Találd meg a számodra legjobb kávéfőzőt!
A Tudatos Vásárlók Egyesülete 22 márka 121 hazai boltokban és webshopokban megvásárolható kávéfőzőjét tesztelte nemzetközi fogyasztóvédő szervezetekkel együttműködve, egységes módszertan alapján, laboratóriumban.
Mi nemcsak kipróbáltunk néhány kávéfőzőt, hanem mind a 121 kávéfőzőt laborban teszteltük, a hétköznapi használatot modellezve.
4 fő tesztelési szempont volt, független szakértők vizsgálták:
Összesen 14 szempont szerint teszteltünk és 35 technikai paramétert mértünk meg és gyűjtöttünk össze a termékekről, melyek alapján össze tudod hasonlítani őket, illetve számos szűrési lehetőséget találsz a tesztünkben, hogy ki tudd választani a neked legjobbat!
A tesztelt termékek átlagára 22 000 és 1 000 000 Ft között mozog.
Örök tanulságnak mutatkozik, hogy nem javasolt csak ár alapján választani, mert a legjobban teljesítő modellek között is találunk 50 000 Ft-os és 200 000 Ft-os átlagáron elérhető készüléket. Ugyanez elmondható a lista végéről is, ahol szintén találunk 250 000 forint feletti terméket. Akármennyit is szánunk tehát kávéfőző vásárlására, mindenképpen érdemes utánajárnunk, hogy az egyes termékeknek melyek az erősségei és melyek a gyengeségei. Ebben segítenek a terméktesztek.
A Tudatos Vásárlók Terméktesztjei pártatlanok, tudományosak, alaposak és sok pénzbe kerül az elkészítésük.
Ingyenes tesztoldalakat könnyű találni az interneten. Sokszor azonban ezeket az oldalakat a termék mögött álló gyártók, forgalmazók támogatják, és nem kell túl alaposnak vagy tudományosnak lenniük ahhoz, hogy magukat tesztnek nevezzék. Ezért az értékeléseik inkább bújtatott reklámnak tekinthetők.
Egy nemzetközi fogyasztóvédő hálózat tagjaként a mi tesztjeinket európai és amerikai laboratóriumokban szakértők készítik. Ez a hálózat teszi lehetővé, hogy ebben a tesztben 24,5 millió Ft összértékű, anonim módon vásárolt kávéfőzőt vizsgáltunk.
A mi tesztjeink mindig függetlenek a gyártóktól és a forgalmazóktól, a saját pénzünkön tesztelünk – ezért kérjük a hozzájárulásodat.
Már csak pár kattintás, és kiderül, melyik a számodra legjobb kávéfőző!
Ebben a cikkben összefoglaljuk neked a teszt eredményeit, a legfontosabb szempontok szerint melyik kávéfőzők teljesítettek jól vagy rosszul.
A leggyengébben teljesítő termék eredménye
A legjobban teljesítő termék eredménye
Teszteredmények átlaga
A cikk elolvasásához jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Az összehasonlításhoz jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Ezeket a szempontokat vizsgáltuk a laborban. A tesztkritériumok melletti százalékos érték a kritérium súlyát jelenti az összpontszám kialakításában.
Az automata gépek esetében a gyári beállításokat használtuk a kávéőrléshez (részletek a termékek adatlapján megtalálhatók). A kapszulás kávéfőzők esetében az adott kapszulához előírt vízmennyiséggel készítettük a kávét.
Azoknál a gépeknél, ahol a gyártó nem határozta meg a kávéőrlemény mennyiségét 7 g-ot használtunk, vagy ha a gyártó mellékelt adagolókanalat a kávéhoz, azzal mértük ki az elkészítéshez szükséges adagot.
Az elkészült kávét egy 10 főből álló képzett kóstoló csoport vizsgálta. A kávét cukor nélkül és vakon tesztelték. A pontszámba a következők értékelése számított be: a krémszín intenzitása és megjelenése, aroma, pörkölés intenzitása, keserűség, savasság, fanyarság, íz-egyensúly, állag.
A kávéfőzők működése kapcsán négy szempontot vizsgáltunk meg:
Elkészítési idő: Megvizsgáltuk, hogy a gépek milyen gyorsan készítik el a kávét. Az óra az indítás gomb megnyomásakor indult, és akkor állítottuk le, amikor a kávé elkészült. Az automata gépek esetében ebbe beleszámított a kávéőrlés ideje is. Kétszer főztük le a kávét minden géppel, és a második lefőzés is beleszámított az értékelésbe.
A kávé hőmérséklete: Az elkészítési idő mellett fontos az is, hogy az elkészült kávé megfelelő hőmérsékletű legyen. Az eszpresszó ideális hőmérséklete 67(+/- 3)°C. Ennél a tesztnél is kétszer főztük le a kávét, és vizsgáltuk az első és a második kávé hőmérsékletét is a csésze közepén.
Két kávé egyszerre: Amelyik készülék egyszerre két csésze kávét is tud készíteni, ott teszteltük, hogy a két eszpresszó hőmérséklete és mennyisége mennyire tér el egymástól.
A tejhabosítás funkciót is vizsgáltuk a gépeken, 4°C-os hőmérsékletű félzsíros tejjel (1,5-2,4% zsírtartalom). A kávéfőzők többféleképpen készíthetik a tejhabot: van, amelyiknek külön tejtartója/tejpalackja, egy másik típus, amelyik közvetlenül a tejes dobozból szívja fel a tejet egy cső segítségével. Vannak még a gőzkaros gépek, illetve a Dolce Gusto esetében külön kapszulákkal lehet tejhabot készíteni. A legtöbb rendszerben a gép automatikusan elkészíti a tejhabot, ezeknél a gyártó által előírt mennyiségű tejjel és beállítással teszteltük a gépeket. A gőzkaros modelleknél 200 ml tejet gőzöltünk 60 másodpercig. Az elkészült tejhabot a következők alapján értékeltük: mennyire nőtt meg a hab, milyen hőmérsékletű, a folyadékrész mennyisége 5 perc pihentetés után.
