A Tudatos Vásárlók Egyesülete sajnos a robotfűnyírók tesztjében nem vett részt, azonban külföldi partnerszervezeteink - mint a cseh dTest - igen, ezért úgy döntöttünk, hogy az eredményeket ingyenesen közzétesszük. 16 db nálunk is elérhető modellről közlünk adatokat.
A fűnyírás lehet egyszerű feladat is! A robotfűnyírók, amelyeket kis és közepes méretű gyepek folyamatos karbantartására terveztek, megkönnyítik a kerttulajdonos munkáját. Ráadásul az áruk is egyre kedvezőbb. A hagyományos fűnyírókhoz hasonlóan a robotokat is próbára tettük különböző típusú gyepeken. Ezen kívül megvizsgáltuk az üzemeltetést és karbantartást, a biztonságot és az akkumulátor élettartamát is.
Fűnyírás (54%)
A normál fűnyírási teszt során minden fűnyírót egy 200 m2-es gyepterületre osztanak be. A gyep két részre van osztva, egy nagyobb és egy kisebb területre, melyet egy keskeny átjáró köt össze. Több akadályt is elhelyeztünk a területen - egy kerítésszakaszt, egy virágágyást, egy terasz és egy fát -, és a körülöttük végzett fűnyírás minőségét is beleszámítottuk az általános értékelésbe.
A robotfűnyíró tesztelése négy hétig tart. A robotot eközben hagyjuk dolgozni a saját (lehetőleg alapértelmezett) beállításai szerint. A vizsgálat kezdetén a vágási magasság 50 mm-re van beállítva, ezt követően hetente egy cm-rel csökkentik. A végső fűmagasság 20 mm. Minden hét után a laboratórium két munkatársa ellenőrzi a nyírás tisztaságát és egyenletességét, valamint a gyep általános megjelenését.
A nedves fűnyírási vizsgálatokat eső vagy mesterséges öntözés után végzik. A magas gyep legfeljebb 10 cm-re nőhet. 35%-os lejtőn és göröngyös felületen is tesztelik a fűnyírást.

Használat (25%)
A szakértők értékelték a használati útmutató érthetőségét, tartalmát és gyakorlatiasságát. A töltőállomás felszerelhetőségét és a határkábel lefektetését is megvizsgálták. A laboratóriumi szakértők a kézi vagy automatikus programbeállításokat is ellenőrizték. Azon fűnyírók esetében, amelyek rendelkeznek ezzel az opcióval, a távirányítót is értékelték.
A vágási magasság beállításánál értékelték, hogy mennyire egyszerű az érték és a tartomány megadása. A fűnyírókések cseréjének egyszerűségét is pontozták.
A robot és a bázis emelésének és áthelyezésének egyszerűségét, valamint a tároláshoz szükséges helyet is értékelték. A tisztítás során elsősorban azt figyelték meg, hogy a nehezen hozzáférhető helyeken mennyire könnyű megszabadulni a szennyeződésektől.
A használathoz tartozik még a szerkezetet irányító okostelefonos alkalmazás értékelése is.
Akkumulátor és fogyasztás (6%)
Az akkumulátor és a fogyasztás minősítése a tényleges energiafogyasztásból, a töltési időből és az akkumulátor élettartamából áll.
Kivitelezés (5%)
Ez a pontszám magában foglalja magának a robotnak, a töltőállomásnak, a határolókábelnek és a rögzítő csapoknak a minőségét, valamint a pengék élességét és tartósságát.
Zajszint (10%)
Mind a fűnyíró által kibocsátott zajszint objektív mérését, mind pedig szubjektív értékelést végeztek.
Biztonság (0%)
A szakértők megvizsgálták az eszközök elektromos és mechanikai biztonságát. Arra voltak kíváncsiak, hogy a gép automatikusan megáll-e, ha munka közben felemelik a földről, és ha igen, mennyi ideig tart ez. Illetve, hogy működés közben hozzá lehet-e érni. Mindegyik fűnyírót egy emberi lábat szimuláló cipőn is futtatták. Bár a végső értékelésbe a biztonságot nem vették bele, mivel alapvető igény, hogy a termék biztonságos legyen, az olyan modellek, amelyek rossz pontszámot kaptak a kritériumra, azaz nem vették észre a kitett cipőt és rászaladtak, az összpontszám tekintetében sem érhettek el jó eredményt.
forrás: dtest.cz