Találd meg a számodra legjobb fagylaltkészítő gépet!
A Tudatos Vásárlók Egyesülete 19 márka 20 hazai boltokban és webshopokban megvásárolható fagylaltkészítő gépét tesztelte nemzetközi együttműködésben, egységes módszertan alapján, laboratóriumban.
A fagylaltkészítő gépek otthonunk kényelmében ígérnek gyorsan elkészíthető, finom és hűvös élvezetet a nyári kánikula idejére. De melyik fagylaltkészítő a valóban jó választás? Megéri beruházni egy komolyabb, beépített fagyasztókompresszoros modellre? Vagy esetleg van elég türelmünk és kellően nagy mélyhűtőnk, hogy kompresszor nélküli, előhűtést igénylő terméket vásároljunk? Bármelyik jó választás lehet, ha a hozzánk leginkább passzoló terméket választjuk.
Tesztünkben 20 fagylaltkészítő gép szerepel, ezek közül 15 db beépített fagyasztókompresszorral rendelkezik, 5 db saját hűtőegység nélküli modell. Minden termékhez részletes laboreredmények tartoznak a terméklapon.
5 fő tesztelési szempont volt:
Összesen több, mint 16 szempont szerint teszteltünk és 25 technikai paramétert mértünk meg és gyűjtöttünk össze a termékekről, melyek alapján össze tudod hasonlítani őket, illetve számos szűrési lehetőséget találsz a tesztünkben, hogy ki tudd választani a neked legjobbat!
Örök tanulságnak mutatkozik, hogy nem javasolt csak ár alapján választani.
A vizsgált modellek átlagára a publikálás időpontjában 28 000 és 406 000 Ft között mozgott. A fagyasztókompresszorral rendelkező típus általában drágább, 50 000 és 406 000 Ft közötti, eláruljuk, nem a legdrágább modell teljesített a legjobban a tesztben. Az általunk tesztelt, saját hűtőegység nélküli modellek ára 28 000 és 89 000 Ft közé esik, a kategória legjobbja egy viszonylag olcsó termék lett. Általában elmondhatjuk, hogy mindegyik géppel jó fagylaltot készíthetünk, a fő különbség az elkészítés idejében, a használat kényelmében és a zajszintben rejlik.
A Tudatos Vásárlók Terméktesztjei pártatlanok, tudományosak, alaposak és sok pénzbe kerül az elkészítésük.
Ingyenes tesztoldalakat könnyű találni az interneten. Sokszor azonban ezeket az oldalakat a termék mögött álló gyártók, forgalmazók támogatják, és nem kell túl alaposnak vagy tudományosnak lenniük ahhoz, hogy magukat tesztnek nevezzék. Ezért az értékeléseik inkább bújtatott reklámnak tekinthetők.
Egy nemzetközi fogyasztóvédő hálózat tagjaként a mi tesztjeinket európai és amerikai laboratóriumokban szakértők készítik. Ez a hálózat teszi lehetővé, hogy ebben a tesztben 2,8 millió Ft összértékű, anonim módon vásárolt fagylaltkészítő gépet vizsgáltunk.
A mi tesztjeink mindig függetlenek a gyártóktól és a forgalmazóktól, a saját pénzünkön tesztelünk – ezért kérjük a hozzájárulásodat.
Már csak pár kattintás, és kiderül, melyik a számodra legjobb fagylaltkészítő gép!
Ebben a cikkben összefoglaljuk neked a teszt eredményeit a legfontosabb szempontok szerint.
A leggyengébben teljesítő termék eredménye
A legjobban teljesítő termék eredménye
Teszteredmények átlaga
A cikk elolvasásához jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Az összehasonlításhoz jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Ezeket a szempontokat vizsgáltuk a laborban szakértők segítségével. A tesztkritériumok melletti százalékos érték a kritérium súlyát jelenti az összpontszám kialakításában.
Laboratóriumban, szakértők segítségével minden egyes fagylaltkészítő gépben háromféle fagylaltot készítettünk: vanília, citromos sorbet és fagyasztott joghurt. Az elkészített mennyiséget az egyes modellek kapacitásának megfelelően úgy határoztuk meg, hogy azok maximális kapacitását kihasználják. A hűtőtálakat minden használat előtt 24 órán át -18°C-os fagyasztóban tároltuk a külön hűtőegységgel nem rendelkező modellek esetében.
Minden fagylaltfajtából két adagot készítettünk, tehát összesen hatot. Ha két tesztadag esetében nem kaptunk konzisztens eredményeket, akkor egy harmadikat készítettünk.
A fagylalt érzékszervi értékelését három szakértő végezte. Vizsgáltuk a fagylalt ízét, kinézetét, állagát, az általános benyomást, valamint a vaníliamagok és a reszelt citromhéj megfelelő elkeveredését is. A fagylalt állagát is értékeltük, miután az 24 órát töltött a fagyasztóban.
Az elkészítési időt szintén szakértőkkel mértük és határoztuk meg. Az elkészítési időt nem határoztuk meg előre, a fagylalt akkor készült el, amikor elérte a kívánt állagot. Az átlátszó tetőn keresztül a tartályba pillantva állapítottuk meg, hogy mikor van kész a fagylalt, illetve azt is, hogy mikortól nem érdemes tovább keverni, mert már nem érhető el jobb eredmény.
Mivel a gépek különböző kapacitásúak és különböző mennyiségű fagylaltot állítanak elő, az elkészítési időt a fagylalt kilogrammjára vetített átlagos idővel értékeltük. Ezért nem az elkészítési ciklus hossza játszik szerepet, hanem az, hogy a készülék mekkora mennyiségű fagylalttal dolgozik.
