A Tudatos Vásárlók Egyesülete idén összesen 178 hűtőt, fagyasztót és kombinált hűtőt tesztelt, hogy megvizsgálja a termékeket hatékonyság, energiatakarékosság, megbízhatóság, zajkibocsátás és felhasználói élmény tekintetében.
A hatékonyság vizsgálatakor a hangsúlyt arra helyeztük, hogy a készülékek milyen gyorsan hűtik, fagyasztják le az ételt, illetve mennyire tartják stabilan a belső hőmérsékletet, ami hasznos lehet abban az esetben, ha újabb ételt helyezünk a hűtőbe, a konyha felmelegszik, esetleg lehül, vagy éppen áramszünet van. Emellett fontos szempont volt, hogy a vizsgálati körülmények változása - mint a tesztkamra hőmérséklete, vagy az, hogy mennyire van telepakolva a készülék - hogyan befolyásolja azok energiafogyasztását, működésének megbízhatóságát.
Egységes módszertan
A tesztelés az EN 62552 nemzetközi előírás alapján történt, minden egyes termék esetében azonos laboratóriumi körülmények között, automatizált módszerrel. A tesztelés során a készülékek szabályozott hőmérsékletű teszt kamrában voltak. A vizsgálatok alatt nem igazi élelmiszert használtunk - hiszen azok szerkezete, textúrája, mérete nagyban befolyásolta volna az eredmények összehasonlíthatóságát -, hanem ételekhez hasonlóan viselkedő teszt tárgyakat (egységes méretű, egységes töltetű, hőmérővel ellátott „csomagokat”). A hőmérő szenzorok a hűtőbe helyezett teszt tárgyakból közvetlenül a számítógépre továbbították az adatokat.

Hűtés, fagyasztás (40%)
A hűtő és fagyasztó funkciók hatékonyságának vizsgálatakor arra voltunk kíváncsiak, mennyire tartják stabilan a belső hőmérsékletet a különböző hűtők és fagyasztók, ha már korábban lehűtött élelmiszerek mellé újabb ételt rakunk be.
Ezért a már korábban részben feltöltött hűtőkbe szobahőmérsékletű teszt tárgyakat tettünk, hogy megvizsgáljuk, mennyi idő kell ahhoz, hogy azok 25 °C-ról 8 °C-ra hűljenek. Eközben figyeltük, hogy a hűtő eredeti tartalma mennyire melegedett fel az újonnan betett teszt tárgyaktól. A fagyasztás vizsgálatakor a szobahőmérsékletű (25 °C-os) teszt tárgyaknak -16 °C-ra kellett lehűlnie.
A magas pontszámot elérő modellek néhány óra alatt képesek lehűteni vagy lefagyasztani a behelyezett tárgyakat, míg a legrosszabbul teljesítő készülékeknél a folyamat két napig is eltart.
Az összpontszám a kombinált hűtőknél a fagyasztóknál megjelölt súlyozás szerint történt (fagyasztási hatékonyság 40%). Ugyan elvégezték a hűtési hatékonyságra vonatkozó teszteket is, azonban azok 0%-kal szerepelnek az összpontszámban, mivel az optimális beállítás és a hőmérséklet stabilitás részteszteknél vették bele a hűtési funkciók vizsgálatát az eredményekbe.

Energiahatékonyság (15%)
Az energiafogyasztás vizsgálata során elsőként azt mértük, hogy a különböző mértékben telepakolt készülékeknek hogyan változik az energiafogyasztása hideg, átlagos és meleg teszt kamrában, ha a hűtő rész 4 °C-ra a fagyasztó pedig -18 °C-ra van állítva. (Az energiafogyasztást 100 liter hasznos térfogatra bontva számoltuk.) Emellett mértük az 1kg “élelmiszer” lehűtéséhez és a lefagyasztásához szükséges energiát is, amennyiben volt, akkor gyorsfagyasztás funkcióval és anélkül is.
A termékadatlapokon feltüntettük a gyártó által közölt energiafogyasztást, illetve a kalkulált éves energiafogyaszatást. Mivel az új energiacímkék még nem elérhetőek minden tesztelt termék esetében (az energiacímkék változásáról ITT olvashatsz), érdemesebb a mérési eredményekre hagyatkozni, mivel az energiahatékonyságot a hasznos tárolókapacitás függvényében vizsgáljuk.
Használat (15%)
Három szakértő a hétköznapi felhasználói szempontokat szem előtt tartva értékelte a készülékek használhatóságát. Ennek során beüzemelték, kipróbálták a különböző beállításokat (pl. hőmérséklet, speciális funkciók), azt, hogy mennyire egyszerű be- és kipakolni, kinyitni az ajtókat, átlátni, polcokat és fiókokat átrendezni benne, vagy épp kitakarítani. Az értékelés során figyelmet kaptak olyan alapfunkciók is, mint a világítás vagy a figyelmeztető jelzések és a használati utasítás megléte, értelmezhetősége.

