Nemzetközi partnerszervezeteink közreműködésével a Tudatos Vásárlók Egyesülete 70 síparadicsomról gyűjtötte össze a legfontosabb tudnivalókat, melyek segíthetnek eldönteni, merre induljunk. Az adatok lehetővé teszik, hogy könnyen átlássuk, melyik helyszín milyen adottságokkal rendelkezik, és milyen szolgáltatások érhetőek el. Pár kattintás és már indulhatunk is a számunkra legmegfelelőbb sípálya felé.

A környező országok sípályáit vettük sorra: Ausztria (24), Bosznia-Hercegovina (3), Horvátország (2), Magyarország (5), Olaszország (6), Szlovénia (27), és Szlovákia (3). Az adatok a síparadicsomok weboldalairól származnak. Olyan szempontokat figyeltünk, mint a sípálya tengerszint feletti magassága, Budapesttől való távolság, sífelvonók száma, sípályák összhossza, éjszakai síelés és sífutás lehetősége, illetve, hogy síkölcsönzőt találunk-e a helyszínen. Az is kiderül, hogy mennyiért élvezhetjük a pályán száguldást a különböző helyszíneken.
Távolság
Hogy mennyit kell utaznunk a sípályáig, egyáltalán nem mindegy. Sokan hétvégenként ugranak el egyet síelni, így fontos, hogy mennyi időt töltünk az autóban és mennyit a vágyott pályán. A síparadicsomok távolságát Budapesttől határoztuk meg a Google maps segítségével, a leggyorsabb autós út hosszával számolva. Így a legközelebbi országhatáron túli síparadicsom a Szlovákiában lévő Park Snow Donovaly, Budapesttől mindössze 207 km-re.

Sípályák főbb jellemzői
Mindegyik pályáról megtudhatjuk, hogy milyen magasan fekszik. Aki magashegyi levegőre vágyik, annak el kell látogatni Ausztriába, Szlovákiába vagy Olaszországba. Emellett láthatjuk, hogy hány sífelvonó szolgálja a pályát, s ebből hány kabinos-, ülő- vagy húzóliftes. A szuperkomplexumok, mint a Dolomiti Superski (Sellaronda), 450 sífelvonóval is rendelkezhetnek, a legkisebbek pedig csak eggyel. A helyek átlagosan 25-40 sífelvonóval várják az odalátogatókat. Emellett könnyen ki tudjuk deríteni azt is, hogy az egyes helyszíneken hány sípálya vár ránk, illetve nehézségi fokok szerint külön-külön is rápillanthatunk a kék, piros és fekete szakaszok hosszára.

Extra igények
Azt is kiderítettük - ahol volt erről információ - hogy van-e lehetőség éjszakai síelésre és sífutásra. Akit különösen vonz a holdvilágos élet romantikája, a síelés a csillagok alatt és a gőzölgő italok a hüttében, az hasznosnak találja majd ezt az információt. A 70 helyszín közül 37 biztosít lehetőséget éjszakai síelésre. Ebből egyébként 4 helyszín Magyarországon van, úgyhogy nem is kell olyan messzire mennünk egy kis extra élményért. Sífutásnak 53 síparadicsomban hódolhatunk, itthon is találunk egy helyszínt, ahol kipróbálhatjuk ezt.
Felszerelések kölcsönzése
Kölcsönzésre a legtöbb síparadicsomban van lehetőség. 70 helyszín közül 64 esetben vehetjük igénybe a szolgáltatást, indulás előtt érdemes mindenképp ellenőrizni ezt az opciót.

Árak
Az árakról is gyűjtöttünk aktuális információkat. A síparadicsomok részletes leírásában napi árakat tüntettük fel euróban, külön felnőtt, gyerek, tanuló és nyugdíjas kategóriában. Ezek mindenhol a főszezon alatti, hétvégi árakat jelentik, tehát hétköznap és szezonon kívül lehetnek ennél olcsóbbak is. A családi jegy kalkulált összeg (2x felnőtt + 1x gyermek + 1x tanuló). Ahol nem tették közzé a 6 napos bérlet árát, ott szintén kalkulált árakkal számoltunk, a napi bérlet árából kiindulva. Ahol adtak meg arra vonatkozó információt, hogy hány éves korig ingyenes a felvonók használata, ott ezt is jelöltük. Az összesítő táblázatban átlagárat tüntettünk fel, ami a felnőtt napijegy ára szezonban, hétvégén, forintban megadva.
A legolcsóbban Szlovéniában csúszhatunk egyet 3 500 Ft-os áron (Trotovnik, Dole), de itt csak rövidke pályákat találunk, szemben a legdrágább, olasz Dolomiti Superski (Sellaronda) síparadicsommal, ahol 23 450 Ft-os áron száguldozhatunk 1200 km-nyi sípályán. Azonban az árak nem feltétlenül jelentenek hosszabb vagy jobb minőségű sípályákat, inkább a helyek népszerűségét, megközelíthetőségét tükrözik.
Látszik, hogy síparadicsomok között is jelentősek a különbségek, ezért érdemes végiggondolni ez esetben is, hogy számunkra mi a legfontosabb szempont, és az alapján kiválasztani az úticélt. Az összesítő táblázatban szűrhetünk a fentebb felsorolt főbb kategóriákra, illetve sorbarendezhetünk minden számunkra fontos információt – mindezt országonként is megtehetjük.

Természetesen az összehasonlítás nem ilyen egyszerű, hiszen az objektív szempontokon túl a síelés inkább szubjektív élmény. Az alapján fogunk következtetést levonni, hogy hogyan érezzük magunkat egy síeléssel töltött nap végén. Kedves volt-e velünk a kiszolgáló személyzet, tetszett-e a szállás, könnyű volt-e parkolóhelyet találni? Az is előfordulhat, hogy tökéletes az infrastruktúra, de moccani se tudunk a tömegtől a pályákon. Amiben segíteni tudunk, hogy legalább az objektív tényezőket könnyebben a magunk szája íze szerint tudjuk rendezni, ezt követően pedig reméljük, mindenki megtalálja a saját kedvenc síparadicsomát.
Képek: freepik.com