A Tudatos Vásárlók Egyesülete az ICRT hálózat keretében a német ADAC autóklubbal közösen 124, a hazai piacon is kapható autós gyerekülést tesztelt nemzetközi laboratóriumban. A következő funkciókat és szempontokat vizsgáltuk: biztonság frontális vagy oldalirányú ütközésnél, mennyire könnyen használhatók, milyen kényelmesek, tartalmaznak-e egészségre káros vegyi anyagot.

Hogy kerülnek a termékek a tesztbe?
A tesztelt termékeket anonim módon, kiskereskedőknél vásároljuk. Nem tesztelünk prototípusokat, sem pedig gyártók által felajánlott ingyenes termékmintákat.

Ár
Az árak a hazai webáruházak árainak átlagát jelzik a teszt készítésének időpontjában.
Pontozás, értékelés
A főbb szempontokat 0-tól 5-ig tartó iskolai osztályzat szerint értékeltük.
0 =legrosszabb 5 =legjobb
Ezeket összesítve adjuk meg, hogy a termék a megszerezhető pontok hány százalékát kapta meg. A gyereküléseknél szerintünk a legfontosabb a biztonság, így tesztünkben ezt a szempont nagyobb súllyal szerepel az összpontszámban.

Biztonság
A biztonsági teszt nagyrészt az Euro NCAP ütközéses teszt, UN R44 és R129 szabvány előírások alapján történik. A laborvizsgálat során a gyereküléseket a valóságnak megfelelő módon egy autóba helyezik, majd vizsgálják, hogy frontális és oldalirányú ütközés esetén mi történik a próbababával: hogyan mozdul el a gyerekülés, milyen erő éri a gyerek fejét, mellkasát, nyakát ütközésnél. Azokat a gyereküléseket, amelyek több korosztálynak készülnek, kisebb és nagyobb tesztbabákkal is tesztelik.
Így tesztelik laboratóriumban a gyereküléseket
Használhatóság
Három szakértő és három laikus főből álló csoport tesztelte az autósülés használhatóságát: mennyire könnyű kivenni, betenni; mennyi időt vesz igénybe a ki-bepakolás, mennyire könnyű rögzíteni, tisztítani, egyértelmű-e a kézikönyv használata és a gyerekülésen lévő ikonok jelentése. 10 laikusból álló csoport teszteli, hogy előfordulhat-e, hogy a felhasználók rosszul rögzítik a gyerekülést.
Ergonómia
Szakértők azt pontozták, hogy mennyire kényelmes az ülés a gyerekeknek: mennyi hely van benne, jól támasztja-e a fejet, a lábat, jól ki lehet-e látni belőle, mennyi helyet foglal a kocsiban.

Vegyi anyag szennyezettség
Laboratóriumban azt is vizsgálták, hogy a gyerekülések anyaga tartalmaz-e olyan vegyi anyagokat, amelyek a bőrrel érintkezve vagy szájba kerülve egészségügyi kockázatot jelenthetnek: potenciális rákkeltő, mutagén, hormonrendszert károsító anyagok. Ezeket az anyagokat vizsgálták: policiklusos aromás szénhidrogének (PAH), ftalátok, fenol, formaldehid, égésgátlók.
Kép: ICRT
Köszönjük a közreműködést Gajdos Emesének és Mayer Barbarának!