Találd meg a számodra legjobb robotporszívót!
A Tudatos Vásárlók Egyesülete 20 márka 59 hazai boltokban és webshopokban megvásárolható robotporszívóját tesztelte nemzetközi együttműködésben, egységes módszertan alapján, laboratóriumban. A tesztelt modellek közül 53 felmosás funkcióval ellátott.
Habár a robotporszívók között is van különbség abban a tekintetben, hogy milyen jól takarítják ki a lakást, általánosságban elmondható, hogy még a legjobb robotporszívók sem olyan hatékonyak, mint a „klasszikus” társaik. Létjogosultságuk a függetlenségben és a rendszerességben rejlik.
A robotporszívók előnye leginkább azokban a minimalista, tágas lakásokban használható ki a legjobban, amelyek nincsenek telezsúfolva bútorral, földre tornyozott könyvekkel, dísztárgyakkal, szétszórt ruhákkal, játékokkal, így a készüléknek van helye szabadon mozogni. A magas ajtóküszöb és vastag szőnyeg szintén akadályt jelenthet, az alacsony kanapé vagy szekrény alá pedig könnyen beszorulhat a készülék. Egy zsúfolt, zegzugos, sok szőnyeggel borított lakásban egy robotporszívóval könnyen azon találjuk magunkat, hogy több időt töltünk az előzetes pakolással, a készülék kiszabadításával a kanapé alól, kábelek közül, mint amennyit megspórol nekünk a takarítással.
Tesztünkben 59 robotporszívó szerepel, ebből 53 felmosó funkcióval rendelkezik, 31 modellnek önürítő töltőállomása van. Minden termékadatlapon részletes laboreredményeket közlünk.
5 fő tesztelési szempont volt: független szakértők vizsgálták a tisztítási hatékonyságot (porszívózás hatékonysága és felmosás hatékonysága) különböző felületeken és a készülék viselkedését egy berendezett szobában. Értékelték a zajszintet, az üzemeltetés egyszerűségét és az energiafogyasztást.
Összesen 28 szempont szerint teszteltünk és 42 technikai paramétert mértünk meg és gyűjtöttünk össze a termékekről, melyek alapján össze tudod hasonlítani őket, illetve számos szűrési lehetőséget találsz a tesztünkben, hogy ki tudd választani a neked legjobbat!
A tesztelt termékek átlagára 64 000 és 500 000 Ft között mozog.
Örök tanulságnak mutatkozik, hogy nem javasolt csak ár alapján választani, mert a legjobban teljesítő modellek között is óriásiak az árbeli eltérések. Ugyanez elmondható a lista végéről is, ahol szintén találunk többszázezer forintos terméket. Akármennyit is szánunk tehát robotporszívó vásárlására, mindenképpen érdemes utánajárnunk, hogy az egyes termékeknek melyek az erősségei és melyek a gyengeségei. Ebben segítenek a terméktesztek.
A Tudatos Vásárlók Terméktesztjei pártatlanok, tudományosak, alaposak és sok pénzbe kerül az elkészítésük.
Ingyenes tesztoldalakat könnyű találni az interneten. Sokszor azonban ezeket az oldalakat a termék mögött álló gyártók, forgalmazók támogatják, és nem kell túl alaposnak vagy tudományosnak lenniük ahhoz, hogy magukat tesztnek nevezzék. Ezért az értékeléseik inkább bújtatott reklámnak tekinthetők.
Egy nemzetközi fogyasztóvédő hálózat tagjaként a mi tesztjeinket európai és amerikai laboratóriumokban szakértők készítik. Ez a hálózat teszi lehetővé, hogy ebben a tesztben 13,8 millió Ft összértékű, anonim módon vásárolt robotporszívót vizsgáltunk.
A mi tesztjeink mindig függetlenek a gyártóktól és a forgalmazóktól, a saját pénzünkön tesztelünk – ezért kérjük a hozzájárulásodat.
Már csak pár kattintás, és kiderül, melyik a számodra legjobb robotporszívó!
Ebben a cikkben összefoglaljuk neked a teszt eredményeit, a legfontosabb szempontok szerint melyik robotporszívók teljesítettek jól vagy rosszul.
A leggyengébben teljesítő termék eredménye
A legjobban teljesítő termék eredménye
Teszteredmények átlaga
A cikk elolvasásához jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Az összehasonlításhoz jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Ezeket a szempontokat vizsgáltuk a laborban. A tesztkritériumok melletti százalékos érték a kritérium súlyát jelenti az összpontszám kialakításában.
