VÉLEMÉNYEK HELYETT TÉNYEK

Mennyire megbízhatóak a mosógépek és a szárítógépek?

Az ICRT fogyasztói partnerszervezetei felmérést készítettek háztartási gépek – hűtők, mosógépek, szárítógépek – megbízhatóságáról.

Mosógép és szárítógép tesztjeink megbízható útmutatót nyújtanak új készülék vásárlásakor, az eredményekből kiderülnek a tesztelt termékek előnyei és hátrányai. Van azonban egy kérdés, amelyre a terméktesztjeink sem tudják a választ – hogyan teljesítenek a készülékek több éves használat után?  

Ha mosógép vagy szárítógép vásárlása előtt állsz, akkor biztosan van arról elképzelésed, hogy mit vársz el egy új készüléktől. Természetesen jól kell mosnia vagy szárítania, és túl sok áramot se fogyasszon. Elég drága, nagy és nehéz készülékek, ezért érthető, hogy hosszú távra tervezed a beruházást. Egy olyan készüléket, amelyet hetente többször használunk, nem szeretnénk azonnal lecserélni a jótállási idő lejárta után. 

A háztartási nagygépek tartósságának és megbízhatóságának tesztelése idő- és pénzigényes, ezért a fogyasztói szervezetek számára gyakorlatilag kivitelezhetetlen. Pedig ezek a jellemzők igazán fontosak és relevánsak a fogyasztók számára. Az ICRT (International Consumer Research & Testing) nemzetközi hálózat partnerszervezetei éppen ezért átfogó felmérést végeztek az általánosan elterjedt márkák megbízhatóságáról és a leggyakrabban felmerülő hibáikról. 

A Csehországban, Belgiumban, Dániában, Olaszországban, Hollandiában, Portugáliában, Ausztriában, Szlovéniában, Spanyolországban és Svédországban lefolytatott, több mint 45 000 választ feldolgozó online fogyasztói kutatás során arra voltak kíváncsiak, hogy: 

  • használat során mely márkák a leginkább megbízhatóak,  
  • melyekkel elégedettek legjobban a fogyasztók,  
  • melyek élettartama a leghosszabb,  
  • mik a leggyakrabban előforduló meghibásodások.  

Mosógép minden otthonban

Nem meglepő, hogy a mosógépek szinte minden háztartásban alapfelszereltségnek számítanak. A felmérésben résztvevők több mint 94%-a rendelkezik saját mosógéppel. A válaszadók túlnyomó többsége újonnan vásárolta jelenlegi mosógépét, másodkézből származó készüléket a megkérdezett háztartások csupán 3,6%-ában használtak. 

A válaszadók csaknem fele rendelkezik olyan mosógéppel, amelynek ára 100 és 200 ezer forint között van. A második legnépszerűbb kategória a 200 és 300 ezer forint közötti ársávba tartozik, a kitöltők mintegy 31%-ával. 

A szabadon álló mosógépek lényegesen népszerűbbek (93,5%), különösen az elöltöltősek (az összes mosógép 92%-a, függetlenül attól, hogy teljesen beépített vagy szabadon álló). 

A fogyasztók mintegy ötöde hetente kétszer mos, a heti három mosás pedig szorosan a második helyen áll. 

A leggyakrabban vásárolt márkák rangsora sem meglepő. Az első helyen a Bosch végzett (17%) a Miele (13%) és az AEG (10,4%) előtt, majd az LG, a Samsung, az Electrolux, a Siemens, a Whirlpool és a Beko következett.  

Mosógépek: a Zanussi és a Siemens a legmegbízhatóbb 

Az összegyűjtött adatok alapján minden egyes márka esetében kiszámítottuk a megbízhatósági indexet egy 0-tól 100-ig terjedő skálán, ahol a 100 a legmagasabb elérhető érték. Olyan statisztikai módszereket alkalmaztunk, amelyek figyelembe vették a termékek korát (logikus, hogy a korábbi gyártási dátummal rendelkező készülékeknél gyakrabban fordulhatnak elő műszaki problémák) és a használat gyakoriságát. A válaszadók azt is jelezték, hogy tapasztaltak-e konkrét meghibásodásokat, és nyilatkoztak azok súlyosságáról. 

A legmagasabb megbízhatósági indexet a Zanussi kapta (94). 90-es indexszel a második helyen a Siemens áll, holtversenyben harmadik helyen a Haier és a Lord. Néhány jól ismert márka lényegesen rosszabbul teljesített, például a Hoover (73), a Hotpoint-Ariston (70) és a Philco (70). Utolsó helyen a Fagor végzett, mindössze 58-as indexszel. 

Melyekkel a legelégedettebbek? 

Bár a mosógépek megbízhatósága és a felhasználók elégedettsége szorosan összefügg, mégsem összekeverendő. Megkérdeztük a válaszadókat a mosógépükről alkotott általános benyomásról, valamint olyan részszempontokról, mint a stabilitás, a zajszint, a ruhák be- és kipakolása, a vezérlés és a mosási sebesség.  

