Találd meg a számodra legjobb kézi mixert!
A Tudatos Vásárlók Egyesülete 14 márka 27 hazai boltokban és webshopokban megvásárolható kézi mixerét tesztelte nemzetközi fogyasztóvédő szervezetekkel együttműködve, egységes módszertan alapján, laboratóriumban.
Kézi mixer tesztünk során arra voltunk kíváncsiak, hogy az egyes termékek mennyire jól teljesítenek a leggyakoribb funkciókban, mint a keverés, dagasztás és habverés. A funkcionális tesztelés során a laboratórium szakértői felmérték, hogy az egyes modellek hogyan készítenek palacsintatésztát, hogyan dagasztanak kenyértésztát és milyen jól vernek habot. Továbbá megvizsgáltuk a könnyű használhatóságot, megmértük a készülékek által kibocsátott hang erősségét, végül pedig a kézi mixerek általános kialakítását is, például a balkezesek szempontjából. Az ár sok esetben függ a felszereltségtől, a kiegészítők számától, ezért érdemes először átgondolni, hogy pontosan milyen funkciókra van szükségünk. Alapfelszereltség alatt a habverőt és a dagasztó szárat értjük, 15 ilyen terméket találunk a terméktesztben. Ezen kívül 4 modellhez jár állvány, 6 kézimixerhez botmixert, illetve 2 esetben a botmixer mellé aprítót is kapunk a pénzünkért.
Mi nemcsak kipróbáltunk néhány kézi mixert, hanem mind a 27 terméket laborban teszteltük. Összesen 23 szempont szerint teszteltünk, 27 technikai paramétert mértünk meg és gyűjtöttünk össze a termékekről, melyek alapján össze tudod hasonlítani őket, illetve számos szűrési lehetőséget találsz a tesztünkben, hogy ki tudd választani a neked legjobbat!
A tesztelt termékek átlagára 6 000 és 65 000 Ft között mozog.
Örök tanulságnak mutatkozik, hogy nem javasolt csak ár alapján választani, mert a legjobban teljesítő modellek között is találunk olcsóbb és drágább átlagáron elérhető készülékeket, illetve ugyanez elmondható a lista végéről is. Akármennyit is szánunk tehát kézi mixer vásárlására, mindenképpen érdemes utánajárnunk, hogy az egyes termékeknek melyek az erősségei és melyek a gyengeségei. Ebben segítenek a terméktesztek.
A Tudatos Vásárlók Terméktesztjei pártatlanok, tudományosak, alaposak és sok pénzbe kerül az elkészítésük.
Ingyenes tesztoldalakat könnyű találni az interneten. Sokszor azonban ezeket az oldalakat a termék mögött álló gyártók, forgalmazók támogatják, és nem kell túl alaposnak vagy tudományosnak lenniük ahhoz, hogy magukat tesztnek nevezzék. Ezért az értékeléseik inkább bújtatott reklámnak tekinthetők.
Egy nemzetközi fogyasztóvédő hálózat tagjaként a mi tesztjeinket európai és amerikai laboratóriumokban szakértők készítik. Ez a hálózat teszi lehetővé, hogy ebben a tesztben 0,5 millió Ft összértékű, anonim módon vásárolt kézi mixert vizsgáltunk.
A mi tesztjeink mindig függetlenek a gyártóktól és a forgalmazóktól, a saját pénzünkön tesztelünk – ezért kérjük a hozzájárulásodat.
Már csak pár kattintás, és kiderül, melyik a számodra legjobb kézi mixer!
Ebben a cikkben összefoglaljuk neked a teszt eredményeit, a legfontosabb szempontok szerint melyik kézi mixerek teljesítettek jól vagy rosszul.
A leggyengébben teljesítő termék eredménye
A legjobban teljesítő termék eredménye
Teszteredmények átlaga
A cikk elolvasásához jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Az összehasonlításhoz jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Ezeket a szempontokat vizsgáltuk a laborban. A tesztkritériumok melletti százalékos érték a kritérium súlyát jelenti az összpontszám kialakításában.