A takarítás hatékonyságát vizsgáló tesztelés az IEC 62885-7, az EN 60312-1 és az IEC 60312-1 szabványok alapján készültek.
Teszteltük, hogy a készülék milyen arányban távolítja el a különböző szennyeződéseket eltérő felületekről: por eltávolítása falak mentén, résekből, repedésekből, padlóról és szőnyegről; vegyes szennyeződés eltávolítása szőnyegről, morzsák, szőrszálak eltávolítása szőnyegről, illetve pontszerű takarítás. A felmosás hatékonyságát kerámia padlón mértük sár- és csokoládéfolt eltávolításával.
A választott tisztítási mód általában az „automatikus üzemmód” volt, azonban amennyiben rendelkezésre állt az „automatikus turbó üzemmód”, akkor ezt választottuk. A laboratóriumban minden mérési típusnál két vizsgálatot végeztünk, és egy harmadikat, ha az eredmények több mint 10%-kal eltértek.
Porszívás falak mentén
Falak mentén leterített szintetikus hurkolt szőnyegekről porszívóztuk fel a teszthez használt dolomit homokport.
Oldaltisztítás
A dolomit tesztport a falak mentén viszonylag nagy területen szórtuk szét, úgy, hogy a robotporszívónak a falak mentén és a sarokból kelljen azt felszívnia. Megmértük a falakhoz közeli, referenciaértéknek tekintett szennyeződéstávolságot, a fal és a tiszta nyom közötti minimális szennyeződéstávolságot mindkét irányban.
Poreltávolítás padlóról
A kerámia padlólapokból álló tesztterületen a porfelület 700 mm x 1000 mm nagyságú volt. A robotot tesztfelületen a dokkolóállomáson helyeztük el. A 35 g dolomit homokport a lehető legegyenletesebben oszlattuk el. Két mérés végeztünk, egyet a robot leállásáig, egy másikat pedig 5 perc porszívás után.
Vegyes szennyeződések eltávolítása padlóról
A kerámia padlólapokból álló padlón egy 700 mm x 1000 mm nagyságú porfelületet alakítottunk ki. A robot a tesztterületen, a dokkolóállomáson helyezkedett el. A dolomit homokport és morzsát a lehető legegyenletesebben oszlattuk el. Két mérést végeztünk, egyet a robot leállásáig, és egy másikat 5 perc tisztítás után.
Poreltávolítás résekből, repedésekből
A tesztfelület mérete legfeljebb 1710 mm x 2010 mm volt, három, különböző irányú réssel. A robot a tesztterületen belül a töltőállomáson helyezkedett el. A fa rés kitöltéséhez (0,038-0,031) g/mm (réshossz) mennyiségű dolomit homokport használtunk. Két mérést végeztünk el, egyet a robot leállásáig, egy másikat pedig 5 perc tisztítás után.
Poreltávolítás szőnyegből
A teszthez szintetikus hurkolt szőnyeget használtunk. A tesztterületen a porfelület 350 mm x 1420 mm volt. A robotot a tesztterületen, a dokkolóállomáson helyeztük el. A 62,13 g NormanSand port a lehető legegyenletesebben oszlattuk el és hengereltük a vizsgált szőnyegbe. Két mérést végeztünk, egyet a robot leállásáig, egy másikat pedig 5 perc tisztítás után.
Morzsák eltávolítása szőnyegből
Szintetikus hurkolt szőnyeget használtunk a vizsgálat során. A tesztterületen a morzsafelület 700 mm x 1000 mm nagyságú volt. 35 g morzsát a lehető legegyenletesebben oszlattunk el és hengereztük bele a tesztszőnyegbe. Két mérést végeztünk, egyet a robot leállásáig, majd egy másikat 5 perc takarítás után.
Szálak/szőrök eltávolítása szőnyegből
Ehhez a teszthez szintetikus, legfeljebb 2 cm hosszú szálakat használtunk, és egy grammnyi szálat egy szabványos gyapjúszőnyegen oszlattunk szét. A tesztfelület 1210 mm x 2010 mm nagyságú volt, melyen egy 500 mm x 500 mm-es területen oszlattuk szét a szálakat. Egy-egy tesztet végeztünk, az egyiknél 5 percig, majd a másiknál 10 percig porszívózott a gép. Minden egyes teszt után 3 különböző szakértő szubjektíven értékelte a szálak eltávolítását.
