
A Tudatos Vásárlók Egyesülete 19 fehér színű, beltéri falfestéket tesztelt. A szakértői laboratóriumi vizsgálat célja a festékek hatékonyságának vizsgálata volt, melyre legalkalmasabb a kiadósság és a nedves dörzsállóság mérése.
Szerepet kapott a pontozásban az egészségre káros tartósítószerek jelenléte, valamint a termékek címkéjének információtartalma is. Természetesen megnéztük, hogy melyik festék rendelkezik ökocímkével és újra bebizonyosodott, hogy a hiteles környezetbarát termékeket érdemes keresni a boltok polcain!
Milyen termékeket vizsgáltunk?
Falfesték tesztünkbe olyan termékeket válogattunk be, amelyek a népszerű áruházak polcain megtalálhatók, illetve webáruházakban elérhetők. A termékpaletta változatos, a legnépszerűbb diszperziós festékek mellett mészfestékeket és krétafestéket is vizsgáltunk. Azért döntöttünk úgy, hogy a különböző típusú festékeket egy kalap alá vesszük, mert amikor valaki szeretné kifesteni az otthonát, akkor ezek azok a termékek, melyek közül választani fog.
Mik a fontos szempontos festékválasztásnál?
A festés célja a szép, egyenletes falszín létrehozása. Ehhez először is szükség van egy megfelelően alapozott falhoz mellyel kapcsolatban kérjünk tanácsot egy szakértőtől. Ezután jöhet a festék. Minél nagyobb egy festék fedőképessége, annál kevesebb anyagra van szükségünk az egyenletes színréteg létrehozásához. Ezzel összefügg a kiadósság, ami pedig azt mutatja meg, hogy mennyi festékre van szükségünk ahhoz, hogy egy négyzetméternyi falat lefessünk. Ebben az esetben a minél kisebb érték a jobb. Ezeket az értékeket egy akkreditált laboratóriumban mérték és számolták a mezőny termékeire és a táblázatban megtalálhatók. Ha lefestettük a falat, akkor természetesen az az elvárásunk, hogy minél tovább szép maradjon. A kopásállóságot (illetve közvetetten a tisztíthatóságot) mutatja meg az ún. nedves dörzsállóság, melyet szintén szabványvizsgálattal határoztak meg a szakértők a laboratóriumban. Ennek különböző osztályairól a Hogy készült a teszt fülnél többet megtudhatsz! Az eddig említett tulajdonságok objektíven jellemzik egy festék hatékonyságát.
A hatékonysági szempontok mellett azonban egyebeket is érdemes figyelembe venni, amikor festéket vásárolunk. Gondolunk itt elsősorban az egészségügyi hatásokra. Erről rögtön a VOC juthat eszünkbe, amely a volatile organic compound, azaz illékony szerves vegyületek rövidítése.
VOC-nek hívunk minden normál légköri nyomáson a 250 °C alatti forrásponttal rendelkező illékony anyagot. A lakás levegőjébe kerülő VOC-nak több forrása is lehet: jöhetnek légszennyező anyagok kívülről a lakásba, belül pedig a sütés-főzés füstjével és dohányzással keletkezhetnek. Az egyik legjelentősebb szennyező forrás viszont a lakás berendezése: az épületelemek, a bútorzat, függönyök, szőnyegek, valamint a szobában használt festékek, lakkok, pácok és ragasztók tartósítószerei. Ezeknek az anyagoknak eltérő egészségügyi, környezeti hatásaik vannak. A lakásba jutó VOC-ok fejfájást, légzőszervi megbetegedést, torok- és szemirritációt, szédülést, kimerültséget okoznak, és csökkentik a koncentrálóképességet; hosszú távon a máj és az idegrendszer károsodását okozhatják.
A titán-dioxidról (TiO2) manapság sokat beszélünk annak kapcsán, hogy az Európai Unió betiltotta használatát az élelmiszerekben. Az élelmiszer-adalékanyagokról szóló rendelet (1333/2008/EK) módosítása 2022. február 7-én lépett hatályba. A rendelet értelmében a titán-dioxid (E 171) adalékanyag felhasználásával készült élelmiszerek 2022. augusztus 7-ig voltak forgalomba hozhatók. Az élelmiszerek esetében az okozza a problémát, hogy a vegyület bejut a szervezetbe, méghozzá rendszeresen és az erre vonatkozó kutatások azt mutatták, hogy a felhalmozódása súlyos egészségügyi problémákkal hozható összefüggésbe.
A festékek döntő többsége tartalmaz titán-dioxidot, mint pigment összetevőt. A pigment a festékek színét adó oldhatatlan, szilárd alkotórész. A titán-dioxid a legjobb fedésű fehér pigment. Színezőképessége nagy, ezért alkalmazzák kalcium-karbonát töltőanyaggal együtt. A British Coatings Federation szerint a titán-dioxid nem jelent veszélyt a fogyasztókra, ha azzal csak olyan késztermékekben találkoznak, mint a festékek vagy nyomdafestékek. Mivel ilyen módon sem az emésztő-, sem a légző rendszerbe nem jutnak be.
Hogyan teljesítettek a termékek a tesztben?
