2022-ben a Tudatos Vásárlók Egyesülete tovább folytatta a mosógépek laboratóriumi tesztelését nemzetközi fogyasztóvédő szervezetekkel közösen, így 2023 januárjában 61 aktuálisan elérhető tesztelt modellt publikálunk.Többek között ezeket vizsgáltuk: mosási, öblítési és centrifugálási hatékonyság, energia – és vízfogyasztás, zajkibocsátás és használhatóság.
Mosás hatékonysága (45%)
A mosógépek tesztelése az EN 60456 nemzetközi előírás alapján történt. Mindegyik terméket pontosan ugyanazzal az automatizált módszerrel, rövid időintervallum alatt vizsgálták. A mosás hatékonyságát a hétköznapi életben is használatos színes textíliákkal (pl. farmer, póló, törölköző, ágynemű) tesztelték. Mindegyik mosógépet kétféle programmal tesztelték, mindegyik programot 3 alkalommal futtatták le: 40°C-os pamut, 40°C műszálas és easy care programon.
A vizsgálathoz használt műkosz - azaz a mesterségesen előállított szennyezőanyag, amivel a ruhákat "előkezelték" - összetételét tekintve hasonlít a hétköznapi szennyeződésekhez, mint a bor, tea, csoki, olaj, rúzs. A mosás után optikai műszerrel, úgynevezett spektrofotméterrel vizsgálták, hogy mennyi szennyeződés maradt a ruhákban. Legalább három vizsgálat eredményéből származik a mosás hatékonyságára vonatkozó érték, de ha a három eredmény jelentősen eltért egymástól, akkor további két mérést végeztek a szakértők.

Öblítés hatékonysága (10%)
A mosás után vizsgálták az öblítési hatékonyságot is, ami azt mutatja meg, hogy mennyi mosószer maradt a kimosott ruhákban. Ezt speciális centrifugában centrifugált víz elemzésével határozzák meg. Az értékelést pamut és a szintetikus anyagokra is elvégezték.

Centrifugálás hatékonysága (10%)
A centrifugálás hatékonyságát a ruhák súlyának összehasonlításával vizsgálták, centrifugálás előtt és után, a pamut és a műszálas ruhákat ismét külön értékelték.

Használat (10%)
Három szakértő pontozta a berendezéseket aszerint, hogy mennyire felhasználóbarát a kialakításuk:
-
mennyire nehéz nyitni/csukni az ajtót
-
mennyire nehéz bepakolni, kipakolni a ruhákat
-
a mosószer tartó rekesz mennyire könnyen nyitható, tölthető, jól látszik-e a mennyiség jelölés
-
a gombok használatósága, szimbólumok/jelölések mennyire egyértelműek
-
van-e és ha igen, mennyire egyértelmű a program vége jel
-
milyen könnyű tisztítani
A kézikönyv használhatóságát is értékelték aszerint, hogy mennyire találhatóak meg benne a biztonságos és egyszerű üzemeltetéshez szükséges alapinformációk (pl. biztonsági intézkedések, programok leírása, tisztítás/karbantartás leírása, környezetbarát mosási tippek). Valamint azt is, hogy a fentiek mennyire felhasználóbarát formában vannak jelen (pl. betűméret, tagolás, ábrák, korrekt oldalszámozás).
Zajszint (5%)
Egy szakértői csoport szubjektíven értékelte, hogy a gépek mennyire hangosak, mennyire zavaró a kiadott hang mosás, illetve centrifugálás közben. A zajt a laboratóriumban objektíven is megmérték egy szonométerrel, a géptől 1.2 méter, a talajtól 0.7 méter távolságban. A mosás és a centrifugálás során mért legmagasabb zajszinteket vették figyelembe az értékeléskor.

Ciklusidő (5%)
A mosási ciklus hosszát a mért értékek mosott ruhakilogrammonkénti átszámítása után értékeltük. Ez lehetővé tette számunkra, hogy összehasonlítsuk a különböző kapacitású mosógépeket.
Víz- és energiafogyasztás (15%)
Minden lefuttatott mosási és öblítési programnál műszerek segítségével mérték a víz- és az energiafogyasztást. Az értékelésben a mosott ruhák kilogrammjára vetített energia- és vízfogyasztást vettük figyelembe 80:20 arányban, azaz 12%-át teszi ki a végső pontszámnak az energiafogyasztás, a vízfogyasztás pedig 3%-át.
Ár
Az árak a hazai webáruházak árainak átlagát jelzik a teszt készítésének időpontjában.
Képek: ICRT