Pontszerű (célzott) porszívás (szőnyegből)
A teszt során szintetikus hurkolt szőnyeget használtunk. A tesztterület legfeljebb 1210 mm x 1600 mm, a koszfelület pedig 500 mm x 500 mm nagyságú volt. A robotot a kosszal szemben, attól 50 mm-re helyeztük el. A teszthez a „spot (pontszerű/célzott) üzemmód”-ot használtuk. Ha a robot nem rendelkezett „spot üzemmóddal”, akkor annál a készüléknél ezt a funkciót nem teszteltük. A teszthez 30 g pelyhet a lehető legegyenletesebben oszlattunk el. Két mérést végeztünk, egyet a robot leállásáig, majd egy másikat 5 perc tisztítás után.
Felmosás (mop) hatékonysága
A tesztet keménypadlón és kerámia padlólapon, sárral és csokoládéval is elvégezték a szakértők. A porszívózás és a felmosás üzemmódot választották, ha az rendelkezésre állt, amennyiben nem, akkor a vizsgálatot felmosás üzemmódban végezték el. A szennyeződéseket az egyes lapokon egyenletesen szétterítették. Két szennyezett járólap egy tisztával együtt került a “tesztdobozba”, azért, hogy a robot végigmenjen rajtuk, lemossa azokat és esetlegesen koszos nyomvonalat hagyjon. Az egyes lapok vizuális értékelését 3 szakértő végezte, miután a felület megszáradt, a következő szempontok szerint: a 2 szennyezett lap tisztításának átlaga, illetve a tiszta lapon hagyott nyomvonal.
Egy valós élethelyzetet szimulálva azt teszteltük laboratóriumi körülmények között, hogy egy berendezett nappaliban hogyan tájékozódik, közlekedik a porszívó és milyen hatékonyan takarítja fel kihelyezett a port és morzsát.
Azt vizsgáltuk, hogy a porszívó mennyire ismeri fel, kerüli ki az akadályokat (bútorok, kihelyezett tárgyak), azok körül milyen alaposan takarít, megáll-e a lépcsőnél, illetve a pontszerű tisztítást és navigációt (pl. visszatalál-e a töltőállomásra) is teszteltük egy két helyiségből álló, ajtóval elválasztott kb. 20 nm-es szobában.
A robotporszívók használatával és kényelmével kapcsolatos teszteket egy három főből álló szakértői panel végezte laboratóriumban.
Vizsgáltuk a használati utasításokat (egyértelműség, olvashatóság, felépítés, fotók, információk teljessége), a töltőállomást (csatlakoztatás a készülékhez, méret, töltöttségjelző, felépítés, vezetéktároló, láthatóságjelző és a tartozékok), beüzemelést (első beüzemelés, beüzemelési idő, beüzemelési lépések száma, a beüzemelés bonyolultsága, beállítási magyarázatok, virtuális akadályok beállítása), a mindennapi használatot (alkalmazással: elindítás, távirányítás, napi ütemezés, állapotról való visszajelzés, kiegészítő funkciók; alkalmazás nélkül: be- és kikapcsolás elindítás, arrébb rakás, gombok használata, kijelzők láthatósága), a porgyűjtő tartályt (hozzáférés, telítettségjelző, eltávolítás, kiürítés, higiénikus záródás, könnyű tisztíthatóság, behelyezés), az önürítő állomást (telítettség kijelzése, karbantartás, porzsák/tároló telítettségének kijelzése, eltávolítás, kiürítés, higiénikus záródás, tisztítás egyszerűsége, behelyezés), kefék karbantartását (szétszerelés, tisztítás, összeszerelés), légszűrőt (hozzáférés, szétszerelés, tisztítás, behelyezés, légszűrőcsere kijelzése), és a felmosó funkciót (víztartály megtöltése, felmosófej felszerelése, eltávolítása, higiénia, víztartály kiürítése).
Bár a robotporszívók akkumulátorral működnek, de töltés közben és készenléti (stand by) állapotban (dokkolóállomáson) is használnak áramot. Ezt a két értéket mértük laboratóriumi körülények között. Az energiafelhasználás mértékét Wh-ban adjuk meg.
