Találd meg a számodra legjobb akkumulátoros fűnyírót!
A Tudatos Vásárlók Egyesülete 17 márka 58 hazai boltokban és webshopokban megvásárolható akkumulátoros fűnyíróját tesztelte nemzetközi együttműködésben, egységes módszertan alapján, laboratóriumban.
A fogyasztók egyre nagyobb érdeklődést mutatnak az akkumulátoros készülékek iránt, ami az üzletek bővülő kínálatában is tükröződik. Ezért úgy döntöttünk, hogy a legújabb fűnyíró tesztet az akkumulátoros modelleknek szenteljük.
Ha a kis-közepes kertünkben (0-500 m2) nem húzkodnánk magunk után a hosszabbítót, vagy ha nem áll rendelkezésre elektromos csatlakozó, de benzingőzt sincs kedvünk szagolni, az akkumulátoros fűnyíró használata jó megoldás lehet. Az akkumulátorok egyre erősebbek, egyre többet bírnak, nem ritkák már az 5 vagy 6 Ah-s akkumulátorral felszerelt modellek.
Az akkumulátoros fűnyírók sok energiát igényelnek, ezért némelyikben egy nagy akkumulátornak megfelelő rekesz található, míg másokban két kisebb akkumulátornak megfelelő rekesz. A kisebb akkumulátorok előnye, hogy más kerti vagy kézi szerszámokkal is használhatóak. A kompatibilitás feltétele, hogy az eszközök ugyanattól a márkától származzanak, és ugyanazt az akkumulátorrendszert használják. Ami akár egyetlen gyártón belül is változhat.
A tesztelt termékek átlagára 71 000 és 427 000 Ft között mozog.
Fontos, hogy a feltüntetett árak tájékoztató jellegűek. Vásárlás előtt mindenképp nézzük meg, mit tartalmaz a csomag, ugyanis egyes termékek azért is lehetnek jóval olcsóbbak, mert nem tartalmazzák az akkumulátor(oka)t és a töltőt, azokat külön meg kell vásárolnunk. Szintén hozzáadnak az árhoz, ha a terméket tároló dobozzal és/vagy kiegészítőkkel pl. mulcsozó feltét árulják.
Akármennyit is szánunk fűnyíróra, mindenképpen érdemes utánajárnunk, hogy az egyes termékeknek melyek az erősségei és melyek a gyengeségei. Ebben segítenek a terméktesztek.
A Tudatos Vásárlók Terméktesztjei pártatlanok, tudományosak, alaposak és sok pénzbe kerül az elkészítésük.
Ingyenes tesztoldalakat könnyű találni az interneten. Sokszor azonban ezeket az oldalakat a termék mögött álló gyártók, forgalmazók támogatják, és nem kell túl alaposnak vagy tudományosnak lenniük ahhoz, hogy magukat tesztnek nevezzék. Ezért az értékeléseik inkább bújtatott reklámnak tekinthetők.
Egy nemzetközi fogyasztóvédő hálózat tagjaként a mi tesztjeinket európai és amerikai laboratóriumokban szakértők készítik. Ez a hálózat teszi lehetővé, hogy ebben a tesztben 10 millió Ft összértékű, anonim módon vásárolt akkumulátoros fűnyírót vizsgáltunk.
A mi tesztjeink mindig függetlenek a gyártóktól és a forgalmazóktól, a saját pénzünkön tesztelünk – ezért kérjük a hozzájárulásodat.
Már csak pár kattintás, és kiderül, melyik a számodra legjobb akkumulátoros fűnyíró!
Ebben a cikkben összefoglaljuk neked a teszt eredményeit, a legfontosabb szempontok szerint melyik akkumulátoros fűnyírók teljesítettek jól vagy rosszul.
A leggyengébben teljesítő termék eredménye
A legjobban teljesítő termék eredménye
Teszteredmények átlaga
A cikk elolvasásához jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Az összehasonlításhoz jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
A cikk elolvasásához jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
A cikk elolvasásához jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
A cikk elolvasásához jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
A cikk elolvasásához jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
A cikk elolvasásához jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
A cikk elolvasásához jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
A végső pontszám az alacsony, a nedves és a magas pázsiton, valamint a magasabbra megnőtt fű esetén végzett fűnyírási tesztek eredményein alapul. Az alapteszteken kívül a fűnyíró talajtakarási (mulcsozás) és nehéz terepen való munkaképességét is tesztelték. Minden teszthez kiválasztottak egy parcellát, amelyet a vizsgált fűnyírók számának megfelelően különböző szakaszokra osztottak, így minden fűnyíró két különböző, véletlenszerű sorrendben kiosztott szakaszt vágott le. A tesztszakértők mindegyike minden tesztelt fűnyíróval legalább egyszer nyírt .
Alacsony pázsit: Egységes, normál fűkeverékkel bevetett, rendszeresen gondozott, vízszintes gyep. A tesztek előtt professzionális fűnyíróval 25 mm magasra nyírják a gyepet, majd hagyják megnőni a füvet 40-50 mm magasra. A teszt során a fűnyírót 25 mm magasságra állítják, illetve, ha a nyírási magasság nem állítható erre a meghatározott értékre, akkor a lehető legközelebbi érték kerül kiválasztásra. A fűnyírás minőségét közvetlenül a fűnyírás után és három nappal később is értékelik.
Nedves pázsit: A nedves gyep tesztje ugyanúgy történik, mint az alacsony pázsité, csak egy alapos locsolás után, amikor a fű és a föld egyenletesen vizes.
Magas pázsit: Átlagosan 10 cm magas pázsit lenyírásának értékelése. Az alacsony gyephez hasonlóan a minőséget azonnal és három nap múlva is értékelik.
