A legjobb okosórák nemcsak jól néznek ki, de pontosan rögzítik sporttevékenységeinket, vezérlik az applikációkat, kézbesítik az értesítéseket és közvetlenül a csuklódról telefonálhatsz vagy küldhetsz üzeneteket.

Okosóra tesztünkben számos modell megfelelt az elvárásainknak, de találtunk olyan modelleket is, amelyek kényelmetlenek, használat során hiányosságokat tapasztaltunk, illetve a rögzített aktivitást mérő adatok pontatlanok voltak.
Útmutatónkkal ártól függetlenül szeretnénk rávilágítani a legfontosabb szempontokra, mert ahogy tesztünk is igazolta, nem biztos, hogy a legdrágábbak között találod a legjobbat.
Kezdjük az elején! Mi az okosóra?
Az okosóra egy olyan óra, amelyen ugyanolyan applikációkat tudsz használni, mint a telefonodon vagy a laptopodon, csak kisebb és a csuklódón is elfér.
A legtöbb modell digitális kijelzővel rendelkezik, de vannak olyan „hibrid” órák is, melyek kijelzője bár analóg, az okos funkciók gombnyomásra megjeleníthetőek.
Az okosórához szükséges egy okostelefon is, hogy a két készüléket az adatcseréhez össze tudd párosítani. A használat első lépéseként a telefonra telepíteni kell az okosóra applikációját, aminek segítségével módosítani tudod a beállításokat és elemezni az összegyűjtött adatokat.

Mennyibe kerül egy jó okosóra?
A tesztben szereplő modellek átlagárai 15 000 és 200 000 Ft között mozognak. Az árkategória felső hátárához közel leginkább a prémium kategóriás anyagokért (arany vagy nemesfémek alkatrészek) és a dizájner márkáért fizetjük a felárat és nem a legújabb technológiai megoldásokért.
Nem kell a legdrágább modellt megvásárolnod ahhoz, hogy megbízható okosórád legyen. Tesztünk során a 40-60 000 Ft-os árkategóriában is találtunk kitűnő eszközöket. Arra is rájöttünk, hogy a magas ár nincs párhuzamban az óra paramétereivel és tudásával. A magasabb árfekvésű modellek többféle adatot tudnak gyűjteni az aktivitásunkról, jobb minőségű anyagokból készülnek (a szíj és az óralap általában műanyag helyett rozsdamentes acél vagy alumínium). A nagyobb márkák új modelljei általában prémium kategóriában is megvásárolhatóak.

Mi az a hibrid okosóra?
Egyes modellek ötvözik a klasszikus kinézetet a modern technológiával, vagyis az okos funkciók egy klasszikus megjelenésű órában vannak elrejtve. Képesek követni az aktivitást és gyűjteni adatokat, de nem megrögzött fitness rajongóknak készültek és nem mindegyik alkalmas edzőtermi használatra.
A többi hibrid okosórával összehasonlítva a Mobvoi Ticwatch Pro 2020-as modell egészen jó jellemzőkkel rendelkezik, de még így is inkább olyan sportkedvelőknek készült, akik fittek szeretnének maradni, és nem olyanoknak, akik fejlődésük érdekében célirányosan rögzítenék aktivitásaikat.

Melyik telefon melyik órával kompatibilis?
Okosóra vásárlásakor az egyik első szempont, hogy az óra kompatibilis legyen a telefonunkkal, mivel csak így fogjuk tudni őket használni.
Ma már egyre több márka modelljei használhatóak egymással, de még így is akad egy-két dolog amire érdemes figyelni.Amennyiben iPhone-od van, a legkézenfekvőbb, ha Apple Watch óra mellett döntesz. Az Apple Watch-ok androidos telefonokon nem működnek hibátlanul. Amennyiben nincs okostelefonod, de mégis szeretnél egy Apple Watch okosórát, úgy az Apple családi beállításai között több okosórát is tudsz egy telefonhoz csatlakoztatni.
A Samsung órák operációs rendszere a Tizen. Míg az Apple Watch-okat iPhone-ra tervezték, úgy a Samsung okosórák a Samsung telefonokon működnek optimálisan.
A legsokoldalúbbak a Google okosórái, amelyeken a Wear OS operációs rendszer fut. A legtöbb androidos és iPhone telefonon is nagyobb hiba nélkül működnek, de egy-két kiegészítő funkció nem elérhető számukra (főleg a beszédfelismerés és a hangvezérlés funkcióknál akadnak hibák).

