
Egy e-book olvasóval akár egy könyvespolcnyi könyv is elfér a zsebünkben. Könnyűek, egy kézben is tartható, és egyre megfizethetőbb az áruk. Mutatjuk, milyen szempontot gondolj át, mielőtt ilyen készüléket veszel.
Képernyő mérete
Az e-book olvasók képernyő mérete 5” és 10” között van. A 6”-7” méretűek már jól olvashatók, egy kézzel még könnyen tudjuk tartani, kezelni, és mindezt elfogadható árért kapjuk, az ennél nagyobbak már nehezen kezelhetők egy kézzel, a kisebbek pedig nehezen olvashatók.
Képernyő megvilágítás
A legtöbb e-book olvasónak E-Ink képernyője van. Az LCD kijelzővel ellentétben előnye, hogy kíméli az akkumulátort (vagyis növeli az üzemidőt), ugyanakkor a papír alapú olvasáshoz hasonló élményt nyújt. Mivel nem csillan be a felület, napfényben is tudjuk használni.
Viszont éppen ezért, ahhoz, hogy este is tudjuk olvasni, megvilágításra van szükségünk. Ez lehet a készülékhez kívülről kapcsolható kis lámpa, vagy olyan típust kell választanunk, amelynek beépített háttérvilágítása van. Ez utóbbival viszont gyorsabban lemerül az akku.

Érintőképernyő vagy gombok
A készülékek vagy érintőképernyősek, vagy nyomógombbal működnek, de olyan is van, amelyik ezek valamilyen kombinációja. Ezért érdemes átgondolnod, hogy neked melyik praktikusabb.
3G, Wifi vagy kábel?
A 3G mobil internet hálózattal rendelkező készülékek nagy rugalmasságot biztosítanak, hiszen akkor is letölthetünk új könyveket, amikor nincs Wifi. Cserébe viszont ezek a gépek többnyire drágábbak, mint a csak Wifi-s társaik.
A legolcsóbbak a Wifi nélküli készülékek, amelyekre csak PC-ről, kábelen keresztül tudunk tartalmat letölteni.
Ne feledjük, ezek a készülékek elsősorban e-book olvasásra készültek, ezért még a Wifi vagy 3G hálózattal rendelkező készülékektől se várjunk csodát. Ezekkel nem fogunk szörfölni a neten, legfeljebb csak arra használhatjuk, hogy elérjük az e-könyv webáruházat, és letöltsük a kiszemelt e-bookot, ugyanis nagyon limitált a webböngészőjük.

Olvasási élmény, képminőség
Habár vannak már színes képernyős e-book olvasók is, a többségük még fekete-fehér. Az egyes készülékek eltérnek egymástól abban, hogy mennyire jól olvashatók. Ez függ attól, hogy mennyire éles ill. kontrasztos a kép.
A képminőséget a képernyő felbontása befolyásolja, vagyis minél nagyobb PPI (150-300) érték szerepel a termék adatlapján annál jobb felbontású képet kapunk. Van, amikor ezt a képernyő pixelszámával (a hossz és a szélesség mentén lévő pixelszám szorzata pl. 1024x758) adják meg, értelemszerűen minél nagyobb ez az érték, annál jobb felbontású a kép.
Szintén az olvasási élményt befolyásolja, hogy milyen gyorsan lapoz (tölti be az új oldalt) a készülék. A Tudatos Vásárlók Egyesülete 24 e-book olvasót tesztelt, hogy megtudja, milyen jó olvasási élményt nyújtanak és mennyire strapabírók, vagyis könnyen eltörnek-e, ha véletlenül leejtjük.

Akku üzemidő
Az akku üzemideje fontos szempont, főleg, ha sokat és gyakran olvasunk, és nem szeretnénk állandóan a töltéssel bajlódni. A gyártók többnyire napi fél óra olvasást és egy fix fényerőt vesznek alapul, amikor megadják az üzemidőt, de ez gyakran távol áll a valós olvasói szokástól, főleg ha sokat olvasunk, ill. ha különböző fényviszonyok mellett használjuk a készüléket.

