mobil menü megnyitása mobil menü bezárása
tudatos tesztek
Tudatos Vásárlók Egyesülete

Main navigation

  • Hírlevél feliratkozás
  • Tesztek
  • Mi ez?
  • Áraink
  • Blog
  • tudatosvasarlo.hu

User account menu

  • Belépés / Regisztráció

Naptej kisokos: SPF, UVA, UVB, D vitamin

  • Füves Eszter
  • 2021. 07. 19.
Naptej kisokos: SPF, UVA, UVB, D vitamin

Mit jelentenek a rövidítések a naptejek csomagolásán? Hogyan védi bőrünket a naptej? Mennyi krémet használjunk? Ebben a cikkben minden hasznos információt megtalálsz, amit a naptejekről tudni érdemes.

A nap káros sugarai elleni védekezés ma már elengedhetetlen. A fényvédő krémek használata a védekezés egyik alapvető eszköze, csak úgy, mint az árnyékban történő napozás és az egész testfelületet védő ruházat viselése.

Hogyan védi bőrünket a naptej? Milyen sűrűn kenjük be magunkat? Megbízhatunk a tartós, csupán napi egyszeri használatot ígérő naptejekben? Mit tudunk a fényvédős nappali arckrémekről?

Olvass tovább és választ találhatsz az összes naptejekkel kapcsolatos kérdésedre!

Jó pár márkát le is teszteltünk, hogy hatékony napvédőt tudj választani saját magad és családod számára. 

terelő

Mit jelent az SPF rövidítés?

Az SPF az angol Sun Protection Factor kifejezés rövidítése, amely fényvédő faktort jelent és egy olyan szám, amely a termék UVB sugarak elleni védelemének hatékonyságára utal. Bőrünknek saját védelmi rendszere van, ezért egy egészséges felnőtt kb. 20 percet tud a napon tölteni leégés nélkül. A fényvédő faktor azt adja meg, hogy a termék használatával, mennyivel több időt tölthetünk a napon, anélkül, hogy leégnénk. Mivel ezt több tényező befolyásolja - napsugárzás erőssége, bőrtípusunk, mennyi naptejet kentünk a bőrünkre, milyen gyakran kenjük be magunkat -, ezért téves azt az egyébként elterjedt képletet alkalmazni, miszerint a 15-ös faktorú naptejjel 15-ször 20 percet tölthetünk napon. Az SPF érték inkább a különböző fényvédő készítmények egymással való összehasonlítását könnyíti meg. 

Mi az az UVA és UVB?

Az UVA és az UVB a Napból érkező ultraibolya sugárzás két típusát jelenti. Mindkét sugárzástípus kapcsolatba hozható a bőrrákkal, habár a bőr leégését elsősorban az UVB sugárzás okozza. A naptejek általában nyújtanak valamennyi védelmet a bőr korai öregedésével összefüggésébe hozható UVA sugarak ellen is.

A termék csomagolásán feltüntetett UVA logó (az UVA rövidítés egy fekete körben) is arra utal, hogy a termék védelmet nyújt az UVA sugarak ellen. 

Mit jelent az UVA logó?

A csomagoláson feltüntetett UVA logó arra utal, hogy a termék megfelel az EU ajánlásának és az UVA sugárzás elleni védelem nagysága megegyezik a termék faktorszámának egyharmadával.

Az UVA sugárzás elleni védelem jelölése a termékeken azonban nem egységes. Némelyiken csillagok (1-től 5-ig) jelzik a védelem nagyságát (például Nagy-Brittaniában a Boots drogéria termékei) és vannak olyan termékek is, amelyeken más országok UVA védelemre vonatkozó szabványrendszerének jelölései találhatóak (például PA+, PA++, PA+++).

nap

Hogyan működnek a napvédő krémek? Hogyan fejtik ki hatásukat?

A napvédő krémeknek a védelmet nyújtó fő összetevők alapján két fajtája van. Az egyiket a fizikai napvédő krémek alkotják, amelyek összetevői védőréteget képeznek a bőrön és mintegy pajzsként verik vissza a káros sugarakat. A naptejek másik csoportjába tartozó kémiai napvédő krémek a bőrben felszívódva fejtik ki hatásukat, elnyelve a káros UVA és UVB sugarakat. Sok olyan termék kapható, amely a fizikai és kémiai napvédők kombinációja.