14 diszperziós, 4 mész- és 1 krétafestéket küldtünk a laboratóriumba analízisre. A teszt győztese a Schöner Wohnen Polarweiss kiadósságban a mezőny legjobb eredményét érte el és nedves dörzsállóságban is maximális pontszámot kapott. Ráadásul a termék rendelkezik Blauer Engel ökocímkével, ezen felül egészségre káros tartósítószert egyáltalán nem, VOC-t pedig nagyon kis mennyiségben tartalmaz. Árban a középmezőnyhöz tartozik, de mindenképpen jó vásárt csinál az, aki ezt a vödröt veszi le a polcról. A dobogó második fokán a két kerámia-diszperziós típusú festék áll holtversenyben, a Héra Ceramic és a Magnat Ceramic. Ez a technológia a mérések alapján hatékonynak bizonyult, de sajnos mindkettő tartalmaz allergén hatású isotiazolinon származékot. Viszont a VOC értéke mindkét terméknél alacsony és a Magnat termékének Ecolabel címkéje is van. A dobogó legalsó fokát elfoglaló Auro Wandfarbe Nr.321 festék a legdrágább termék, melyet teszteltünk. Összetevői természetes anyagok, nem tartalmaz egészségre káros tartósítószert sem, ám sajnos nem rendelkezik hiteles ökocímkével. Kiadósságban jó eredményt ért el, kopásállósága másodosztályú. Az utána következő két termék a sorban viszont legnagyobb örömünkre két Ecolabel címke tulajdonosa: a Flügger Flutex-5 és a Tikkurila Joker. Hatékonyságban nagyon hasonlóan teljesítettek, ám a Tikkurila címkéjének információtartalma hagyott több kívánnivalót maga után. Sajnos a tartósítószer hiányára nem tudtunk egyiknek sem pontszámot adni.
Kevesebb, vagy akár semennyi VOC-t sem tartalmaznak a mészfestékek, illetve a krétafestékek, ezt a tényt mindenképpen az előnyeik közé kell sorolni. A mezőny egyetlen krétafestéke, a HH Vintage krétafesték, a rangsorban középtájon szerzett helyet, viszont kiadósságra nézve a második legjobb a termékek között. Mivel elsősorban nem falfestés céljából árulják és a vásárlók sem falfestésre használják, hanem bútorok festésére leginkább, ezért kicsit kilóg a sorból. De mivel egyre népszerűbb termék és egyébként alkalmas falfestésre, ezért belevettük a tesztbe. A mészfestékekkel ellentétben egyáltalán nem rossz a kopásállósága, a címkéjén lévő információtartalom viszont nagyon kevés és a gyártó honlapján sem találtunk részletesebb adatokat a termékről.
A mészfestékek oltott meszet tartalmaznak, mely egyenletes szemcseméretű mészkőből, 900–1100 °C-on való égetés után víz hozzáadásával készül. Erősen lúgos kémhatásának köszönhetően természetesen fertőtlenít, penészgátló hatással rendelkezik, kiválóan tapad a vakolt alapfelülethez, pára- és légáteresztő tulajdonsága miatt pedig szellőzést biztosít a falnak. Hátrányuk viszont, hogy színezhetőségük a lúgos kémhatás miatt korlátozott és általánosságban gyenge a kopásállóságuk, ahogy azt tesztünk eredményei is mutatják. Mivel mégis egy jól bevált, olcsó, természetes alternatíva a festésben, ami tiszta és egészséges közeget hagy maga után, ezért érdemes mérlegelni az előnyeiket és hátrányaikat festékválasztás előtt. Az alábbi táblázatban mutatjuk a tesztelt mészfestékek rangsorát, melyek a következő márkák termékei: Héra, Kreidezeit, Poli-Farbe, JUB.
Válaszd a hiteles környezetbarát termékeket!
Az EU ökocímkét (EU Ecolabel) és országonkénti megfelelőit, például a német Blauer Engel (Kék Angyal) vagy a skandináv Nordic Swan Ecolabel (Hattyú) minősítést azok a termékek kaphatják meg, amelyeknek kedvezőtlen környezeti hatásaik jelentősen kisebbek, mint a hasonló célt szolgáló termékeké.
Az ökocímke elnyerésének kritériumait az EU és a tagállamok az iparággal, a környezetvédelemmel foglalkozó civil szervezetekkel és a fogyasztói szervezetekkel együttműködve határozzák meg, és négyévente felülvizsgálják, hogy az adott termék megfelel-e az elvárásoknak.

Az EU ökocímke előnye egyrészt abban áll, hogy az értékelési kritériumok a termékek teljes életciklusára vonatkoznak – tehát a gyártásra és a csomagolással keletkező hulladék kezelésére is -, és ezeket főbb termékkörönként jogszabályban rögzítik. A címkére pályázó termékeket független intézetek értékelik. Ezeknek a termékeknek a használatra való alkalmasságát a gyártók független laborokban vagy egy előre meghatározott módszer szerint saját maguk tesztelik, és az erről szóló dokumentációt be kell nyújtani az ökocímke minősítési eljáráshoz.
2022. október 13-án, az EU Ökocímke (EU Ecolabel) Világnapján ünnepeljük a címke bevezetésének 30 éves évfordulóját, amit akár megtehetünk azzal is, hogy mostantól pár perccel több időt szánunk arra a boltban, hogy megnézzük a számunkra szimpatikus termékek közül, melyik az, amelyik rendelkezik ilyennel és azt vesszük le a polcról.
Az alábbi táblázatban összeszedtük az általunk tesztelt ökocímkés termékeket és eredményeiket:
A Green&Safe LIFE-styles projektet az Európai Unió LIFE alapja támogatja, az Agrárminisztérium társfinanszírozza. Azonosító: ENV GIE HU000622 Green&Safe LIFE-styles.