Hőmérséklet stabilitás (10%)
A hűtők teljesítményét és működését befolyásolhatja a külső hőmérséklet, így azt is teszteltük, hogy egy hideg (10 °C), egy átlagos (25 °C) és egy meleg (32 °C) teszt kamra mennyire befolyásolja a készülékeken beállított optimális hőmérsékletet. (Ez a hűtő részen 4 °C, a fagyasztóban -18 °C volt.)
Ajánlott beállítás megbízhatósága (10%)
Annak megállapításához, hogy megbízható-e a hűtőszekrény termosztátja a hűtött/fagyasztott élelmiszerek tárolásához szükséges ideális hőmérséklet beállítására, a hűtőszekrényt a gyártó által ajánlott termosztát-beállításnak megfelelően állítottuk be, majd ezt ellenőrzitük. A magas értéket szerző modellek megbízható termosztátokkal rendelkeznek,míg a három vagy annál kevesebb pontra értékelt modelleknél érdemes külön hőmérővel beállítani a kívánt hőmérsékletet.
Optimális beállítás 25°C-on (5%)
Mérjük a hűtő- és fagyasztórész belső hőmérsékletének eltéréseit a gyártó által javasolt termosztát-beállításon és az ideális hőmérsékleten (hűtőben 4 °C, fagyasztóban -18 °C). A környezeti hőmérséklet a vizsgálat alatt 25 °C. A termosztát optimalizált beállítása mellett megadjuk a fent említett ideális célhőmérsékleteket, és figyeljük, hogy a készülék ténylegesen eléri-e és mennyi idő alatt éri el.
Zajszint, rezgés (5%)
Három szakértő szubjektív érzékelése alapján pontozta, hogy mennyire zajos, mennyire zúg a készülék bekapcsoláskor, használat közben és kikapcsoláskor.
Szigetelés, hőtartás - üzemzavar esetén (0%)
Igen kellemetlen, amikor áramkimaradás, áramszünet esetén kikapcsol a fagyasztó és minden kiolvad, így azt is vizsgáltuk, mennyi idő alatt melegszik fel annak tartalma -17 °C-ról -9 °C-ra (25 °C-os teszt kamrában), illetve milyen formában (optikai, vagy hangjelzés) és milyen gyakorisággal figyelmeztet a készülék, amikor a fagyasztó hőmérséklete -7 °C fölé emelkedik.
Méretek
A termékadatlapokon feltüntetett méretek mind laboreredmények, nem pedig a gyártók által megadott hivatalos adatok. A hűtő- és fagyasztótér esetében a gyártók ugyanis általában a bruttó méretet adják meg (polcokat, fiókokat eltávolítva), ami félrevezető lehet. Mi minden esetben a nettó, tehát a valóban rendelkezésre álló űrmértéket tüntettük fel.
Magasság, szélesség és mélység esetében azt a minimális mért értéket adjuk meg, ami feltétlenül szükséges a készülék elhelyezéséhez. A beüzemeléshez szükséges méretben (távtartókat és légréseket beleszámolva) a gyártók által megadott ajánlott méret nyújt segítséget.
Ár
Az árak a hazai webáruházak árainak középértékét jelzik az eredmények publikálásának időpontjában. Az árak tájékoztató jellegűek, a termékek értékelése során nem játszottak szerepet.