túl a valóságot jobban megközelítő értéket tüntetett fel (pl. 0,1g/m>), mindegyik esetben valósnak bizonyult a tájékoztatás, ugyanis a laborvizsgálat során is a vállalt értéknél kevesebb VOC-ot mértek a fogyasztóvédők.
Ezért érdemes olyan terméket választani, ahol a gyártó pontosabb tájékoztatást nyújt a törvényben előírt minimumnál. Ezek a termékek jellemzően kevesebb VOC-ot tartalmaztak, mint a „legfeljebb 30g/l” információval ellátott társaik.
A tesztelt termékek mindegyike kevesebb illékony vegyületet (VOC) tartalmazott a hivatalosan megengedettnél, de a mért értékek között hetvenszeres eltérés volt. Miközben a legkisebb VOC tartalom 0,04 g/l, legmagasabb mért érték 2,79 g/l volt.
Formaldehid kipárolgás tekintetében is nagy volt a szórás. Miközben volt olyan termék, amelyikben egyáltalán nem mértek formaldehid kipárolgást, a legkisebb mért érték 0,006 mg/m3, a legmagasabb érték ennek közel ötszázszorosa 2,83 mg/m3 volt. A tesztelt termékek 30%-nál a formaldehid kipárolgás meghaladta a 0,6 mg/m3 munkaegészségügyi határértéket.
Érdemes figyelembe venni, hogy a levegőbe kerülő VOC és formaldehid mennyisége jelentősen függ a légcsere intenzitásától és a hőmérséklettől is, alkalmi felhasználóként pedig nem vagyunk kitéve gyakran ennek a terhelésnek, de ha lehet, mégis válasszunk minél kevésbé egészségkárosító kipárolgású terméket, és festést követően intenzíven szellőztessünk.
Mindössze egy terméknél, az OBI beltéri fehér falfestéknél nem mértek formaldehid kipárolgást. Viszont volt olyan termék, (Poli-farbe Platinum falfesték diszperziós beltéri fehér), ahol ugyan feltüntették a címkén, hogy „formaldehid mentes”, a laborvizsgálat mégis kimutatott formaldehidet, habár nem ez volt a legmagasabb mért érték.
A lista élén 99%-kal a penészedést gátló hatású Kreidezeit Mészfesték végzett. A mészfestékeknél nincs szükség konzerválószerekre, mivel a pH értéke 12-13 között mozog. Ilyen körülmények között a mikroorganizmusok nem életképesek. Ezért termék VOC-tartalom és formaldehid kibocsátása is minimális volt, nem volt benne isothiazolinone, továbbá Vegan, Öko-Test: sehr gut minősítésekkel rendelkezett.
Második helyen két saját márkás OBI festék, valamint a Bio pin beltéri fehér falfesték végzett, szorosan mögöttük harmadik helyen a Düfa, Swingcolor és Dulux termékei. Mindegyik kevés VOC-ot tartalmazott és kicsi volt formaldehid kibocsátása. A Duluxnak pedig volt olyan terméke is, amelyik a lista végére került, a magas VOC-tartalom miatt. Érdekesség, hogy a Tudatos Vásárlók Egyesületének 2010-es felmérésében még az OBI termékeinek volt a legmagasabb formaldehid kibocsátása.
A lista végén, magas VOC tartalommal és formaldehid kibocsátással több Polifarbe festék, egy Dulux és egy Tikkurila termék végzett. Érdekesség, hogy a Polifarbe márkának több terméke is 90% fölött teljesített, vagyis egy márkán belül is jelentős eltérés lehet.
Két terméknek volt független minősítése. Az Öko test sehr gut minősítésű Kreidezeit Mészfesték a lista élén végzett. Az alacsonyabb kipárolgást tanúsító Blaue Engel minősítésű Schöner Wohnen Polarweiss beltéri falfesték habár 95%-kal szintén az élmezőnyben végzett, voltak nála kisebb kipárolgású, de nem minősített termékek is. Úgy tűnik a független minősítés jó támpont lehet a vásárlónak, de nem csak minősített termékek lehetnek jók.
A penészedés sok lakásban gondot okoz. Ilyenkor sokan, ha nem tudják megoldani a jobb szigetelést, a hőhíd vagyis a probléma fő okának megszüntetését, penészedést gátló festékkel próbálják áthidalni a problémát. A tesztben szereplő 5 kifejezetten penészedés gátló termékként árusított falfesték közül 4 az élmezőnyben végzett, csak egy került a lista végére a magas károsanyag kibocsátás miatt.
Innovációs és Technológiai Minisztérium – a fogyasztók érdekében. Ez a teszt az ITM FV-I-19-18-C jelű pályázata keretében készült.
A Green&Safe LIFE-styles projektet az Európai Unió LIFE alapja támogatja, az Agrárminisztérium társfinanszírozza. Azonosító: ENV GIE HU000622 Green&Safe LIFE-styles.