A TVE tesztjében napi 2 óra használatot és különböző fényviszonyokat is figyelembe véve teszteltük az akkuk üzemidejét. Tesztünkből kiderül, hogy vannak olyan készülékek, amelyek akkuja legfeljebb 5 napig bírja egy feltöltéssel, de van olyan is, amelyik akár 16 napig működik napi 2 óra használat mellett.
Szövegformátum, rugalmasság
Egyes olvasók több szövegformátumot is támogatnak, viszont vannak olyan olvasók, amelyek csak limitáltan kezelik ezeket, és erősen a szolgáltatóhoz kötnek minket.
Felolvasás, MP3
Az e-book olvasó jó választás gyengénlátóknak, hiszen állítható a betűméret, sőt több készüléknél a betűtípus is, ezért vásárlásnál érdemes erre is figyelni.
Vannak olyan készülékek (Kindle, Pocketreader egyes típusai), amelyek felolvasó funkcióval is rendelkeznek, hátrányuk, hogy elég monoton gépi hangot adnak ki.
Néhány készülék korlátozottan, de használható MP3 lejátszóként is.

Gyakori kérdések e-book-ról
Olvashatok-e e-book-ot más készüléken?
Igen, e-bookot nem csak e-book olvasón lehet olvasni. Egyes e-book applikációk letölthetők tabletre, okos telefonra és számítógépre is, de leginkább e-book olvasón használhatók ki az előnyeik.
Hogy kerül e-könyv az olvasómra?
Az e-könyveket vásárolhatjuk/letölthetjük egyrészt az e-book olvasó gyártója által működtetett webáruházból (pl. Kindle > Amazonbooks; Kobo > Kobobooks.com), , illetve más, e-könyveket forgalmazó webáruházból, elektronikus könyvtárból (pl. http://mek.oszk.hu) is.
A letöltés történhet egy számítógépre, majd onnan az e-book olvasóra, de akár közvetlenül az olvasónkra is Wifi vagy 3G csatlakozással.

Mennyibe kerül az e-book?
Az e-könyvek ára az ingyenestől akár 30 USD-ig terjedhet. Gyakran előfordul, hogy az újonnan kiadott könyveknél az e-formátum olcsóbb, mint a nyomtatott.
A Google Books adatbázisban több mint 500.000 kiadvány közül válogathatunk. Az e-könyv kereskedők gyakran ingyen hozzáférést adnak a könyvek néhány fejezetéhez.
Nem minden nyomtatott könyv található meg e-formátumban, vagy gyakran csak jóval a nyomtatott kiadás után jelennek meg, hogy maximalizálják a nyomtatott példány eladását.
Csak könyvet olvashatok?
Sok e-book szolgáltató magazin-, újságvásárlást ill. -előfizetést is lehetővé tesz, ami szintén olcsóbb, mint a nyomtatott verzió.

Kinek való az e-book olvasó?
Ha sokat és gyakran olvasol, és nem ragaszkodsz a papírformátumhoz, akkor jó választás lehet. Mivel egy kézben is elférnek és könnyűek, viszont nagy a tárhelyük, kis helyen akár több ezer könyvet is tárolhatunk. Ha azt vesszük, hogy egy átlagos könyv 1 MB méretű, egy 8 GB memóriás e-book olvasóval akár 8.000 könyv is elfér a zsebünkben.
Amennyiben inkább szakirodalmat, és ábrákkal, képekkel teli dokumentumokat olvasol, a tablet jobb választás az e-book olvasóval szemben, mivel ez utóbbiak többnyire csak fekete-fehér képernyősek, elsősorban szöveg és nem kép kezelésére készültek.
Kép: pixabay.com, unsplash.com