mobil menü megnyitása mobil menü bezárása
tudatos tesztek
Tudatos Vásárlók Egyesülete

Main navigation

  • Hírlevél feliratkozás
  • Tesztek
  • Mi ez?
  • Áraink
  • Blog
  • tudatosvasarlo.hu

User account menu

  • Belépés / Regisztráció

Mitől jó egy fejhallgató?

  • Andacs Noémi
  • 2020. 01. 01.
fejhallgató

Egy jó fejhallgató vagy fülhallgató tiszta hangzást biztosít, hosszabb ideig is kényelmes a viselete és egy kis szerencsével még tartós is. Mi a különbség a hallójárati, a fülre tehető és a fület befedő fülhallgató, fejhallgató között? Segítünk eligazodni.

A fejhallgatók ára néhány ezer forinttól akár 150 ezer forintig is terjedhet. Általánosságban elmondható, hogy a drágább készülékek jobb hangminőséget nyújtanak, de ez nem jelenti azt, hogy csak hatszámjegyű összegért kaphatunk megfelelő fejhallgatót.

Hangminőség

A jó fejhallgató tiszta hangzást biztosít minden hangtartományban, vagyis a magas hangokat és a basszust is tökéletesen visszaadja. Általánosságban elmondható, hogy míg a hallójárati (in-ear) fülhallgatók nem adják vissza tökéletesen a mély hangokat, addig a fülre illeszthető (on-ear) és a fület befedő (over-ear) típusok már könnyebben veszik ezt az akadályt.

Természetesen ez csak hüvelyujj szabály, ugyanis vannak olyan kimagasló minőségű hallójárati készülékek, amelyek hangzásban verik a gyengébb minőségű, ámde drága, fület körülvevő fejhallgatókat - ez derült ki a Tudatos Vásárlók Egyesületének gyártóktól függetlenül készült tesztjéből, amelyben 198 készüléket vizsgáltak laboratóriumban.

Kényelem

Mindegy hogy csak alkalmanként vagy rendszeresen használod, fontos, hogy kényelmes legyen a viselete, ne nyomja a fejedet, füledet. Habár a hallójárati fülhallgatók között is ma már vannak nagyon kényelmes készülékek, hosszú ideig történő, rendszeres viselésre mégsem igazán ajánlottak.  

Melyik típus való nekem?

Négy fő típus kapható jelenleg a piacon: fülbe dugható fülhallgató (earbuds), hallójárati fülhallgató (in-ear), fülre illeszthető (on-ear), fület befedő (over-ear).

  • fülbe dugható fülhallgató (earbuds):

Kicsi, könnyű és olcsó, pár ezer forintért hozzájuthatunk. Mivel ez illeszkedik legkevésbé a fülhöz, nem szűri ki a háttérzajt, és általánosságban véve a fenti négy típus közül a leggyengébb hangminőséget adja.

  • hallójárati fülhallgató (in-ear):

Talán a leggyakoribb fülhallgató típus. Könnyű, kicsi és jóval olcsóbb, mint a fülre illeszthető vagy fület befedő változat. Mivel illeszkedik a hallójárathoz, jobban kiszűri a külső zajt, mint a fenti változat, így jobb hangminőséget is ad, de általában nem éri el a fülre illeszthető vagy a fület lefedő készülékek nyújtotta hangminőséget, főleg a mély hangok terén.

Ezért ha nem jól illeszkedik a hallójárathoz, és nem tömít rendesen a füldugó, a mély hangok eltűnnek, a hang szétesik, a zenei élmény romlik.

Mivel ezeknél a készülékeknél akkor a legjobb a hangzás, ha a füldugó szorosan illeszkedik a hallójáratba, ezért több gyártó már eleve különböző méretű füldugókkal árulja a készüléket, hogy mindenki a neki megfelelőt használhassa, így javul a hangminőség. Ma már van olyan hallójárati készülék, amelyik simán veri hangminőségben a gyengébb kategóriájú fülre illeszthető versenytársakat.

Ha emellett a típus mellett döntesz, érdemes olyat választani, ahol több különböző méretű füldugó van a csomagban.

A hallójárati fülhallgatók hátránya, hogy a vékony vezeték miatt nagyon sérülékenyek, így rövidebb a várható élettartamuk.

  • fülre illeszthető fejhallgató (on-ear):

Kisebb és könnyebb mint a fület elfedő változat, a szivacsos borítás kényelmessé teszi a használatát. Vannak olyan modellek is, amelyeknél a fül része behajtható, ami szintén megkönnyíti a használatot, hordozást.

Árban és minőségben is jó kompromisszumnak bizonyulnak a legjobb hangzást biztosító ámde nagy és nehéz, fület befedő készülékek és a könnyű, de többnyire kevésbé tiszta hangot adó hallójárati készülékek között.

  • fület befedő fejhallgató (over-ear):

A szivacsos borítás kényelmesebbé teszi a viseletet. Többnyire ez a típus adja vissza legszebben a hangot (a mély hangokat is). Ezeken belül vannak olyan nagyobb, nehezebb készülékek, amelyek kizárólag otthoni használatra ajánlottak.

