Tizenöt különféle matricával ellátott (márkázott), áruházláncokban, bioboltokban vagy biopiacon kapható banán növényvédőszer-maradék tartalmát vizsgálta meg a Tudatos Vásárlók Egyesülete. Hét termék bio, ezek közül három Fairtrade minősítésű volt.

Miért banán?
Hektáronként évente több mint 40 kg növényvédő szert (gyomirtót, gombaölőt, rovarirtót, féregirtót) használnak az intenzív banánültetvényeken. Ez tízszer több az európai burgonyatermesztésben használt mennyiségnél, pedig a nagyüzemi burgonya az egyik legtöbb vegyszert igénylő növény.
A gyümölcstermesztés során használt növényvédő szerek gyakran az emberi egészségre is kockázatot jelentenek. A vegyszerek hatása eltérő, függ a mennyiségtől és más anyagok jelenlététől is.
Korábbi kutatások alapján sok esetben a következő kockázatokat jelenthetik: magzatkárosító, rákkeltő hatás; a szaporodási képesség, a hormonrendszer illetve az immun- és idegrendszer megfelelő működésének megzavarása.
A káros hatások leginkább a banántermelő munkásokat érintik. De ilyen döbbenetes mennyiségű vegyszerezés láttán ez tényleg nem hagy nyomot a gyümölcsben? Nem esszük meg?
Így vizsgáltuk
A növényvédőszer-maradék vizsgálatát jellemzően mosatlan, héjas gyümölcsön végzik, így a hivatalos EU-s határérték a héjra és az ehető részre együttesen vonatkozik.
Mivel a banán esetén a héjat nem esszük meg, és feltételezzük, hogy a fogyasztók nem fogják meg az ehető részt, így valószínűleg nem kerül át a vegyszer a kézről az ehető részre, ezért jelen esetben csak a gyümölcshús szermaradék-tartalmát vizsgáltuk.

Lehetséges vegyszermaradványok
Mivel összességében több száz különféle növényvédő szert használnak, a szakirodalmi adatok, korábbi mérések alapján választottuk ki azt a kilenc anyag(csoportot), amelyek megjelenésére számítani lehetett.
Ezekkel a vegyületekkel kapcsolatban számos egészségügyi kockázat merült fel, például a magzatkárosító hatás, lehetséges rákkeltő, szaporodási képességeket befolyásoló hormonális hatás, az immun- és idegrendszer megfelelő működését megzavaró hatás.
A banánok húsában az alábbi hatóanyag(csoport)ok jelenlétét vizsgáltuk:
- gombaölő szerek: ditiokarbamátok, imazalil, miklobutanil, tiabendazol
- rovarirtók: bifentrin, buprofezin, dimetoát és ometoát, klórpirifosz.

Eredmény
Összesen 8 termékben volt kimutatható vegyszermaradvány, de mindegyiknél messze a határérték alatti értékek szerepeltek.
Első helyen 3 Fairtrade és egyúttal bio minősítésű termék végzett 14 ponttal: Ecoké organic (Bio ABC), Ekooké (Culinaris) és a Fairglobe (Lidl), mivel plusz pontot szereztek a bio és fairtrade minősítésért, és nem volt bennük kimutatható szermaradvány.
A lista végén 8 ponttal a Diarén (Penny) és a Costa verde (Spar) termékek végeztek, mivel nem rendelkeztek független minősítéssel, és mindkettőben kétféle szermaradvány is kimutatható volt.
A hét biotermék közül csak egynél találtunk kimutatható növényvédő szert.
A nyolc, nem bio banánnál hét esetben kimutatható volt valamely hatóanyag. Pozitívum, hogy ezek koncentrációja jellemzően csak kis mértékben haladta meg a kimutatási határt.
Többféle hatóanyag együttes kimutatására is csak két esetben került sor – a Costa Verde (SPAR) és a Dairén (Penny Market) márkájú banánok esetén.
Hogyan pontoztunk?
Növényvédőszer-tartalom:
• 0,5 pontot vontunk le minden egyes kimutatott növényvédő szerért
• további 0,5 pontot vontunk le anyagonként, ha az a kimutatási határnál kétszer több volt a banánban
Környezetvédelem, ökocímke:
• 2 pontot adtunk az ellenőrzött ökológiai gazdálkodásból származó termékeknek,
• 2 pontot adtunk a Fairtrade védjeggyel rendelkező termékeknek.
Vizsgált növényvédő szerek
A gyümölcstermesztésben használt növényvédő szerek mérgező anyagok. Néhány esetben eredeti hatásmechanizmusuk alapján, más esetekben mellékhatásként okozhatnak károsodást az emberi szervezetbe kerülve.
A felhasznált növényvédő szerek részben a termékek héján, részben felszívódva a belsejében a fogyasztókhoz is eljuthatnak. Minél több idő telik el a vegyszerek permetezésétől, annál kevésbé ártalmasak. A felhasználási előírások, meghatározott szermaradék-értékek célja a környezet és a fogyasztók egészségének hatékony védelme.
Egy az EU által még 2006-ban végzett átfogó, több mint ezer mintán végzett felmérés a banántermékek közel felében nem mutatott ki növényvédőszer-maradványt, míg a minták 1%-a volt határérték felett szennyezett.
Az USA mezőgazdasági hivatala is vizsgálta a banánokon visszamaradó növényvédő szereket. A vizsgálatok során összesen 11 hatóanyagot mutattak ki, ezekből egy (tiabendazol) a termékek közel felében, egy másik (imazalil) a minták harmadában volt jelen.
A korábbi vizsgálatok alapján a banán esetén az alábbi hatóanyagok jelenlétére lehet számítani.