Három laboratóriumi szakértővel elemeztük és értékeltük az eszközöket a használat egyszerűségének szempontjából. A következőket vizsgáltuk:
Három szakértő segítségével értékeltük a fagylaltkészítők szubjektív zajszintjét.
Az eszköz általános felépítését és a kivitelezés minőségét vettük górcső alá. Megvizsgáltuk a szerkezet tartósságát, a felhasznált anyagokat és azok karcolással vagy sérüléssel szembeni ellenállását, az egyes alkatrészek és illesztésük kivitelezését, a vezérlőelemeket és a gombokat.
A fagylalt előállítása során laboratóriumban mértük a gépek energiafogyasztását. Csak a saját hűtőegységgel rendelkező készülékek villamosenergia-felhasználását mértük, mivel a kompresszor nélküli modellek esetében ez elhanyagolható. A készülékek összehasonlíthatóságának érdekében az egy kilogramm fagylaltra jutó átlagos fogyasztást értékeltük.
Egy egyszerűsített elektromos biztonsági vizsgálatot is elvégeztünk: áramütés elleni védelmet és a szerkezetet vizsgáltuk. A tesztek során minden vizsgált modell jól teljesített.
Labortesztjeink során számtalan mérést és vizsgálatot elvégzünk. A vizsgált kritériumok pontszámokat kapnak, 0-tól 5-ig tartó skála alapján értékelünk. Minden esetben igaz, hogy 0 a legrosszabb és 5 a legjobb érték.
A vizsgálati paramétereket rendszerezzük, a legfontosabb jellemzőket pedig súlyozzuk, így képzünk egy százalékos értéket, ami végül a termék tesztben elért eredményét mutatja a maximálisan elérhető 100%-hoz képest.
Bizonyos kiemelt kritériumoknál egyéb korlátozásokat is alkalmazunk, amennyiben az elvártnál (küszöb) rosszabb eredményt ér el a vizsgált szempont, az összeredmény sem mehet meghatározott érték fölé. Ebben az esetben a végső százalékos érték nem felel meg a kritériumok súlyozott átlagának. Az értékelést segíti az alábbi táblázat:
Mielőtt fagylaltkészítő gépet vásárolsz, fontos átgondolni, hogy mennyi fagyit szeretnél készíteni és milyen gyakran. A hűtőegység nélküli, egyszerű fagylaltkészítőkkel naponta csak egy adag fagylaltot tudunk készíteni, míg a saját hűtőegységgel rendelkező társaik egyik adagot a másik után gyártják. Mindkét típusnak megvannak az előnyei és hátrányai.
A hűtőegység nélküli fagyigépek egyszerűek és viszonylag kicsik. Fő részük egy speciális tál, amelyet a szükséges ideig a fagyasztóban kell tárolni, hogy megfelelően lehűljön és készen álljon a fagylaltgyártásra. A használati utasítások legalább 8-12 órás fagyasztási időt ajánlanak. Tesztünk során minden esetben 24 órán át tároltuk az edényt a mélyhűtőben, és mindenképp ezt javasoljuk. A hozzávalók feldolgozását és keverését ezután a beépített motor és az automata keverő végzi akár pár perc alatt.
Legfőbb előnyük az alacsonyabb ár. Hátrányuk viszont a mélyhűtő szükségessége és a tál hosszú fagyasztási ideje, amely nélkül nem lehet fagylaltot készíteni. Emiatt előre kell tervezni és a fagyasztóban is elegendő helynek kell rendelkezésre állnia.
Ebből a szempontból praktikusabbak a saját hűtőegységgel rendelkező fagylaltkészítők, hiszen nincs szükség mélyhűtőre. Mivel kompresszorral és hűtőközeggel rendelkeznek, így nagyobbak és drágábbak is. Áramfogyasztásuk jelentősebb, míg a hűtőegység nélküli fagylaltkészítők energiaszükséglete elhanyagolható, a fagyasztó pedig a munka költséges részét elvégzi.
Fagylaltot konyhai robotgéppel is lehet készíteni, amennyiben tartozékként külön megvásárolható a hűtőedény.
Összegyűjtöttük a beépített fagyasztókompresszorral rendelkező és anélküli gépek mellett és ellen szóló érveket.
Beépített fagyasztókompresszorral rendelkező típus előnyei:
és hátrányai:
Kompresszor nélküli típus előnyei:
és hátrányai:
A tesztek során az alábbi receptekkel dolgozunk:
Vanília jégkrém:
A tojássárgáját, a porcukrot és a sót verjük fel egy tálban. A tejet keverjük össze a vaníliarúddal, majd öntsük a tojás-cukor keverékhez. Elkeverés után kapcsoljuk be a fagylaltkészítőt és öntsük a keveréket az adagolónyíláson keresztül a gépbe. Hagyjuk dolgozni a kívánt állag eléréséig.
Citrom sorbet:
A vizet, a cukrot és a reszelt citromhéjat keverjük el egy edényben, és melegítsük, amíg a cukor feloldódik. Adjuk hozzá a citromlevet. Kapcsoljuk be a fagylaltkészítőt, és öntsük be a keveréket az adagolónyíláson keresztül. Hagyjuk dolgozni, amíg el nem éri a kívánt állagot.
Fagyasztott joghurt
Keverjük el a cukrot a joghurttal, amíg a cukor feloldódik. Adjuk hozá a vaníliát és a felvert tojásfehérjéket. Kapcsoljuk be a fagylaltkészítőt, öntsük be a keveréket az adagolónyíláson keresztül, és hagyjuk dolgozni, amíg el nem éri a kívánt állagot.