A hormonrendszert károsító vegyi anyagok (endocrine disrupting chemicals – EDCs) a környezetben – levegőben, talajban vagy vízben -, az élelmiszerekben, a kozmetikai termékekben és használati tárgyakban található anyagok, melyek megzavarják a hormonrendszer normális működését, súlyos egészségügyi problémákat okozva. Összefüggésbe hozták már őket a sperma minőségének és termékenységének megváltozásával, a nemi szervek rendellenességeivel, az endometriózissal, a korai pubertással, az idegrendszer megváltozott működésével, az immunrendszer működésével, bizonyos rákos megbetegedésekkel, légzési problémákkal, anyagcsereproblémákkal, cukorbetegséggel, elhízással, szív- és érrendszeri problémákkal, növekedési, neurológiai és tanulási zavarokkal és még sok mással.
Ijesztően hangzik ez, azonban nincs okunk az aggodalomra. Egészségünk nem kizárólag a hormonkárosító vegyi anyagoktól függ. Koncentráljunk arra, hogy egészséges életmódot kövessünk!
Fogyasztóként próbáljunk meg jobban odafigyelni arra, hogy mit vásárolunk és használunk. A mindennapi szokások apró változtatásai csökkenthetik a hormonkárosító anyagoknak való kitettséget.
1. Moss kezet!
Ha csak egy tanácsot követsz ebből a listából, az legyen ez az apró, egyszerű dolog: moss gyakran kezet és kerüld az illatosított és antibakteriális szappanokat. Étkezés előtt különösen figyelj rá, hogy ne maradjon el a kézmosás. Már így is jelentős mennyiségű vegyszermaradványtól szabadulsz meg. A helyes kézmosásról olvashatsz többet cikkünkben.
2. Kerüld a műanyagokat!
Vásárolj műanyag csomagolás nélküli élelmiszereket. Kerüld a zsíros ételek műanyag edényekben való tárolását, főzését vagy mikrózását és inkább használj üveg- vagy kerámiaedényeket. Ruhavásárlásnál is részesítsd előnyben a természetes pamutból készült darabokat a műszálasokkal szemben. Erről szól a fehérnemű tesztünk.
3. Keresd a bio élelmiszereket!
Vásárolj minél több bioterméket. Fogyassz helyi, szezonális és friss termékeket. A zöldségeket és gyümölcsöket mindig mosd meg, és hámozd is meg, ha nem biotermékek.
4. Fogyassz minél kevesebb konzervet!
Ha mindenképpen tartós élelmiszert kell beszerezned, válaszd inkább a fagyasztott zöldségeket és ételeket vagy az üvegedényben lévő konzerveket, illetve a dobozos változatot. Ha többet szeretnél tudni a konzervekkel kapcsolatos problémákról, olvasd el cikkünket.
5. Kerüld a növényvédőszereket!
Ne használj növényvédőszereket a lakásban vagy a kertben. Fontold meg az alternatívákat, és inkább próbálkozz biogazdálkodással. Fa bútoraidhoz, tárgyaidhoz az olyan szereket keresd, amelyek nem tartalmaznak növényvédő szereket. Parkokban, játszótereken töltött idő után mindig mossatok kezet! Kérd a helyi hatóságot, hogy csökkentse a növényvédő szerek használatát ezeken a területeken.
6. Figyelj a házikedvencedre is!
Kérj az állatorvostól olyan bolhairtó szert háziállatod számára, amely nem tartalmaz növényvédő szereket, vagy használj gyógynövényes sampont, és rendszeresen porszívózd ki kedvenced takaróját.
7. Használj környezetbarát tisztítószereket, takaríts és szellőztess gyakran!
Kutatások azt mutatják, hogy sok káros vegyi anyag – például az égésgátlók – a háztartási porban gyűlik össze. Sokat számít, ha tisztán tartjuk a házunkat, ráadásul olyan szerekkel, amikkel nem viszünk be más káros anyagokat az életterünkbe. Ehhez keresd a zöld alternatívákat és a hiteles ökocímkés termékeket! Törölj port rendszeresen nedves ruhával, és használj HEPA-szűrővel ellátott porszívót. Hasznos környezetbarát tippeket olvashatsz cikkünkben. A lakásban lévő porról is olvashatsz egy másik cikkünkben.
8. Kerüld az illatosított termékeket!
Az illatanyag szó a címkén potenciálisan több száz összetevő keverékét jelenti, és a pontos összetételt általában üzleti titokként őrzik a gyártók. Azt azonban tudjuk, hogy a hormonkárosító anyagok közül a ftalátok tipikusan megtalálhatók az illatanyagokban. Szerencsére az illatanyag nem szükséges ahhoz, hogy egy termék jól működjön vagy hatékony legyen. Válassz illatanyagmentes krémeket, tisztítószereket és mosószereket. Olvasd el cikkünket ebben a témában is.
9. Kérd a fogorvosod tanácsát!
Próbáld meg elkerülni a higanyos töméseket vagy bizonyos műanyag, biszfenol A-t tartalmazó fogászati bevonatokat. Kérdezd meg fogorvosodat a lehetőségekről, alternatívákról.
10. Kezeld a lemerült elemeket veszélyes hulladékként.
A szárazelem veszélyes hulladék, nehéz- és egyéb fémeket, savakat
tartalmazhat. Komoly egészségügyi károkat tud okozni, ezért meg kell akadályozni, hogy a kommunális szemét közé, talajba, tűzbe vagy vízbe kerüljön!
11. Különösen figyelj oda a gyerekekre!
Lehetőleg kerüld el, hogy gyermekeid műanyag tárgyakat rágjanak, illetve csak olyan tárgyakat adj a kezükbe, amelyeket az ő korosztályuknak szánt a gyártó. Ne vegyél a gyerekeknek sem illatosított termékeket. Az Európai Unió betiltotta a ftalátok és a biszfenol A használatát a játékokban és a három év alatti gyermekek által szájba vehető tárgyakban, sok más műanyag játék azonban még mindig tartalmaz ftalátokat.
12. Ne dohányozz!
Hagyj fel a dohányzással és kerüld a passzív dohányzást is.
+1. Követeljük együtt az egészségünkre káros vegyi anyagok betiltását a törvényhozóktól! Figyeld a tudatosvasarlo.hu oldalunkat a hamarosan induló petícióval kapcsolatban!
Forrás: wwf.org.uk, nrdc.org
Ha Neked is fontosak ezek az eredmények, és szeretnéd,
ha még több termékről derülne ki, veszélyes-e, akkor kérünk, támogasd a munkánkat!
A Toxfree LIFE for All projektet az Európai Unió LIFE alapja (LIFE22-GIE-HU-ToxFree LIFE for All, 101114078) és az Energiaügyi Minisztérium társfinanszírozza (Z1230232). A cikkben kifejtett nézetek és vélemények a Tudatos Vásárlók Egyesületének álláspontját képviselik, és nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió véleményét. Ezekért sem az Európai Unió, sem a támogatást nyújtó hatóság nem tehető felelőssé.