Google - Wear OS operációs rendszer
A Wear operációs rendszert androidos készülékekre fejlesztették, de korlátozottan használható iPhone-okon is. Egy külön kezelőfelületen éred el az üzeneteket, hívásokat és a naptár bejegyzéseidet. Az
Android Wear 2.0 vagy másnéven Wear OS rengeteg kiegészítő funkcióval rendelkezik, az óralap kinézetének testreszabásától kezdve, a leggyakrabban használt applikációid információnak lekérésén keresztül, az értesítések kezeléséig. Megszabadít a folyamatos okostelefon használattól, mivel az applikációk bluetooth vagy wifi kapcsolat nélkül is működnek, a telefonod közelsége nélkül is.Előnyök: A Google által fejlesztett és támogatott operációs rendszer, melynek használata a legújabb fejlesztésekkel igazán egyedi élményt nyújt. A Play Store-on keresztül rengeteg applikáció elérhető hozzá.
Hátrányok: Az iPhone-okon való működése korlátozott, egyes appok működése hibás.
Samsung – Tizen operációs rendszer
A Samsung okosóráin a Tizen operációs rendszer fut. Eleinte a Tizen kizárólag Samsung okostelefonokkal működött, de mostanában jó pár androidos handsettel is használható. Az Iphone 5-ös szériától az Apple telefonjain is használható, bár csak korlátozottan.
Előnyök: A Samsung okosórákra általánosan jellemző, hogy kiváló anyagokból készülnek és sok sporttevékenység adatainak elemzésére alkalmasak. Amennyiben aktívan sportolsz, úgy a Samsung Galaxy Watch Active vagy a Samsung Galaxy Watch Active 2 jobb választás lehet számodra, mint a Google okosórák. Külsőre divatosak, unisexek, nem feltűnőek, hétköznapi viselethez és sportruházatunkhoz is passzolnak.
Hátrányok: Az ezzel az operációs rendszerrel kompatiblis applikációk száma korlátozott. Bár az utóbbi időben némi fejlődés tapasztalható, mivel a népszerűbb appok, mint a Spotify, az Uber vagy a Nest működése egyre zavartalanabb.
Apple – WatchOS
Kizárólag Apple termékekre fejlesztett operációs rendszer. Az Apple WatchOS érintőképernyős kezelőfelületén görgetheted a névjegyzéket, diktálhatsz válaszüzenetet és elkészítheted a saját edzésterveidet. Az Apple rendszeresen ad ki frissítéseket az operációs rendszeréhez, mely széles körben kínál hasznos és informatív appokat az iPhone felhasználók részére.
Előnyök: Használata könnyű, minden értesítéshez hozzáférést ad és a kezelőfelületet az ízlésednek megfelelően testre szabhatod.
Hátrányok: Kizárólag Apple Watch okosórákon működik, melyek a magasabb árkategóriájú termékek közé tartoznak, még az olyan egyszerűbb modellek is, mint az Apple Watch SE.

