VÉLEMÉNYEK HELYETT TÉNYEK

Mennyire megbízhatóak a kombinált hűtők?

Az ICRT fogyasztói partnerszervezetei, a cseh DTest, a belga Test-Achats, a dán Forbrugerraadet Taenk, az olasz Altroconsumo, a holland Consumentenbond, a portugál DECO-Proteste, az osztrák VKI, a szlovén ZPS, a spanyol OCU és a svéd Rad & Ron felmérést készítettek háztartási gépek – hűtők, mosógépek, szárítógépek – megbízhatóságáról.

A cikket partnerszervezetünktől, a cseh DTest-től vettük át, ezért előfordulhatnak a felmérésben olyan márkák, amik nálunk nem jellemzőek, azonban az eredmények tanulságosak.

A tíz szervezethez több mint 45 ezer válasz érkezett előfizetőiktől és támogatóiktól. A kiterjedt felmérés választ adott arra a kérdésre, hogy mely hűtőmárkák a legmegbízhatóbbak, mely gyártók gyártják a leghosszabb élettartamú készülékeket, és mely műszaki hibák fordulnak elő a leggyakrabban.

Mennyire megbízhatóak az egyes márkák?

A megbízhatóság az egyik legfontosabb tulajdonság, amelyre a fogyasztók figyelnek a háztartási gépek, így a hűtőszekrények vásárlásakor is. Nem meglepő, hogy a megkérdezettek 52%-a nyilatkozott úgy a felmérésben, hogy az új hűtőszekrény vásárlását az előző készülék részleges vagy teljes meghibásodása indokolta. 19,8% cserélt hűtőszekrényt az elavulás miatt, a válaszadók 28,2%-a egyéb okok, pl. költözés vagy változó igények miatt.

A felmérésben arra is rákérdeztek, hogy konkrétan milyen hibák fordultak elő a hűtőknél és azok mennyire voltak súlyosak. A meghibásodásokra vagy az érintett készülékek életkorára vonatkozó adatok alapján az egyes márkákra úgynevezett megbízhatósági indexet, azaz egy 0-tól 100-ig terjedő skálát hoztak létre. Miért számoltak a hűtőszekrények korával? A készülékek korának előrehaladtával a meghibásodás valószínűsége is nő, ezért célszerű a statisztikai feldolgozás során figyelembe venni a készülékek korát.

A legmagasabb megbízhatósági indexet a Grundig (96), a Sharp (93) és a Miele (89) hűtőszekrények kapták. Ezzel szemben a Gram (63), az Eta (60) és az Elektro Helios (42) hűtőszekrények romlanak el a legkönnyebben (azon márkák közül, amelyekről sikerült elegendő adatot gyűjtenünk). A leggyakoribb hibák a fagymentes technológiával (8,1%), az ajtók záródásával (7,1%) és a hőmérséklet tartásával (6,5%) kapcsolatban merültek fel. 

A megbízhatóság önmagában nem elég a boldogsághoz 

Amint azt számos felmérés kimutatta, a megbízhatóság és az elégedettség nem jár mindig kéz a kézben, ez a hűtőkre is igaz. Az összegyűjtött adatok alapján elégedettségi indexet is számoltak (szintén 0-100 skálán) az egyes márkákra. Az egyértelműen látszódik, hogy a válaszadók olykor elégedettek voltak olyan gyártók készülékeivel, amelyek nem szerepeltek túl előkelő helyen a megbízhatósági rangsorban. 

A Gram (83) és a Philco (81) hűtőket például a csendességük és a belső hőmérséklet megtartása miatt dicsérték az interjúalanyok. A General Electric-nél (82) a felhasználók különösen a tárolóhelyek könnyű hozzáférhetőségét és jó elrendezését értékelték. A Zanussi gépeket (81) is jóra értékelték az összes paraméter tekintetében. Ezek a márkák nem a legmagasabb megbízhatósági indexszet kapták. 

A leginkább elégedettek azonban a Sharp (84) és a Liebherr (84) hűtőszekrényekkel tulajdonosai voltak. Az előbbi márka esetében elsősorban a tárolóhelyek kialakítása és hozzáférhetősége, valamint a hőmérséklet megtartása járult hozzá az elégedettséghez. Utóbbi márka esetében a készülékek alacsony zajszintjét díjazták. A legkevésbé elégedettek az Elektro Helios kombinált hűtőszekrényekkel rendelkezők (63) voltak. A legalacsonyabb elégedettségi „pontszámokat” elsősorban a tárolórekeszek és a hőmérséklet nem megfelelő megtartása miatt kapták. 

Legkedveltebb típusok

A megbízhatóság és a készülékekkel való elégedettség mellett azt is megtudták, hogy a válaszadóknak milyen hűtőszekrényük van és hogyan használják azokat. Az európai válaszadók között egyértelműen három gyártó: a Samsung (13,8%), a Bosch (11,8%) és az Electrolux (10,6%) termékei dominálnak. A válaszadók túlnyomó többsége (95,4%) új hűtőszekrényt vásárolt. Csehországban pl. a válaszadók mindössze 2,1%-a vásárolt használt hűtőszekrényt, a legkevesebben a felmérésben résztvevő országokban közül. 

A kitöltők általában 501–750 euró (körülbelül 200 000 – 300 000 Ft) közötti összeget szántak hűtőre, kivéve Svédországot, ahol a legnépszerűbb árkategória 251–500 euró (nagyjából 80 000 – 200 000 Ft) volt. A megkérdezettek hűtőszekrényei között a klasszikus kialakítású, alulfagyasztós modellek domináltak (67,8% Európában, 84,6% Csehországban). Svédországban a válaszadók majdnem fele nyilatkozta, hogy amerikai hűtőszekrényük (Svédországban 48%, Európában 15,9%, Csehországban 6,2%) van otthon. Ausztrián kívül minden résztvevő országban a fogyasztók leginkább szabadon álló készülékkel rendelkeztek (Ausztriában 45,3%, Európában 74,7%, Csehországban 86,4%). 

Kombinált hűtő tesztünk, melyben többek közt vizsgáltuk a hatékonyságot, energiatakarékosságot, megbízhatóságot, zajkibocsátást és a hétköznapi használatot, itt érhető el.

Forrás: dTest.cz 
Top
Megszakítás