Energiafogyasztás töltés közben: a teljes energiafogyasztás mérése a teljesen lemerült akkumulátortól a teljes feltöltésig.
Készenléti energiafogyasztás csatlakoztatott állapotban és csatlakozás nélkül: a mérés akkor történik, amikor a robot teljesen fel van töltve, ebben a pillanatban az energiafogyasztás számlálója 0-ra áll, és 24 órán keresztül végzi a rögzítést.
A zajszintet működés közben, illetve önürítős töltőállomás használatakor is megmértük laboratóriumban zajszintmérővel, 1,6 m magasságban, fapadlón. Az objektív mérés mellett a szubjektív értékelést egy három főből álló szakértői panel végezte.
Labortesztjeink során számtalan mérést és vizsgálatot elvégzünk. A vizsgált kritériumok pontszámokat kapnak, 0-tól 5-ig tartó skála alapján értékelünk. Minden esetben igaz, hogy 0 a legrosszabb és 5 a legjobb érték.
A vizsgálati paramétereket rendszerezzük, a legfontosabb jellemzőket pedig súlyozzuk, így képzünk egy százalékos értéket, ami végül a termék tesztben elért eredményét mutatja a maximálisan elérhető 100%-hoz képest.
Bizonyos kiemelt kritériumoknál egyéb korlátozásokat is alkalmazunk, amennyiben az elvártnál (küszöb) rosszabb eredményt ér el a vizsgált szempont, az összeredmény sem mehet meghatározott érték fölé. Ebben az esetben a végső százalékos érték nem felel meg a kritériumok súlyozott átlagának. Az értékelést segíti az alábbi táblázat:
Nem pakol el helyettünk
Habár jó esetben a porszívózást elvégzi helyettünk, azzal számolni kell, hogy a hatékony takarítás érdekében érdemes előre elpakolni a földön lévő ruhákat, kisebb tárgyakat (váza, könyvkupac), játékokat. A kábeleket rögzítsük a földhöz, vagy tegyük magasba.
Az első küldetés
Első alkalommal mindenképp kövessük nyomon a készüléket, így könnyen feltérképezhetjük, hogy melyek a gyenge pontok számára a lakásunkban, így a későbbiekben könnyebben közlekedhet majd a porszívónk.
Tiltott zónák
A robotporszívók navigációs rendszere sokféle lehet: kamerával, szenzorokkal, lézerrel, infravörös fénnyel ill. ezek kombinációjával tájékozódhatnak. Vannak olyan készülékek, amelyek App-ján a lakás térképén bejelölhetjük azokat a területeket, szobákat, ahova nem szeretnénk, ha bemenne a porszívó.
Több robotporszívóhoz ún. virtuális fal vagy világítótorony is csatlakoztatható. A virtuális fal infravörös fényt bocsát ki, és így képez áthatolhatatlan határt a készülék számára. A világítótorony, viszont azt a területet jelöli ki a porszívónak, amit bejárhat. Ráadásul léteznek koszérzékelővel felszerelt készülékek is.
Az öntapadó mágneses szalaggal azt a területet tudjuk körülhatárolni, ahová nem szeretnénk, hogy a robotporszívó bemenjen. Lehet a padlóra vagy akár szőnyeg alá ragasztani.
Tisztítás, karbantartás
Mivel ezeknek a készülékeknek többnyire kicsi a portartálya, készüljünk fel arra, hogy gyakrabban kell üríteni és tisztítani a szűrőt vagy szűrőket. Többféle szűrőtípussal találkozhatunk a robotporszívók esetében, akárcsak a hagyományos porszívóknál. Aki allergiás, annak a HEPA szűrős modelleket ajánlják a szakértők, habár a legtöbb készülékben megtalálható szűrők is nagyon hatékonyan távolítják el a levegőből a kis szennyező részecskéket. A valódi HEPA szűrők és az utánzatok (HEPA-jellegű) közti különbséget leginkább a szűrő árából lehet látni, illetve a valódi HEPA szűrőre rá van írva az, hogy tesztelve és hány százalékot ért el. A teszteredmények szűrhetők erre a jellemzőre a részletes keresés fül alatt.
Programozás, irányítás
A legtöbb robotporszívót nem csak a készüléken lévő kijelzőkkel állíthatjuk be, de van amelyiket távirányítóval, vagy egy App-pal a telefonunkról is tudunk programozni akár a munkahelyünkről is.