Milyen funkciókkal rendelkezzen egy okosóra?
Aktivitáskövetés, vagyis adatgyűjtés a különböző sporttevékenységekről
Mindegyik okosóra tudja rögzíteni a lépésszámot és megtett távolságot. A legtöbb modell méri a pulzusszámot és egyre több modellben található beépített GPS, így rögzíteni tudja a futás útvonalát anélkül, hogy magaddal kellene vinned az okostelefonodat. Sok modell vízálló, amely akkor hasznos, ha úszás közben is szeretnéd használni (habár nem sok modell képes részletes adatrögzítésre úszás esetén).
Akkumulátor élettartam
A tesztben szereplő modellek beépített, tölthető akkumulátorral rendelkeznek, de hogy melyik milyen hosszú ideig üzemképes, az főleg a modell típusától függ. Az akkumulátor üzemidejét az okosóra jellemzői is befolyásolják, mivel a nagy képernyőnek, a pulzusmérőnek és az egyéb érzékelőknek nagyobb az energiaigényük. A GPS használatával is gyorsabban merül az akkumulátor.
Beépített memória
A jobb okosórák elegendő, legalább 4 GB belső memóriával rendelkeznek. Ez nem csak arra elég, hogy új appokat tölts le, de arra is, hogy a zenéidet tárold rajta.
Wifi kapcsolat
A wifis okosórák helyi hálózatra is tudnak kapcsolódni, így megkapod az értesítéseket vagy online funkciókat is tudsz használni, még akkor is, ha a telefonod nincs bluetooth hatótávban.
Beépített GPS
A legtöbb okosóra képes arra, hogy használja a telefonodon lévő GPS-t. Ha mégis kinti sporttevékenységet szeretnél végezni a mobilod használata nélkül, akkor olyan okosórát keress, mely beépített GPS-szel felszerelt. Így a mozgásod útvonalát és megtett távolságot is rögzíteni tudod, a telefonod nélkül.

Alváskövetés
Mostanában már a legolcsóbb modellek is rendelkeznek alváskövetés funkcióval. Mozgásfigyelő érzékelővel gyűjtik az adatokat az alvás minőségéről, megmutatva, hogy az alvásod során voltál-e éber állapotban, de megmutatja az egyes alvási fázisokban töltött idő hosszát is (REM, felületes és mély alvási fázis). Van olyan modell, amely figyelemmel kíséri az alvási ciklus változását, így olyankor tud ébreszteni, amikor optimális és a legközelebb van a beállított ébresztési időponthoz.
Az alváskövetés funkcióról bővebben ITT olvashatsz.
Vízállóság
A legtöbb okosórának legalább fröccsenésállónak kell lennie. Fontos, hogy ez nem azt jelenti, hogy az okosóra vízálló és úszáshoz alkalmas. A vízállóság mértékének magadásához a víznyomás mértékegységét is használják ATM (atmoszféra)-ben megadva. Az 5 ATM azt jelenti, hogy az okosóra 50 méteres vízmélységig vízálló.
Beépített pulzusmérő
Aktivitás során mért pulzus adatokból lehet legjobban megállapítani a fittségi szintünket, illetve annak javulását. Emellett a pulzustartomány zsírégetés szempontjából is fontos adat. A legjobb eszközök nemcsak folyamatosan rögzítik a pulzusszámot, hanem akkor is jeleznek, ha edzés során elérted a megfelelő pulzus tartományt. Egyes modellek azt is mérik, hogy mennyi időbe telik edzés után a nyugalmi állapot elérése, melyből szintén a fittségi állapotunkra tudunk következtetni.

4G kapcsolat
Az okosóráknál feltüntetett cellular kifejezés arra utal, hogy az eszköz mobilinternet szolgáltatás igénybevételével is használható. Ennek köszönhetően az okosórával tudsz fogadni hívásokat, üzeneteket és értesítéseket a telefonod nélkül is. Ez nem minden okosóra használó számára elérhető, mert ez szolgáltatás függ az internetszolgáltatódtól is. A folyamatos internet kapcsolat befolyásolja az akkumlátoridőt és érdemes átgondolni a havi előfizetésed költségét is.
Beépített hangszóró
A legtöbb okosóra beépített mikrofonnal rendelkezik (beszédfelismerés funkció, a szöveges üzenetek diktálásakor vagy a hangvezérlés funkció), de ritkábban található bennük beépített hangszóró. Amennyiben szeretnéd az okosórádat telefonálásra is használni, ezt a jellemzőt mindenképp ellenőrizned kell vásárlás előtt. A figyelmeztetéseknél és ébresztőnél is használható a rezgés helyett.
Képek: freepik.com, which.co.uk, ICRT