A készülékek használhatóságánál azt pontoztuk, hogy mennyire könnyen kezelhetők a hétköznapi használat során: feltöltés, kávékészítés, tejhabosítás, tárolás, tisztítás, vízkőtlenítés, zaj. Megvizsgáltuk, hogy mennyire könnyű a kávéfőzők különböző alkatrészeit tisztítani: a víztárolót, a szűrőket és tartályokat, gőzkart, kávéfőző fejet és azt is elemeztük, hogy mennyire egyszerű a berendezések mindennapi tisztántartása.
Az energiafogyasztásnál azt vizsgáltuk, hogy a készülékek mennyi energiát használnak a felmelegedéshez, az első és második csésze kávé elkészítéséhez illetve standby módban.
Labortesztjeink során számtalan mérést és vizsgálatot elvégzünk. A vizsgált kritériumok pontszámokat kapnak, 0-tól 5-ig tartó skála alapján értékelünk. Minden esetben igaz, hogy 0 a legrosszabb és 5 a legjobb érték.
A vizsgálati paramétereket rendszerezzük, a legfontosabb jellemzőket pedig súlyozzuk, így képzünk egy százalékos értéket, ami végül a termék tesztben elért eredményét mutatja a maximálisan elérhető 100%-hoz képest.
Bizonyos kiemelt kritériumoknál egyéb korlátozásokat is alkalmazunk, amennyiben az elvártnál (küszöb) rosszabb eredményt ér el a vizsgált szempont, az összeredmény sem mehet meghatározott érték fölé. Ebben az esetben a végső százalékos érték nem felel meg a kritériumok súlyozott átlagának. Az értékelést segíti az alábbi táblázat:
Nagyon fontos kérdés a megfelelő kávéfőző kiválasztásánál, hogy milyen funkcióra van szükségünk és milyenre nincs. A kávégépek árát ugyanis nagyban meghatározza, hogy mennyi mindent tudnak. És az is egy lehetőség, hogy pár kisebb kiegészítő beszerzésével kerülsz közelebb az otthoni barista élményhez. Mutatunk pár extrát, amit érdemes átgondolni, ha vásárlás előtt állsz.
Ha az alapoknál kezdenéd, és először azt szeretnéd átgondolni, hogy milyen típusú kávéfőző lenne neked a legjobb, akkor olvasd el először cikkünket. Ha az alaptípusokat már ismered, akkor olvass tovább!
Ezek a funkciók segítenek az ízlésünknek leginkább megfelelő erősségű és aromájú kávé elkészítésében, akár eszpresszóról, akár hosszú kávéról legyen szó.
Többféle tejhabosító funkció létezik, de mindegyik lényege, hogy többek között habos kávé, cappuccinó készíthető vele. Ezzel a módszerrel forró vizet is előállíthatunk teához vagy egyéb meleg italhoz.
Népszerűek a darálóval felszerelt automata kávéfőzők, mivel közvetlenül a fogyasztás előtt őrlik meg a kávébabot, így friss aromájú kávéhoz juthatunk.
Bizonyos kávéfőzők rendelkeznek vízkő-eltávolító, valamint öblítő programmal, vagyis minden bekapcsolás után gőzzel és forró vízzel történik az automatikus tisztítás.
A kávéfőzést követően bizonyos időn belül automatikusan kikapcsol a kávégép energiatakarékossági és biztonsági okokból.
Ezek a kiegészítők segíthetik az otthoni baristákat, hogy a legtökéletesebb kávét tudják elkészíteni.
Ha igazán friss kávé ízre vágysz, a főzés előtt őrölt kávénak semmi nem érhet a nyomába. Egyáltalán nem mindegy, hogy melyik fajta kávéfőzőhöz hogyan daráljuk a kávét. A kézi kávéőrlők praktikusak utazáshoz és ha egy-két főnek készítünk kávét. Előnyük, hogy kíméletesebben lehet velük kávét őrölni, azonban nem egyenletes őrlésű kávét kapunk (az őrlési erősséget itt is tudjuk állítani), a filteres és kotyogós kávéfőzési módszerekhez javasolt használni. Az elektromos darálók drágábbak, azonban be lehet vetni őket pl. cukor, mák és dió darálására is. Akkor érdemes ezeket választani, ha egyenletes, finom őrlésű kávéra van szükségünk pl. eszpresszó gépekhez vagy török kávéhoz. Olyan darálót, ami csak aprítja a szemeket, semmiképp ne használjunk, mert meg is égetheti azokat.
Az egyik örök kedvenc, a cappucino elképzelhetetlen az ideálisan 70 fokosra melegített, majd keményre habosított tej nélkül. Ilyet a legegyszerűbben egy elektromos tejhabosítóval tudsz előállítani, de az olcsóbb, elemmel működő kézi tejhabosítókat is sokan kedvelik.
Hogy tudd, mikor éri el az ideális 70 fokot a lattédhoz vagy cappucinódhoz melegített tej.
Kávébabot is tarthatsz benne, de az igazi előnye, hogy tovább frissen tartja a darált kávét. Fontos, hogy a kávét védjük a levegőtől, nedvességtől, hőtől és fénytől.
Ha szeretnél még többet tudni a kávéfőzők rejtelmeiről, akkor olvasd további hasznos cikkeinket a témában!