Megnőtt fű: Gondozatlan gyep fűnyírásának értékelése magas fűvel (kb. 30 cm). A teszt során a fűnyírókat 60 mm-es vágási magasságra (vagy ehhez a magassághoz a lehető legközelebb) kell beállítani. Az értékelés a fűnyírást követő második napon történik.
Nehéz terep: Ez az értékelés a fal mellett és a gyepszegély mentén végzett fűnyírási tesztek eredményeit, valamint lejtős és egyenetlen terepen végzett nyírást tartalmazza.
Talajtakarás, mulcsozás: Ha a fűnyírónak van mulcsfunkciója, akkor alacsony gyepen ellenőrzik a teljesítményét a szakértők (lásd fent). Csak azok a modellek kaphatnak kiváló minősítést, amelyek igazán apró darabokra vágják a füvet, és nem képeznek csomókat belőle.
Fűnyesedék begyűjtése: Azt is felmérték a szakértők, hogy a kosarat nem kell-e a szükségesnél gyakrabban üríteni, illetve mennyi fűnyesedék fér el benne.
Szakértők értékelték a működés gyakorlati szempontjait: a fűnyíró összeszerelését és üzembe helyezését, indítását, fűnyírási magasság beállítását, kezelőszerveket, fűnyírás és mulcsozás vezérlését, a nyesedék gyűjtésének jellemzőit, az összecsukást és tárolást, illetve a karbantartást. A használati utasításban szereplő utasítások teljességét és érthetőségét is értékelték.
Akkus fűnyíróknál tesztelték az üzemidőt vagyis az akkumulátor élettartamát egy töltéssel. A töltési időt is megmérték. Végül a terepen végzett tesztek alapján kiszámították, hogy teljesen töltött akkumulátor mellett mekkora a lenyírt terület várható mérete.
A zajszint egy objektív és egy szubjektív értékelésből áll. A mérés a fűnyíró közvetlen közelében, a szubjektív értékelés 10 méteres távolságban történik.
250 m2 nagyságú terület lenyírásához szükséges villamosenergia-fogyasztás számítása.
Az egyes készülékek jellemzőinek és méreteinek értékelése. Ellenőrizték a vágási magasság tartományát, a tolókar beállítási tartományát, az eszköz tömegét, a gyűjtőkosarat, a mulcsozás funkció meglétét.
A szakértők ellenőrzik, hogy a fűnyíró egyetlen alkatrésze sem sérült-e meg a teszt során – például az alváz, a fogantyú vagy a vágási magasság állító rendszer.
Biztonsági értékelés az EN 836:1997 szabvány szerint történt.
Labortesztjeink során számtalan mérést és vizsgálatot elvégzünk. A vizsgált kritériumok pontszámokat kapnak, 0-tól 5-ig tartó skála alapján értékelünk. Minden esetben igaz, hogy 0 a legrosszabb és 5 a legjobb érték.
A vizsgálati paramétereket rendszerezzük, a legfontosabb jellemzőket pedig súlyozzuk, így képzünk egy százalékos értéket, ami végül a termék tesztben elért eredményét mutatja a maximálisan elérhető 100%-hoz képest.
Bizonyos kiemelt kritériumoknál egyéb korlátozásokat is alkalmazunk, amennyiben az elvártnál (küszöb) rosszabb eredményt ér el a vizsgált szempont, az összeredmény sem mehet meghatározott érték fölé. Ebben az esetben a végső százalékos érték nem felel meg a kritériumok súlyozott átlagának. Az értékelést segíti az alábbi táblázat:
Az általunk tesztelt akkus fűnyírók átlagosan 22 perces akkumulátor-üzemidőt mutattak – bár a modellek között hatalmas eltérések vannak, és kevés az összefüggés olyan tényezők között, mint a vágási szélesség és az akkumulátor-üzemidő. Az alsó kategóriában olyan modelleket láttunk, amelyek mindössze 10 percnyi üzemidővel rendelkeznek – és a felső kategóriában olyanokat, amelyek több mint 40 perc üzemidővel rendelkeznek.
Egy akkus fűnyíró akkumulátora általában kényelmesen több mint öt évig bírja.
Az akkumulátor élettartamának maximalizálása érdekében a legjobb, ha beltérben, szélsőséges hőmérsékletektől mentes helyen tároljuk őket. A holtszezonban mindenképpen érdemes feltölteni néhányszor, még akkor is, ha nincs használatban. Ha hagyjuk, hogy az akkumulátor lemerüljön és 0%-os töltöttségi szinten maradjon, előfordulhat, hogy a következő használatkor egyáltalán nem fog tudni feltöltődni.
Szerencsére, ha az akkumulátor véglegesen lemerül, akkor másik akkumulátor vásárlásával a fűnyíró működőképes marad.
Megbocsátható az a feltételezés, hogy a benzinmotoros fűnyírók kerülése automatikusan a karbonlábnyom csökkenését is jelenti, de ez nem mindig van így.
Bár igaz, hogy az akkumulátoros fűnyírók nem bocsátanak ki káros füstöt és nem járulnak hozzá a magasabb szintű légszennyezéshez, mégis fogyasztanak áramot minden alkalommal, amikor feltöltjük az akkumulátorukat.
Azt is figyelembe kell venni, hogy mennyi ideig bírja az akkumulátor, és hogy könnyen cserélhető-e. Egyes gyártók garantálják, hogy csak egy bizonyos számú feltöltés után kell kicserélni az akkumulátort, de ez attól is függ, hogy milyen gyakran van használatban.
Azonban, ha az akkumulátor könnyen cserélhető, és a fűnyíró gyártója partner a régi akkumulátor biztonságos megsemmisítésében, akkor valószínűleg még mindig környezetbarátabb megoldás, mint egy benzinmotoros fűnyíró.