Ditiokarbamát típusú gombaölők
A gombás megbetegedések ellen használják az ebbe a csoportba tartozó vegyületeket. Ide tartozik többek között a maneb, zineb, mankoceb; de hasonló hatásmechanizmusuk, illetve a kimutatási technológia miatt gyakran kezelik őket egységesen.
A hatóanyagcsoportba tartozó vegyületekkel kapcsolatban számos egészségügyi kockázat merült fel, például a magzatkárosító (teratogén) hatás, lehetséges rákkeltő, szaporodási képességeket befolyásoló (reprotoxikus), hormonális hatású, illetve az immun- és idegrendszer megfelelő működését megzavaró vegyületek.
Határértéke a banán esetén az EU-ban 2 mg/kg (a héjra és az ehető belső együttesen).
Vizsgálatunkban 2 terméknél érte el a ditiokarbamátok koncentrációja a kimutatási határt (0,05 mg/kg); de a legmagasabb érték is (0,08 mg/kg) a határérték alatt van.
Miklobutanil
A miklobutanilt gombaölő szerként használják a növénytermesztésben.
A hatóanyag korábbi állatkísérletekben a szaporodási képességet károsító, fejlődési rendellenességet kiváltó hatással bírt.
Határértéke a banán esetén az EU-ban 2 mg/kg. (a héjra és az ehető belső együttesen)
Vizsgálatunkban 3 termék esetén haladta meg koncentrációja a kimutatási határ (0,01 mg/kg); de a legmagasabb értékek is (0,064; 0,084 mg/kg) is a határérték alatt vannak.
A WHO hatóanyaggal kapcsolatos részletes elemzése itt érhető el.
Imazalil
Az imazalil (más néven: Enilconazole) egy gombaölő hatású anyag, leggyakrabban a citrusfélék kezelésére használják, hogy megelőzzék azok tárolás során bekövetkező penészedését.
A vegyület rákkeltő hatású lehet, károsíthatja a máj és a pajzsmirigy működését.
Határértéke a banán esetén az EU-ban 2 mg/kg. (a héjra és az ehető belső együttesen)
Vizsgálatunkban 2 termék esetén találtuk meg a kimutatási határ (0,01 mg/kg) feletti mennyiségben; de az értékek (0,030; 0,041 mg/kg) a határérték alatt vannak.
Tiabendazol
A tiabendazol szintén a gombák ellen alkalmazott vegyület.
Az EPA (USA környezetvédelmi hivatala) adatai szerint a vegyülettel kapcsolatban csak nagymennyiségű bevitel esetén merült fel a lehetséges rákkeltő és hormonrendszert károsító hatás.
Határértéke a banán esetén az EU-ban 5 mg/kg. (a héjra és az ehető belső együttesen)
Vizsgálatunkban 2 termék esetén találtuk meg a kimutatási határ (0,01mg/kg) feletti mennyiségben; de a legmagasabb mért érték itt is (0,047mg/kg) a határérték alatt van.
Bifentrin, buprofezin, dimetoát és ometoát, klórpirifosz
A szermaradék-vizsgálat során más hatóanyagokat is vizsgáltunk, ezeket más mérések során már kimutatták banánból, de az általunk vizsgált tételekben nem voltak jelen kimutatható koncentrációban. Ezen hatóanyagok közös jellemzője, hogy a rovarok ellen alkalmazzák őket.

Minősítés
A termékek közül hét származott ellenőrzött ökológiai gazdálkodásból. Ezért a minősítésért 2 pontot adtunk.
Három termék fairtrade védjeggyel is rendelkezett, amit további 2 ponttal honoráltunk. Ugyanakkor mindegyikük bio minősítésű is volt.
Két termék rendelkezett Rainforest Alliance minősítéssel, de mivel ennek nincsenek a fentiekhez hasonlóan szigorú előírásai, nem adtunk pluszpontot.
A tesztünkben szereplő termékek termesztéstechnológiája és a kimutatható szermaradvány között volt összefüggés. A 7 bio termék közül csak egy esetben (Banamiel Groupo - Auchan) volt kimutatható (egyféle) szermaradvány. A 3 fairtrade és bio termékben egyáltalán nem volt kimutatható szermaradvány.
Ezzel szemben a többi 8 nem bio termesztésű banán esetében 7 terméknél találtunk vegyszermaradványt, így többek között a két Rainforest Alliance minősített termékben is.
Köszönjük a közreműködést Nagybán Piroskának, Pál Jánosnak!
Nyitókép: pixabay.com; Kép: Gulyás Emese
Nemzeti Fejlesztési Minisztérium – a fogyasztók érdekében.
A teszt a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium FV-I-16-2016-00023 jelű pályázat keretében valósult meg.