A robotporszívók portartálya általában 0,3-0,6 literes. Amint a portartály megtelik, azt ki kell venni és kiüríteni, hasonlóan a porzsák nélküli hagyományos vagy állóporszívókhoz.
Mivel ezt viszonylag gyakran kell megismételni, egyre gyakrabban találkozunk olyan készülékekkel, amelyek az összegyűjtött koszt automatikusan, saját maguk ürítik egy úgynevezett (ön)ürítő állomásba, amely a töltőalap részét képezi. Ez egy nagyobb méretű porzsákot tartalmaz, amely fokozatosan telik meg, ezért elég ritkábban üríteni.
Működésük nagyon egyszerű: porszívózás után, vagy amint a robotban lévő portartály megtelik, a készülék az állomásra visszamegy, és az önürítő dokkoló kiszívja belőle a koszt. Ez a klasszikus porszívókhoz hasonlóan egy porzsákba kerül, és csak akkor kell kicserélni, amikor az megtelt. Egyes gyártók külön megvásárolható ürítő állomásokat is kínálnak.
Egy másik hasznos funkció a felmosás. Az újabb készülékeknek a portartályon kívül van egy víztartályuk és egy speciális felmosórongyuk (mop) is, amely a robotra van erősítve. A mikroszálas kendőt rendszeresen cserélni kell. Jelenlegi tesztünkben a felmosás funkciót is vizsgáltuk azoknál a készülékeknél, melyek rendelkeznek ilyennel. A legmodernebb ürítő állomások a koszos vizet is kiürítik a porszívóból, feltöltik tiszta vízzel, kiöblítik, kimossák a koszos felmosórongyot, és meg is szárítják azt. Amennyiben ezen az egész folyamaton végigmegyünk, akár két órát is igénybe vehet. Ezek az állomások nagyok, mivel koszos és tiszta vizes tartállyal is rendelkeznek.
A teszteredmények azt mutatják, hogy a robotporszívóknak számos gyengesége van. Különösen a szőnyegek és a nehezen hozzáférhető területek (falak mentén, sarkok és rések) porszívózása okoz jelentős gondot. Voltak azonban olyan modellek is, amelyek összességében jó értékelést kaptak a porszívózásra, és egészen elégedettek voltunk a teljesítményükkel.
A robotporszívók egy másik hátránya a portartályok mérete: térfogatuk általában nem haladja meg a fél litert. A koszt nem porzsákban, hanem egy műanyag tartályban gyűjtik, amit gyakran kell üríteni és tisztítani. Fontos, hogy a tartály kezelése és elhelyezkedése felhasználóbarát legyen. Ha a tartály nem praktikus, nehezen eltávolítható és tisztítható, akkor nehézségekbe fogsz ütközni.
A robotporszívók karbantartása különösen időigényes, mivel a keféket általában nem könnyű kiszedni a készülékből, nehezen hozzáférhetőek, és a légszűrők cseréje is macerás. Ugyanakkor a rendszeres és alapos karbantartás és tisztítás az alapja ezen háztartási gépek jó teljesítményének és hosszú élettartamának.
A robotporszívók másik hátránya az alacsony szívóerő. Különösen padlók tisztításában emelkednek ki, morzsák eltávolítására a legalkalmasabbak, majd csak ezután következik a por eltávolítása. A legtöbb robotnak azonban jelentős problémái akadnak a szőnyegek porszívózásával, amit tesztjeink csak megerősítenek. A készülékek a szívóerő hiányát mechanikus mozgással ellensúlyozzák. Alul egy nagy, forgó kefe söpri a szennyeződéseket a szívónyílás felé. A robotnak legalább egy oldalsó kefével is rendelkeznie kell, amely szintén összegyűjti a koszt és a készülék alá söpri. Az oldalsó kefék fő feladata a falak mentén és a sarkokban lévő szennyeződések összegyűjtése. Előfordul azonban, hogy többet ártanak, mint használnak, mivel ha túl gyorsan forognak, akkor inkább szétszórják a port az összegyűjtés helyett. Ezért azt javasoljuk, ha lehetséges, nézd meg a robotot működés közben!
A viszonylag robusztus és nehéz készülékeket kényelmetlen arrébb pakolni, habár vannak olyan modellek is, amelyek rendelkeznek fogantyúval.