A teszt legfontosabb része a gyakorlati vizsgálat volt, melynek során az alábbi protokoll volt érvényben:
Tesztelt funkciók (a megfelelő tartozékkal tesztelve):
Használat közben három szakértő a következőket pontozta: mennyire érthető és átlátható a használati utasítás és a kijelző panel, a piktogrammok, a receptkönyv (amennyiben van); milyen könnyű össze- és szétszerelni a készüléket; beállítani a programokat, mennyire stabil működés közben a gép; használat után mennyire egyszerű tisztítani, szállítani, tárolni; jobb- és balkezesként egyaránt könnyű-e használni.
A zajszintet decibelben mérték a legmagasabb fokozaton a készüléktől fél méter távolságra. Ugyanakkor három műszaki szakértő szubjektíven is értékelte a kibocsátott hang erősségét és karakterét.
A szakértők az eszköz általános felépítését, a szerkezet tartósságát, az egyes alkatrészek elhelyezkedését, a vezérlőelemek minőségét és elhelyezkedését értékelték, valamint a jelölések tartósságát. A maximális üzemidő is beleszámított az értékelésbe, ha a gyártó adott meg ilyet, vagy rövidebb volt 60 másodpercnél, azért pontlevonás járt.
A készülék motorjának állóképességi tesztje. Mindegyik modell 70 ciklust teljesített (egy perc működés, egy perc szünet, tíz perc szünet öt ciklus után). Víz és fűrészpor keverékét használták a vizsgálathoz. Minden használat után szétszerelték és újra összeszerelték a készüléket.
Labortesztjeink során számtalan mérést és vizsgálatot elvégzünk. A vizsgált kritériumok pontszámokat kapnak, 0-tól 5-ig tartó skála alapján értékelünk. Minden esetben igaz, hogy 0 a legrosszabb és 5 a legjobb érték.
A vizsgálati paramétereket rendszerezzük, a legfontosabb jellemzőket pedig súlyozzuk, így képzünk egy százalékos értéket, ami végül a termék tesztben elért eredményét mutatja a maximálisan elérhető 100%-hoz képest.
Bizonyos kiemelt kritériumoknál egyéb korlátozásokat is alkalmazunk, amennyiben az elvártnál (küszöb) rosszabb eredményt ér el a vizsgált szempont, az összeredmény sem mehet meghatározott érték fölé. Ebben az esetben a végső százalékos érték nem felel meg a kritériumok súlyozott átlagának. Az értékelést segíti az alábbi táblázat:
Egy praktikus segítő a konyhában, ami sokszor előkerül. Így lehetne leírni a kézi mixert. Habot ver, dagaszt, kever, és bizonyos esetekben a botmixer funkcióját is betölti. Az egyes modellek felszereltségben, zajszintben, könnyű kezelhetőségben, konstrukciós minőségben, kialakításban vagy árcédulájukban különböznek egymástól. Tehát hogyan lehet helyesen választani?
A legegyszerűbb modellekhez egy pár univerzális habverőt és egy pár dagasztókart kapunk. Az univerzális habverők általában egyszerű megjelenésűek. Találkozhatunk azonban vékony acélszalagból készült típusokkal is, különböző formájú vagy ferde karral, vagy kis golyós seprűvel. Ezek elsősorban habverésre szolgálnak, de például hígabb süteménytészták összekeverésére is alkalmasak.
A dagasztókarokat különböző típusú tészták feldolgozására használják. Masszívabbak, és jellegzetes alakjuk egy horogban végződő spirál. Formájuk és vastagságuk lehetővé teszi, hogy sűrűbb tésztákat is könnyedén keverjenek, amihez a habverő nem lenne elég.
A kézi mixereket egyre gyakrabban szerelik fel botmixer vagy aprító tartozékokkal. Ezeknek a kiegészítőknek köszönhetően például anyatej-helyettesítő tápszert vagy turmixokat és sok egyéb ételt is tudunk készíteni. A lehetőségek száma szinte végtelen.
