A Tudatos Vásárlók Egyesülete 143 mosogatógépet tesztelt fogyasztóvédő szervezetekkel együttműködve egységes módszertan alapján, laboratóriumokban. Többek között vizsgáltuk a tisztítási és szárítási hatékonyságot, energia- és vízfogyasztást, zajkibocsátást, valamint a használhatóságot, azaz a felhasználói élményt.
Egységes módszertan
A mosogatógépek tesztelése során egységes módszertant és azonos teszt körülményeket biztosítottak a laboratóriumban. A helyiség hőmérséklete 23 (+/- 2)℃ fok volt, a víz hőmérséklete 15 (+/-2)℃ fok, míg a relatív páratartalom 55 (+/- 5)%. A víz keménységi foka minden teszt esetén 10,1 és 11,2 dh között volt.
Tisztítás és szárítás, azaz a mosogatógép teljesítménye (58,5%)
Ebben a fázisban azt vizsgálták a szakértők, hogy a mosogatógépek milyen hatékonyan tisztítják és szárítják az edényeket a főprogram (normál) és az eco program során. Ehhez minden gépet azonos szennyezettségű és mennyiségű terítékkel és kiegészítőkkel teszteltek. A teszt során az EN 50242 szabvány határozta meg a felhasznált mosogatószer, az öblítő és a regeneráló só mennyiségét. A terítékeket és edényeket az IEC 60436 szabvány alapján szennyezték be.
A (normál és eco) programok lejártát követően a gépeket még 30 percig becsukva hagyták. A szakemberek ezt követően vizsgálták, hogy mennyire száradtak meg az edények, maradék nedvességet, illetve vízcseppek nyomait keresték. Külön értékelték a különböző típusú edények száradását, köztük a tányérokét, fémedényekét, műanyag dobozokét. A mosási és szárítási hatékonyságot két ciklus lefuttatásával határozták meg, ha a két eredmény között nagy volt az eltérés, akkor lefuttattak egy harmadik ciklust is. A mérések részletes eredményei láthatók az egyes termékekre kattintva, az értékelő táblázatban. A teljesítményre kapott pontszámban 70%-os súllyal vettük figyelembe a tisztítást és 30%-al a szárítást.
Energia- és vízfogyasztás (14%)
A teszt során a szakértők megmérték a mosogatógépek energia- és vízhatékonyságát is, vagyis hogy mennyi áramot és vizet fogyasztanak mosogatás közben normál, illetve eco programban. A méréseket a szakemberek korrigálták a bemenő víz hőmérsékletével az IEC 436-os szabvány szerint. A fogyasztásra kapott értékbe 60%-os súlyt kapott az energiafogyasztás és 40%-ot a vízfogyasztás.
Programok hossza (7,5%)
A főprogram és az eco program hosszúságára kapott értékelés.
Zajszint (7,5%)
A készülékek működés közbeni zajszintjét is mérték a laboratóriumi szakemberek. Az objektív méréshez a zajszintmérő készülékeket a gépektől 1,2 méter távolságra, 70 cm magasra tették. A mérést az edényekkel megpakolt gép tisztítási fázisban végezték el, az indítás utáni percekben. A mért értékeket dB-ben határozták meg. A műszeres mérés mellett 3 szakértő szubjektív pontozását is tartalmazza a végső eredmény. A pontos értéket a gépek egyedi adatlapján tüntettünk fel, amit az eredmények táblázatból, a modellek nevére kattintva érsz el!
Használhatóság, felhasználói élmény (7,5%)
A teszt során hétköznapi, átlagosan tájékozott felhasználók próbálták ki a termékek programozhatóságát, kezelhetőségét, és a használatát, beleértve, hogy mennyire praktikus a berendezés a ki- és bepakolás során, mennyire érthetőek az ikonok, a navigáció és a használati utasítás. Értékelték, hogy az öntisztító program mennyire hatékony, a szűrők kiszedése és tisztítása mennyire praktikus, milyen egyszerű a mosószeradagolót használni, mennyire könnyű kinyitni a készülék ajtaját.
Anyagok minősége és megmunkálása (5%)
Szakértők értékelték, hogy a készülékek különböző alkatrészei milyen minőségű anyagokból (általában műanyagokból) készültek, mennyire praktikus a kialakításuk a hosszútávú használat szempontjából. Alaposan megfigyelték az ajtót, az adagoló berendezéseket, a tálcákat és kosarakat, a szórófejeket és a kezelőpaneleket.
Ár
Az árak a hazai webáruházak árainak átlagát jelzik, a teszt készítésének időpontjában.
Kép: ICRT