Találd meg a számodra legjobb kutyasampont!
VIP termékteszt csak Szupertagok számára!
A Tudatos Vásárlók Egyesülete az International Consumer Research and Testing (ICRT) nemzetközi szervezet tagja. Együttműködésünk részeként egy olyan teszt összefoglalóját közöljük, amelyet külföldi partnereink publikáltak. Mi a cseh dTest 2024 januárjában publikált eredményeiből vettük át azt a 9 kutyasampont, mely nálunk is kapható.
A kutyatartóknak, különösen a hosszú szőrű fajták gazdáinak időről időre kutyasampon után kell nyúlniuk. Ezen termékek vizsgálatánál a potenciálisan kockázatos anyagok (allergén illatanyagok és tartósítószerek) jelenlétére és koncentrációjára helyeztük a hangsúlyt. Meghatároztuk a samponok pH-ját, tanulmányoztuk a termékek címkéit. Kiderült, hogy egyes samponok allergén illatanyagot vagy tartósítószert tartalmaznak, vagy nem megfelelő pH-értékkel rendelkeznek a kutyák számára.
A tesztelt termékek átlagára 1900 és 6200 Ft között mozog a teszt publikálásakor, 100 ml-re vetítve az árak 475 Ft és 1320 Ft közöttiek.
Örök tanulságnak mutatkozik, hogy nem javasolt csak ár alapján választani. Akármennyit is szánunk vásárlásra, mindenképpen érdemes utánajárnunk, hogy az egyes termékeknek melyek az erősségei és melyek a gyengeségei. Ebben segítenek a terméktesztek.
Már csak pár kattintás, és kiderül, melyik a számodra legjobb !
Az összehasonlításhoz jelentkezz be vagy legyél Szupertagunk!
Ezeket a szempontokat vizsgáltuk a laborban. A termékek árai tájékoztató jellegűek.
Az összetételt az emberekre gyakorolt lehetséges kockázatok szempontjából értékeltük. A kutyasampont gyakran kesztyű nélkül dörzsöljük a kutyákra, így közvetlenül érintkezünk vele. Az esetleges allergén összetevők ezért különösen az allergiások és az érzékenyebb emberek számára okozhatnak problémát.
Az 1223/2009/EK EU rendelet (Kozmetikai rendelet) alapján 26 illatanyag-allergén (pl. citronellol, geraniol vagy eugenol) és három másik potenciális allergén (atranol, klóratranol és majantol) jelenlétét és mennyiségét vizsgáltuk a kutyasamponokban.
A kozmetikai rendeletben említett illatanyagokat leöblítendő termékek (pl. sampon, folyékony szappan, tusfürdő) tartalmazhatják, de összetevőként fel kell tüntetni, ha koncentrációja meghaladja a 0,01 százalékot. (0,01% = 100 mg/kg). Az értékelés során 99 mg/kg-ig nem vontunk le pontot.
Mivel a benzil-alkoholt nemcsak illatanyagként, hanem tartósítószerként is használják, ezt az anyagot a samponok legfeljebb egy százalékban tartalmazhatják. Értékelésünkben a termék csak akkor kaphatott nagyon jó minősítést, ha a benzil-alkohol-tartalom 1000 mg/kg alatt volt.
A vizsgálat szintén az 1223/2009/EK rendelet alapján történt. A tiazolinonok kémiai csoportjába tartozó tartósítószerek jelenlétét vizsgáltuk, melyek ismert allergiát okozó tartósítószerek. Falfestékekben, valamint tisztítószerekben és kozmetikumokban használják őket. Egyes tanulmányok szerint potenciálisan mérgező anyagok lehetnek, amelyek irritálják a légutakat és a bőrt.
Konkrétan öt tiazolinon, a diklór-aktilizotiazolinon (DCOIT), a benzizotiazolinon (BIT), az oktilizotiazolinon (OIT), a metilklorizotiazolinon (CIT) és a metilizotiazolinon (MIT) jelenlétét vizsgáltuk.
Lemosható termékekben való felhasználásuk legfeljebb 15 mg/kg tartalommal megengedett.
Potenciometrikusan megmértük, hogy a termék pH-értéke mennyire áll közel a kutyák számára ideális, 7,5 körüli pH-értékhez.