Egyes modellek esetében a kézi mixereket tállal és állvánnyal szállítják. Így első pillantásra konyhai robotgépekre hasonlítanak, azonban ne tévesszen meg minket a látszat, nem helyettesítik azokat teljesen. Ezek a modellek a termékadatlapon feltüntetett tömegnél nagyobbak és több helyet foglalnak el a konyhában. Elvitathatatlan előnyük viszont, hogy indításkor nem kell a kezünkben tartanunk a gépet, hanem állványba helyezhetjük őket.
Ha először csak egy alap turmixgépet vásárolunk, és később rájövünk, hogy további tartozékokat is használnánk, bizonyos esetekben ezek beszerzése is lehetséges. Mivel azonban ez nem minden esetben igaz, ezért praktikusabb először átgondolni, hogy milyen funkciókra lenne szükségünk. Tanácsoljuk, hogy rögtön olyan modellt vásároljunk, ami rendelkezik a számunkra szükséges kiegészítőkkel, tartozékokkal. Gyakran előfordul, hogy ugyanazon sorozaton belüli termékek csak a kiegészítők számában különböznek egymástól. De mint a tesztünk is megmutatta, a sok kiegészítő nem jelent automatikusan jobb minőséget.
A kézi mixer kisebb helyet foglal, kevesebb részből áll, ezért könnyebb összeszerelni, használni és tisztítani, mint a nagy helyet foglaló, bonyolultabb, többfunkciós konyhai robotgépeket vagy turmixgépeket.
Amennyiben gyakran sütsz-főzöl, és többnyire nagy mennyiséget készítesz, kézi mixer helyett érdemes inkább többfunkciós konyhai robotgépben gondolkodnod, ha van hely a konyhádban. A konyhai robotgépek terméktesztünkben számos nagy konyhai robotgépet értékeltünk 28 szempont és 35 technikai paraméter segítségével, böngéssz eredményeink közt!
Ergonómia
A kézi mixer mérete nem nagy, de akár 2 kiló felett is lehet a súlya. Ráadásul használat közben általában egy kézben kell tartani. Ezért vásárlás előtt célszerű kézbe fogni a készüléket, és ellenőrizni, hogy mennyire áll kézre a kiválasztott darab, milyen könnyen kezelhetők az irányító gombok. A megfelelő modell kiválasztásában úgy segíthet terméktesztünk, hogy egyrészt értékeltük a jobb és balkezes használatot, másrészt a termékadatlapon feltüntettük, melyik modell rendelkezik például csúszásmentes markolattal.
Sebességfokozatok
A kézi mixerek sebességszabályzóval rendelkeznek – javasoljuk, hogy olyan termék választását, amelyen az egyes fokozatok egyértelműen meg vannak jelölve. Ezen kívül néhány modell turbó vagy pulzálás funkcióval rendelkezik. A turbo egy olyan kapcsoló, amellyel rögtön meg lehet növelni a fordulatszámot a maximális sebességre, hosszabb időre. Pulzus funkció használatakor pedig rövid időre nő meg a fordulatszám.
Tisztítás
Kialakításuknak köszönhetően a kézimixereknek általában csak a kivehető vagy eltávolítható alkatrészeit kell tisztítani. Ezek a tartozékok legtöbbször mosogatógépbe helyezhetők. Vásárlás előtt azonban érdemes ezt a tényt ellenőrizni, mert jelentősen eltér az egyes modellek és gyártók között. A jelenleg tesztelt termékeknél az adatlapon megtalálható ez az információ.
Vezeték
Az olcsóbb készülékeknek többnyire nagyon rövid a drótja, ami megnehezíti a konyhai munkát. Érdemes a termék kiválasztásánál erre is figyelni, de legrosszabb esetben utólag egy hosszabbítóval megoldható ez a probléma.
Teljesítmény
Ez az a szempont, amit nem érdemes figyelembe venni, mert nem árul el sokat a készülékről. A terméktesztünkből is kiderül, hogy a nagyobb teljesítményű kézimixerek nem mindig produkálnak jobb eredményt, és nem is feltétlenül strapabíróbbak, de a fordítottja is igaz.