Az első helyet a Lord márka szerezte meg, amely egyedüliként ért el 90 feletti pontszámot az általános elégedettségi felmérésben. A Lord mosógépek tulajdonosai nagyra értékelték a könnyű be- és kipakolását, valamint egyéb jellemzőit. A következő helyezettek a Miele és az Asko. A negyedik helyen végzett Philco esetében némi eltérés mutatkozott a megbízhatóság és a márka funkcionalitásával való elégedettség között. A Fagor, amelyet fentebb a leggyengébb megbízhatósági pontszáma miatt neveztünk meg, egyáltalán nem teljesített rosszul a fogyasztói elégedettség szempontjából. 80 pontot kapott, és még feljebb is kerülhetett volna, ha nem lenne viszonylag zajos. 

Kiderült, hogy a mosógép tulajdonosok elnézőek a készülékeikkel szemben. Még a legrosszabbra értékelt márkák is közel 70 pontot kaptak a 100-ból. Kijelenthető, hogy a mosógépek legrosszabbnak ítélt tulajdonsága a már említett zajszint. 

A leggyakrabban fellépő hibák 

A leggyakrabban tapasztalt meghibásodások a gombok, a vezérlő, vagy egyéb kezelőegységek hibái, melyeket a válaszadók több mint 5%-a legalább egyszer tapasztalt. Mintegy 4,8% számolt be arról, hogy problémát észlelt a mosógép ajtajának bezárásával vagy kinyitásával kapcsolatban. A centrifugálás nehézségei potenciálisan komoly meghibásodásra utaló jelek lehetnek, ami a harmadik leggyakoribb (4,7%) hibatípus volt. 

A Miele mosógépek élettartama a válaszok alapján a leghosszabb, átlagosan 15,5 év. Ez majdnem 4 évvel több, mint az összes – táblázatban szereplő – márka átlaga (11 év 7 hónap). 

Nagy különbségek a szárítók megbízhatóságában 

A szárítógépek megbízhatóságára vonatkozó kérdésnél ugyanúgy jártunk el, mint a mosógépeknél. A nyilatkozó háztartások mintegy 42%-a rendelkezett szárítógéppel. A márkák népszerűségi sorrendje alapvetően a mosógépekét követte, így a Bosch gépek a legnépszerűbbek, őket követi a Miele és az AEG. 

A megbízhatósági sorrend azonban már jelentősen eltér a mosógépektől. Az olasz Smeg gyártó 97-es indexszel az első helyen, a másodikon 93-as indexszel a Zanussi, míg a harmadikon 92-vel a Miele. 

A Gorenje szárítógépek viszont egyértelműen csalódást okoztak, mindössze 51-es indexet értek el. Hátulról a második helyet a Haier, az Electrolux és az Asko szerezte meg (mindhárom indexe 74). 

Régi ismerősök a legnagyobb rajongótáborral 

Az egyes márkákkal való elégedettségi táblázatot szintén a mosógépeknél alkalmazott módszerrel hoztuk létre. A legelső öt helyet a jól ismert európai márkák: a Miele (88), majd a Siemens (84), a Bosch (83), az AEG (83) és az Electrolux (82) foglalják el. 

Jó hír, hogy egyetlen márkának sem volt 70 pontnál alacsonyabb az általános elégedettségi mutatója. A legalacsonyabb elégedettségi indexszel rendelkező márkák: az Indesit (70), a Candy (71) és a Fagor (71). Összességében a fogyasztók ismét a zajjal voltak a leginkább elégedetlenek. A válaszadók szerint a Fagor készülékei voltak a legzajosabbak. A szárítási sebesség (vagy lassúság) a készülékek második legkevésbé népszerű tulajdonsága. 

A nem szárító szárítók 

A szárítógépek leggyakrabban tapasztalt problémája elég alapvető és bosszantó hiba volt: az online felmérést kitöltők 5,5%-a tapasztalta, hogy a szárítóprogram el sem indult. A szűrőkkel kapcsolatos problémák szintén viszonylag gyakoriak voltak (4,1%). A harmadik helyen álló, ajtókkal és azok csukódásával kapcsolatos problémák körülbelül minden harmincadik válaszadót (3,2%) zavartak. 

A Miele szárítógépek a leghosszabb életűek, általában 15 évnyi használat után értek el életük végére. A Cylinda 11 év 9 hónappal a második, a Siemens és a Bauknecht holtversenyben a harmadik helyen állt 11,5 évvel. 

A cikket  partnerszervezetünktől, a cseh DTest-től vettük át, ezért előfordulhatnak a felmérésben olyan márkák, amik nálunk nem jellemzőek, azonban az eredmények tanulságosak. 

Top
Megszakítás