Míg az egészséges emberi bőr pH-ja enyhén savas (5,5 körül), a kutyabőr szinte semleges, pH-ja 7,5 körüli. A kutya bőre vékonyabb az emberéhez képest, így a nem megfelelő pH értékű termék kiszáríthatja, vagy hozzájárulhat annak nagyobb érzékenységéhez. Viszont a kutyák szőrét általában nem mossák olyan gyakorisággal, mint az emberi hajat/szőrt. Ezért csak akkor értékeltük nem kielégítőnek a pH-értéket, ha az 5,5-nél alacsonyabb (emberek számára ideális) vagy 10-nél magasabb (lúgos szappanok).
Megvizsgáltuk, hogy a kutyasamponok a kozmetikai rendelet, a mosó- és tisztítószerekről szóló rendelet vagy a CLP rendelet szerint vannak-e címkézve.
A címkézés típusától függetlenül a termékeket a lényeges információk, például a gyártóra vonatkozó információk, figyelmeztetések és biztonsági utasítások, használati utasítás, elérhető nyelvek, tételszám, eltarthatósági idő és az összetevőkre vonatkozó információk tekintetében értékeltük.
A kutyasamponhoz mellékelt információknak egyértelműen tájékoztatniuk kellene a fogyasztót nemcsak a termék összetételéről, hanem a felhasználás módjáról is. Ezért a hiányos címke korlátozza az összpontszámot a többi értéktől függetlenül.
Labortesztjeink során számtalan mérést és vizsgálatot elvégzünk. A vizsgált kritériumok pontszámokat kapnak, 0-tól 5-ig tartó skála alapján értékelünk. Minden esetben igaz, hogy 0 a legrosszabb és 5 a legjobb érték.
A vizsgálati paramétereket rendszerezzük, a legfontosabb jellemzőket pedig súlyozzuk, így képzünk egy százalékos értéket, ami végül a termék tesztben elért eredményét mutatja a maximálisan elérhető 100%-hoz képest.
Bizonyos kiemelt kritériumoknál egyéb korlátozásokat is alkalmazunk, amennyiben az elvártnál (küszöb) rosszabb eredményt ér el a vizsgált szempont, az összeredmény sem mehet meghatározott érték fölé. Ebben az esetben a végső százalékos érték nem felel meg a kritériumok súlyozott átlagának. Az értékelést segíti az alábbi táblázat:
A kutyasamponok csomagolásán a gyártók kíméletes ápolást, természetes összetevőket és egyéb pozitívumokat hirdetnek. De hogyan válaszd ki a számodra és kutyád számára legjobb kutyasampont a nagyon hasonló csomagolású termékek széles választékából?
Az ember és a kutya bőrének pH-ja eltér. Míg az emberé 5,5 savas kémhatású, addig a kutya bőrének pH-ja 7,5, közel semleges. Emiatt helytelen embereknek szánt sampont használni kutyánkra, még akkor is, ha az enyhe babasampon. A kutyasampon ideális pH-értéke 7 és 8 között van, azonban a csomagoláson a gyártók nem tüntetik fel a termékük ezen fontos értékét. Érdemes a tesztben ellenőrizni a pH-t, mert mint kiderült, több kutyasamponnál is gondot okoz a pH-érték ideálistól való erőteljes eltérése.
Kellő tudományos vizsgálatok hiányában nem ismert, hogy a kutyák allergiásak lehetnek-e ugyanazokra az illatanyagokra, mint az emberek. Már csak emiatt is érdemes lenne allergének nélküli (illatanyagmentes) termékeket használni. Főleg, hogy alapvetően megkérdőjelezhető az illatanyagok kutyasamponokban való használata. A kutyasamponok célja a szennyeződés és a nem kívánt szagok eltávolítása. Ehhez azonban nem szükségesek illatanyagok, csak felületaktív anyagok.
Ha először vásárolsz a kiszemelt termékből, javasoljuk, hogy válassz kisebb kiszerelést, és először teszteld, hogy kutyádnak vagy neked (különösen, ha nem használsz kesztyűt fürdetés során) lesznek-e reakcióid használatot követően.
Néhány tipp a helyes fürdetéshez:
Forrás: https://www.dtest.cz/testy-vyrobku-1139/test-psich-samponu-2024