Megromlanak a naptejek a lejárat után?

Igen. A naptej alkalmazása előtt ellenőrizd, hogy felbontás után meddig használható a termék. A termékek többségének szavatossági ideje a felbontás után 12 - 18 hónap. A terméket ne hagyd kinn a napon, mert a közvetlen napfény és a tartósan magas hőmérséklet csökkenti az eltarthatóságát. Ha a strandtáskádban még a tavalyi krém lapul, lehet, ideje újat keresni.

néni2

Hány faktoros krémet használjak?

Ebben a kérdésben a szakértők véleménye megoszlik. Egyes bőrgyógyászok a legalább 30 faktoros termékeket ajánlják, míg mások csak 15-öset. Ha a bőröd könnyen leég, az a legjobb, ha a magasabb faktorszámú krémeket választod.

Mikor kenjem be magam?

Az időjárásjelentésekben közölt UV index jó támpontot ad, hogy az adott napon szükség van-e naptejre. Az UV index a sugárzás erősségi szintjét adja meg 1-től 9-ig. Ha az érték 1-2 közötti, akkor az UV sugárzási szint gyenge, míg 8 felett már nagyon magas. 3 feletti értéknél már érdemes naptejet használnod, főleg, ha a bőröd könnyen leég.

Magas UV sugárzás nemcsak nagy melegben fordul elő, ezért érdemes az időjárásjelentő honlapokon ellenőrizni az értékeket.

néni

Milyen gyakran kenjem be magam?

Az a legjobb, ha napozás előtt negyedórával bekened magadat. Szakértők szerint kétóránkét érdemes ismételni, illetve úszás után és izzadás esetén hamarabb is szükségessé válhat a krém újbóli felvitele.

Az SPF érték feltüntetése arra szolgál, hogy egy egész napot tekintve, az adott termék használatával mennyivel több ideig tartózkodhatunk a napon, mint anélkül.

Kutatások eredménye alapján a legtöbb ember nem használ megfelelő mennyiségű naptejet ahhoz, hogy a termék ki tudja fejteni a feltüntetett SPF szerinti védelmét. Mindig inkább több krémet használj, mint kevesebbet.

Mennyi naptejet használjak?

Nagyon valószínű, hogy te is kevés naptejet használsz. A WHO az egész testfelületre 35 ml, azaz 7 teáskanálnyi, mennyiséget ajánl (1-et az arcra, a fejre és a nyakra, 1-1 teáskanálnyit a kezekre és lábakra, 1-et a mellkas és 1-et a hát területére).

A kép bal oldala az egész testfelületre használt átlagos mennyiséget mutatja, míg a jobb oldalon az ajánlott mennyiség látható.

naptej mennyiség

A nem megfelelő mennyiségű naptej használata csökkenti a védelem hatékonyságát. Ha az alkalmazott mennyiséget felére csökkentjük, a védelem hatékonysága akár a 2/3-ára is csökkenhet.

A vízálló naptej védi a bőrömet strandolás közben is?

Gyakori, hogy a gyártó azt állítja a termékéről, hogy vízálló. Fontos azonban észben tartani, hogy ez nem jelent valódi vízállóságot. A naptejekre vonatkozó szabályozás a vízálló jelző használatát abban az esetben engedélyezi, ha 40 perc vízben tartózkodás után nem csökken a feltüntetett SPF általi védelem hatékonysága 50% alá. A vízállóság tesztelése ráadásul fürdőkádban, csapvíz minőségű vízben történik, nem pedig uszodai, klóros, vagy tengerparti, sós körülmények között. A nagyobb biztonság érdekében strandoláskor fürdés előtt és fürdés után is mindig bőséges mennyiségű naptejet használj.

A gyerekek számára külön gyerek naptejet használjak?

A gyerekek számára készített termékek kevesebb olyan összetevőt tartalmaznak, amik irritálják a kicsik bőrét. Ne felejtsd el, hogy a naptejek használata a Nap sugarai elleni védekezésben csak az egyik eszköz. Adj a gyermekre teljes testet takaró lenge ruházatot, kalapot vagy sapkát és napszemüveget. Maradj vele mindig árnyékban.

További tippjeinkről a témában ITT olvashatsz.

Milyen naptejet használjak, ha érzékeny a bőröm vagy allergiás vagyok valamelyik összetevőre?