A fülre illeszthető és a fület befedő fülhallgatókon belül van zárt és nyitott kialakítású is. Míg a nyitott fejhallgató sokkal természetesebb hangzást biztosít, mint a zárt, hátránya, hogy jobban kiengedi a hangot a környezetbe, vagyis zavaró lehet a használata a közelünkben ülőnek. Ezzel szemben a zárt fejhallgató tompább hangzást biztosít, de ha munkahelyen használjuk, nem zavarjuk vele a munkatársainkat.

Mit használjunk sportoláshoz?

Ha futás vagy más sporttevékenység közben szeretnénk zenét hallgatni, vagy telefonálni, a hallójáratba illeszthető fülhallgató a legjobb választás, mivel könnyű, stabilan bent marad a fülben, és ezek között is találunk olyat, amely jó zenei élményt nyújt. Ezután csak azt kell eldöntened, hogy vezetékes vagy drótnélküli készüléket szeretnél.



Vezetékes vagy drótnélküli?

A drótnélküli készülékek előnye, hogy nem gabalyodunk bele a drótba, így például sportoláshoz kifejezetten előnyös. Viszont többnyire drágábbak. Ezen kívül figyelembe kell venni az akkumulátor üzemidejét, ami a gyengébb modelleknél kevesebb mint egy nap.

A vezeték nélküli fejhallgatóknál leginkább Bluetooth technikát, vagy ritkábban infravörös rendszert használnak a zenehordozó eszköz eléréséhez.

Míg a Bluetooth technika (digitális rádiójelek) hatótávolsága kevesebb mint 10 méter, az adó és a vevő készüléknek nem szükséges „látnia” egymást, vagyis szabadon mozoghatunk a lakásban, a zenelejátszó egységtől akár másik szobában is tartózkodhatunk.

Az infravörös technológiánál a hatótávolság kisebb, max. 7 méter, és a TV távirányítóhoz hasonlóan, itt az adó és a vevő készüléknek (fejhallgató-zenelejátszó) látnia kell egymást, vagyis zenehallgatás közben nem tudunk átmenni a másik szobába. Viszont előnyösek TV vagy Hi-fi hallgatásra.

szupertag

Zajcsökkentés, zajszigetelés

Ha hangos környezetben pl. utcán, repülőn szeretnénk zenét hallgatni, a nagy háttérzaj miatt könnyen előfordulhat, hogy túlzottan feltekerjük a hangerőt, hogy rendesen halljuk a zenét, ezzel viszont növeljük a halláskárosodás esélyét és a mellettünk ülőt is zavarhatjuk. Ezt a problémát próbálják kiküszöbölni a gyártók a passzív és aktív (ANC) zajszigeteléssel.

Míg a passzív zajcsökkentés a készülék fizikai kialakításából adódik (pl. jól illeszkedő hallójárati dugó, fülpárna stb.) önmagában is lehet elég hatékony; az aktív zajcsökkentés egy elektronikai megoldás, amikor a készülékben lévő elektronikai szerkezet a külső zajforrással ellenfázisú hangot bocsát ki, ezek többnyire elemmel vagy feltölthető akkumulátorral működnek, és jelentősen megdrágítják a készüléket.

A Tudatos Vásárlók Egyesülete tesztjéből azt is megtudhatod, mely készülékek szűrik ki leginkább a háttérzajt, és melyikkel nem zavarod a szomszéd asztalnál ülő munkatársadat, akkor se, ha feljebb tekered a hangerőt.

Melyik nem rontja a hallásunkat?

A halláskárosodás komoly veszélyt jelent a rendszeres fejhallgató használatnál. Sok gyártó figyelmeztető funkciót épít a készülékbe, amely jelez, ha átlépünk egy bizonyos hangerőt. Hátránya, hogy ezt könnyen figyelmen kívül hagyjuk.

Olyan készülékek is vannak, ahol mi magunk állíthatjuk be a maximális hangerőt, ez főleg akkor szerencsés megoldás, ha gyerekek is használják a készüléket.

A legbiztonságosabb megoldás, ha olyan készüléket választunk, amelyik jól kiszűri a háttérzajt, így nem kell túlzottan feltekernünk a hangerőt ahhoz, hogy rendesen halljuk a zenét.


Kép: pixabay.com
Címkék
fejhallgató
fülhallgató
icrt

Elérhetőségeink

  • Tudatos Vásárlók Egyesülete 1114 Budapest, Móricz Zsigmond körtér 3/A fsz. 3
  • +36 1 225 8136 +36 1 225 8137
  • +36 1 799 8187
  • tve@tve.hu

A kialakult helyzet miatt az irodában és az irodai telefonon korlátozottan vagyunk elérhetőek, ezért kérjük, hogy a tve@tve.hu emailcímen keress minket. Köszönjük!

Rólunk

  • Kik vagyunk
  • Facebook
  • YouTube
  • Impresszum
  • Adatvédelmi szabályzat
  • ÁSZF