A fogkefe a modern ember alapvető higiéniai felszerelése. De hogyan tájékozódjunk az elérhető elektromos modellek változatos kínálatában? Olvasd el tippjeinket és megtudhatod, melyek a legfontosabb szempontok, amelyeket érdemes figyelembe venned.

Fogkefe vásárlása előtt a legalapvetőbb kérdés, hogy klasszikus manuális vagy elektromos fogkefét válasszunk-e? Ha az előbbi mellett döntenél az alacsonyabb ár vagy a megszokás miatt, javasoljuk olvasd el ezt a cikkünket. Alábbi tippjeinket pedig azoknak ajánljuk, akik szívesen kísérleteznek új vívmányokkal, és lecserélnék a szokásos rutint a még egészségesebb szájhigiénia érdekében.
Az elektromos fogkeféknek két alapvető típusa elérhető, a szónikus és a forgófejes. Utóbbi lehet oszcilláló, oszcilláló-forgó, sőt, oszcilláló-forgó-pulzáló is. Az előbbieknek hosszúkás fejük van és a sörték gyors rezgésével tisztítják a fogakat, az oszcilláló fogkefék pedig általában kerek fejjel rendelkeznek, a fej 90 fokos előre-hátra forgatásával ápolják a fogakat. A tesztelt termékek között egy darab harmadik típusú is van, ez pedig az ultrahangos technológiával működö fogkefe. Tipikusan kevés helyen elérhető és drágább darabok tartoznak ebbe a kategóriába, de praktikus lehet a használatuk például érzékeny fogú egyének számára. Míg a szónikus kefék 24.000 - 48.000 mozdulatra, rezgésre képesek percenként, addig az ultrahangos változat nagyon magas rezgési frekvenciát használ a baktériumok és a lepedék eltávolítására, ami 2.400.000-es percenkénti rezgésszámnak felel meg. Tulajdonképpen a kefe mozgatása nélkül, csak a fogra való ráhelyezéssel, képes megtisztítani az ultrahangos fogkefe a fogakat.

Melyik típusú fogkefe alkalmasabb a tisztításra és a lepedék eltávolítására? Tesztünk eredményei azt mutatják, hogy ez nem dönthető el egyértelműen. A teszt során a szónikus, és az oszcilláló-forgó fogkefék között is akadtak olyanok, melyek egyformán jól teljesítettek a tisztítás és a lepedékeltávolítás terén. A tisztítási technológia kiválasztása így inkább azon múlik, hogy nekünk melyik megoldás a szimpatikusabb. A fogápolási szakértők azonban arra figyelmeztetnek, hogy az oszcilláló fogkefék nem a legkíméletesebbek az ínyhez, ezért túlérzékeny ínyűek számára nem ajánlottak. Nekik inkább a szónikus fogkefék javasoltak, mivel a fejük semmilyen módon nem mozog, és a mechanikus mozgást gyors rezgés helyettesíti, anélkül, hogy fokozott nyomást kellene kifejteni az ínyre. Apropó nyomás:
Nyomásérzékelő
Az elektromos fogkefe kiválasztásakor érdemes olyan készüléket keresni, amely úgynevezett nyomásérzékelővel rendelkezik és figyelmeztet, ha túl erősen nyomjuk a fogkefét az ínyünkhöz vagy a fogainkhoz.
Időzítő
Egy másik nagyon hasznos funkció elektromos fogkefe esetében az időzítő. Méri az eltelt időt és jelez bizonyos időközönként. Például fél percenkét rezeg. A szakértők azt tanácsolják, hogy legalább két percig mossunk fogat, de az sem baj, ha ez tovább tart. Sőt. A fogmosás mellett fontos a fogközök alapos tisztítása, ezzel is érdemes legalább két percet eltölteni. Erre ma már kaphatóak speciális fogköztisztító eszközök.

Fokozatok
Bizonyos típusok különböző fokozatokra is beállíthatóak, így teljes mértékben igazodni tudnak ahhoz, hogy mennyire érzékeny az ínyünk.
Extrák
Ha a modern technológia rajongói vagyunk, értékelni fogjuk a a mobilalkalmazásokkal kompatibilis fogkeféket. Ha pedig sokat utazunk, hasznos lehet az egyes készülékekhez mellékelt tartó tok.
Akkumulátor élettartama
Ami talán még fontosabb, különösen, ha sokat vagyunk úton és nem szeretnénk töltőt vinni magunkkal, az az akkumulátor élettartama. Tesztünkből kiderült, hogy ebben jelentős különbségek vannak a termékek között.

Energiafogyasztás
Az egyes készülékek energiafogyasztása is termékfüggő. Érdemes ennek is utánajárnunk, mielőtt beruházunk egy elektromos fogkefére, mert rendszeresen kell majd töltőre raknunk, ami befolyással lesz hó végén a rezsi költségeinkre.
Fenntartási költség
Amivel még számolni kell az elektromos fogkefék esetében, hogy rendszeresen szükségünk lesz új fogkefe fejekre. Egy éven belül körülbelül négyre, függetlenül a fogkefe típusától.
Forrás: which.co.uk, dtest.cz
Kép: which.co.uk