Az érzékeny bőrre kifejlesztett naptejek általában fizikai napvédő krémek, melyek a bőr felszínén pajzsot képezve fejtik ki hatásukat. A kémiai fényvédők felszívódnak a bőrben, ezért gyakrabban okoznak irritációt. A boltokban egyszerűbb az érzékeny bőrűek részére utaló feliratot keresni a terméken, mint a címkén feltüntetett összetevőket tanulmányozni, mivel a kémiai napvédők gyártásához nagyon sokféle összetevő használható.

krém

Miben különböznek a természetes vagy bio naptejek a normál naptejektől?

A természetes vagy bio naptejek rendszerint a fizikai napvédők csoportjába tartoznak. Fő összetevőik a titánium-dioxid vagy cink-oxid, amelyek képesek visszaverni a sugarakat, így azok nem érik el a bőr felszínét. Ezek az összetevők a természetben is előforduló ásványokból készülnek. Amennyiben természetes összetevőkből készült naptejet keresel, mindenképp ellenőrizd, hogy az adott összetevő valóban rendelkezik fényvédő tulajdonsággal.

A napvédős alapozóm megvédi a bőröm a leégéstől?

A fényvédők esetében még a kevés is jobb, mint a semmi, de az általánosan elmondható ezekről a termékekről is, hogy a maximális hatékonyságukat akkor fejtik ki, ha elegendő mennyiséget alkalmazunk belőlük.

Bármely fényvédős alapozóból legalább 2 mg/cm2 (körülbelül 1 teáskanálnyi) mennyiséget szükséges alkalmazni. Ugyanúgy, mint a normális naptejeknél, rendszeresen ismételni kell a felvitelt. Nagy valószínűséggel nem fogod a megfelelő mennyiséget alkalmazni, mivel ez esetben egy 30 ml-es alapozó nagyjából 6 használatra lenne elég. A gyakorlat azt mutatja, hogy csak a fényvédős alapozó önmagában nem nyújt elegendő védelmet a nap káros sugarai ellen.

Naptej használatával is elegendő D-vitaminhoz tudok jutni?

A D-vitamin előállításához kis mennyiségű, közvetlen napfény szükséges. Nyáron, a mindennapi tevékenységeink során elegendő mennyiségű napsugárzás ér bennünket. A WHO ajánlása alapján 5-15 perces időtartam heti 2-3 alkalommal elegendő.

Legtöbbünk természetesen több időt tölt kint nyáron a napon, ezért a naptejek használatról nem szabad megfeledkezni.

Fontos, hogy a napon töltött idő kellemesen és biztonságosan teljen bőrünk leégése nélkül. Ha naptej nélkül szeretnél a napon tartózkodni, akkor azt délután 15 óra után tedd. Napközben 11-15 óra között a legerősebb a sugárzás, így a bőrégés kockázata is ilyenkor a legmagasabb. Ha ebben az időszakban is a szabad ég alatt vagy, inkább keress árnyékot, vegyél fel szellős, de testet takaró ruhát és használj naptejet.

Azt is fontos tudnod, hogy attól, mert sok időt töltesz a napon, nem lesz extra magas D-vitamin szint a szervezetedben. Az elegendő mennyiség elérése után, a felesleges D-vitamint a szervezeted egyszerűen lebontja.


Képek: which.co.uk, freepik.com, pixabay.com

 

FV-19 pályázat logo

Ez a tartalom az Innovációs és Technológiai Minisztérium FV-I-20/C jelű pályázata keretében készült.


A Green&Safe LIFE-styles projektet az Európai Unió LIFE alapja támogatja, az Agrárminisztérium társfinanszírozza. Azonosító: ENV GIE HU000622 Green&Safe LIFE-styles.


 

icrt

Elérhetőségeink

  • Tudatos Vásárlók Egyesülete 1114 Budapest, Móricz Zsigmond körtér 3/A fsz. 3
  • +36 1 225 8136 +36 1 225 8137
  • +36 1 799 8187
  • tve@tve.hu

A kialakult helyzet miatt az irodában és az irodai telefonon korlátozottan vagyunk elérhetőek, ezért kérjük, hogy a tve@tve.hu emailcímen keress minket. Köszönjük!

Rólunk

  • Kik vagyunk
  • Facebook
  • YouTube
  • Impresszum
  • Adatvédelmi szabályzat
  • ÁSZF